Svarbiausi dalykai, kuriuos turėtum žinoti apie gimdos spirales

Ar žinojai, kad Lietuvoje 1 iš 5 merginų vis dar renkasi vieną iš nesaugiausių apsisaugojimo nuo nėštumo metodų – nutrauktą lytinį aktą?

Anot ginekologų, vienintelė priemonė, šimtu procentų apsauganti nuo nepageidaujamo nėštumo – sterilizacija. Visos kitos, net jeigu naudojamos idealiai pagal instrukciją, gali pateikti nemalonių siurprizų. Didesnių ar mažesnių – priklauso nuo pasirinkto apsisaugojimo metodo.

Kontracepcijos priemonių patikimumas yra vertinamas vadinamuoju Perlo indeksu: štai visiškai nesisaugodamos per pirmus metus pastoja 85% moterų, tuo tarpu iš labiausiai patikimą kontracepcijos priemonę – hormoninę spiralę – naudojančių moterų per pirmus metus pastoja vos 0,2 proc., taigi iš tūkstančio dvi.

Deja, informacijos apie šį kontracepcijos metodą yra mažokai ir dažnu atveju ji atgyvenusi. Pavyzdžiui, dauguma merginų vis dar įsitikinusios, kad hormoninės spiralės tinka tik jau gimdžiusioms moterims. Tai ne visai tiesa, nes naujausios kartos hormoninė minispiralė yra skirta vaikų dar neturėjusioms, bet artimiausiu metu pastoti neplanuojančioms merginoms.

Hormoninė minispiralė tau tiktų, jeigu:

Nėštumą norėtum atidėti dar bent vieneriems metams
Ieškai patogaus metodo, kurio nereikia prisiminti kasdien, kas savaitę arba kas mėnesį
Tau svarbus priemonės patikimumas ir nenori, kad jis priklausytų nuo vartojimo klaidų
Dėl sveikatos būklės negali vartoti estrogenų turinčių kontraceptinių preparatų (sudėtinių kontraceptinių tablečių, kontraceptinių pleistro, kontraceptinio makšties žiedo)
Kyla problemų dėl mėnesinių, pavyzdžiui, labai gausaus kraujavimo

Kas toji hormoninė minispiralė ir kaip ji veikia?

Skamba šiek tiek grėsmingai, tiesa? Iš tiesų, hormoninė minispiralė – tai visai nedidelė (28 × 30 mm) T formos gimdos sistema, kuri nepertraukiamai išskiria nedidelius hormono levonorgestrelio kiekius ten, kur to labiausiai reikia – gimdoje.

Minispiralė sukuria spermatozoidams tris barjerus: pirmiausia hormonai sutirština gimdos kaklelio kanale esantį gleivių kamštį, tuomet sutirštinamos visos gimdos ertmėje esančios gleivės ir galiausiai hormonai suplonina gleivinę, todėl kiaušinėlis tiesiog negali implantuotis. Ovuliacijos pokyčių vartojant hormoninę minispiralę dažniausiai nebūna – kiaušidės veikia įprastai, natūraliu ritmu. Tuo hormoninė minispiralė skiriasi nuo kontraceptinių tablečių, kurios sustabdo kiaušinėlių brendimą kiaušidėse ir slopina ovuliaciją.

Kaip spiralė įdedama ir kada ją galima pašalinti?

Spiralės įdėjimo procedūra trunka vos kelias minutes. Tokia spiralė nuo nepageidajamo nėštumo apsaugo iki 3 metų, tačiau tai nereiškia, kad būtent tiek laiko negalėsi turėti vaikų: pašalinti spiralę ginekologas gali bet kuriuo metu. Svarbiausia, kad po spiralės išėmimo tau nereikės laukti, kol organizmas atsistatys. Pastoti galėsi bandyti iš karto.

Ar įdėta spiralė jaučiasi?

Jeigu spiralė įdėta teisingai, jos neturėtum jausti net ir lytinių santykių metu. Vienintelis dalykas, kurį gali užčiuopti pirštais – tai spiralės siūlai. Jeigu vis dėlto pirštais pajustum ir rėmelį – vadinasi spiralė neteisingai įdėta.

Kaip hormoninė spiralė paveikia mėnesines?

Įprastai, vartojant šią minispiralę, kiekvieną mėnesį palaipsniui mažėja kraujavimo dienų skaičius ir gausumas. Kai kurioms moterims galiausiai mėnesinės visiškai išnyksta, kol gimdoje yra minispiralė. Tai normalu ir neturi nieko bendra su menopauze, kadangi kiaušidžių funkcija išlieka normali. Hormoninė minispiralė slopina gimdos gleivinės vešėjimą, dėl kurio vyksta cikliniai kraujavimai kiekvieną mėnesį. Nerimauti nereikėtų, nes mėnesinės atsinaujins po priemonės išėmimo.

Ar galima naudoti tamponus, kuomet įdėta hormoninė spiralė?

Tamponus naudoti gali, bet turėtum būti atsargi juos ištraukdama, kad kartu nepatrauktum ir spiralės siūlų. Kai tamponai ištraukiami atsargiai, maža tikimybė, kad bus užkliudyti spiralės siūlai, todėl rizika, kad netyčia bus ištraukta ir spiralė, yra minimali.

Ar hormoninė minispiralė tinka ir žindančioms moterims?

Kadangi hormoninės minispiralės sudėtyje nėra estrogenų, ji gali būti vartojama žindymo laikotarpiu. Ši priemonė neturi neigiamo poveikio kūdikio augimui, jo raidai ir krūties pieno kiekybei bei kokybei.

Kada minispiralės vartoti negalima?

Yra keletas priežasčių, dėl kurių hormoninė spiralė turėtų būti naudojama atsargiai arba nenaudojama iš viso. Prieš pradedant naudoti hormoninę spiralę, gydytojas užduos klausimų apie tavo sveikatos būklę. Informuok ginekologą, jeigu:

* sergi cukriniu diabetu. Paprastai naudojant hormoninę minispiralę keisti diabetui gydyti vartojamų vaistų ir jų dozių nereikia, tačiau tai turėtų būti įvertinta gydytojo.
* sergi epilepsija. Traukulių priepuolis gali prasidėti spiralės dėjimo ar pašalinimo metu.
* praeityje esi patyrusi ektopinį (negimdoje besivystantį) nėštumą.
* esi nėščia
* sergi dubens uždegimine liga
* tau nustatyti gimdos kaklelio ląstelių pokyčiai
* esi alergiška levonorgestreliui ar kitoms šios priemonės sudedamosioms dalims

Užsakymo nr.: PT_64380516

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis