Keisčiausi psichikos sutrikimai, kuriais sunku patikėti

Tiems, kurie gyvenime nėra akis į akį susidūrę su rimtomis psichinėmis problemomis, greičiausiai sunku net įsivaizduoti, kas tai yra.

Pamename, kartą gavome laišką nuo COSMO skaitytojos, kuri prašė pagalbos: jos sesuo buvo įsitikinusi, kad serga nepagydoma liga, todėl kiekvieną savaitę eidavo darytis kraujo tyrimo, kuris nerodė jokių pakitimų. Jokie gydytojų įtikinėjimai, kad ji sveika, nepadėjo. Įsitikinimas buvo toks stiprus, kad mergina tiesiog nebegalėjo gyventi normalaus gyvenimo: visas jos mintis užvaldė nesama liga. Kelias buvo vienas – tiesiai pas psichiatrą.

Psichologinės iliuzijos ir kliedesiai būna įvairių formų ir masto – nuo pavienių epizodų iki sunkios formos psichinių ligų. Tačiau visos jos turi vieną bendrą bruožą – atotrūkį nuo realybės ir iškreiptą aplinkos suvokimą. Iliuzijų užvaldytas žmogus netiki faktais ir neįsiklauso į proto balsą. O psichikos sutrikimų būna pačių įvairiausių. Štai keletas iš jų.

Alisos stebuklų šalyje sindromas
Sindromas pavadintas Lewis Carroll romano garbei. Sergantysis gali matyti jį supančius objektus mažesnius arba didesnius nei yra iš tikrųjų. Kartais panašius vaizdinius žmonės gali matyti vaikystėje arba prieš miegą, nes sutemus smegenys gauna mažiau signalų, apibūdinančių daiktų dydį. Kai kuriais atvejais šis sindromas sukelia migreną, nuo kurios kentėjo ir pats Lewis Carroll. Rašytojas savo patirtį ko gero panaudojo rašydamas ir šią knygą.

Kotaro sindromas
Žinomas dar ir kaip „vaikščiojančio lavono sindromas“. Šis psichikos sutrikimas dažnai pasireiškia ligoniams, sergantiems šizofrenija. Žmogus tiki, kad jis seniai miręs, tiesiog neegzistuoja arba kad jis neturi vidinių organų. Kaip taisyklė, toks ligonis praranda realybės jausmą ir užsisklendžia savyje.

Kapgro sindromas
Ligonis, kenčiantis nuo šio sindromo, būna tvirtai įsitikinęs, kad kažkas iš jo aplinkos (pavyzdžiui, vyras, tėvai ir pan.) buvo pakeistas kitu dvyniu, panašiu į jį savo išore. Šio sindromo pavadinimas siejamas su psichiatro Josepho Kapgro vardu, kuris pavadino šį sindromą „dvynio iliuzija“. Kapgro sindromas dažnai siejamas su šizofrenija, tačiau gali atsirasti ir dėl smegenų pažeidimo arba dėl silpnaprotystės.

Folie à deux
Šis susirgimas reiškia „dviejų pamišimą“, kai du ar daugiau žmonių, gyvenantys kartu, patiria vienodus kliedesius.

Minčių transliacija
Ligoniui atrodo, kad jo mintys yra perduodamos per atstumą ir tampa žinomos kažkam kitam. Kartais jam atrodo, kad kažkas kišasi į jo mintis. Ši klaidinga iliuzija dažnai tampa šizofrenijos simptomu.

Otelo sindromas
Otelo sindromas arba pavydo kliedesiai pasireiškia tada, kai žmogus nuoširdžiai tiki, kad jo partneris yra neištikimas, nepaisant to, kad nėra jokių pagrįstų priežasčių. Sergantįjį kankina įkyrios mintys ir tai nėra nekaltas pavydas: jis gali nuolat tikrinti savo partnerį, sekti jį, kamantinėti kur jis buvo, o sunkiais atvejais – net smurtauti.

Ekbomo sindromas
Tai ypatingai nemalonus ipochondrijos atvejis, kai ligonis įsitikinęs, kad jo kūne apsigyvenę parazitai. Šio sindromo pavadinimas siejamas su švedų neurologo K.A. Ekbomo vardu. Šią negalią turintys žmonės pagalbos dažniausiai kreipiasi į dermatologą arba infektologą, o ne į psichologą ar psichoterapeutą.

Dvynio sindromas
Kenčiantys nuo šio sindromo įtikėję, kad jie turi dvynį, kuris atrodo taip, kaip jie patys, tačiau gyvena atskirą gyvenimą ir pasižymi ypatingomis charakterio savybėmis. Kartais dvynys gali būti nepažįstamas žmogus arba šeimos narys. Kai kuriais atvejais ligonis gali įtūžti ir net panaudoti fizinę jėgą dėl to, kad kažkas pavogė jo išvaizdą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis