Pasitikrink, ar sveikas tavo svoris

Turbūt tiksliai žinai, kiek dabar sveri. Bet ar taip pat tiksliai žinai, kiek turėtum sverti? Ir ką tavo kūno sudėjimas byloja apie sveikatą? COSMO įtaria, kad ne.

Svarstyklės negali pasakyti, koks tavo svoris – per didelis, per mažas ar toks, kokio reikia. Pasak medikų, kai kurioms visiškai normalu sverti 68 kilogramus ir dėvėti 48 dydžio drabužius, o kitoms tai būdų sveikatos sutrikimo požymis.

Jei nori sužinoti, ar tavo svoris yra sveikas, atlik šiuos testus. 1-4 pakopos – tai tavo kūno matmenų įvertinimas keturiais skirtingais būdais. 5 pakopoje gautus duomenis apdorosi pagal COSMO sveiko svorio skaičiuoklę. Iš rezultato sužinosi, ar turėtum pastorėti, ar derėtų sulieknėti, ar tiesiog gali su palengvėjimu atsidusti, nes tavo svoris – pats tas.

1-OJI PAKOPA
Svorio ir ūgio santykis

1. Užrašyk savo svorį kilogramais
2. Savo ūgį, išreikštą metrais (pvz., 172 cm – 1,72 m) pakelk kvadratu
3. Padalyk svorį iš ūgio kvadratu. Gautasis skaičius – kūno masės indeksas (KMI)

Specialistų teigimu, iš KMI matyti daugiau nei vien iš svorio. Jei tavo KMI – daugiau nei 25, labiau rizikuoji susirgti su antsvoriu susijusiomis ligomis – diabetu bei hipertonija.

Jei KMI mažiau nei 18.5 – svoris per mažas
Jei KMI 18,5 – 25 – svoris geras
Jei KMI 25 ir daugiau – svoris per didelis

2-OJI PAKOPA
Kaulų struktūra

1. Centimetru pasimatuok riešo apimtį
2. Užrašyk ūgį centimetrais
3. Padalyk ūgį iš riešo apimties

Šis testas rodo, ar tavo kaulai stambūs ir sunkūs, ar smulkūs ir palyginti lengvi. Nėra būdų pakeisti kaulų svorį bei struktūrą, juolab kad to visai ir nereikia. Jei esi stambių kaulų, gali sverti daugokai, tačiau būti visiškai sveika.

Jei rezultatas daugiau nei 11 – esi smulkaus sudėjimo
Jei rezultatas 10,1 – 10, 9 – esi vidutinio sudėjimo
Jei rezultatas mažiau nei 10 – esi stambaus sudėjimo

3-IOJI PAKOPA
Sužinok, kiek turi riebalų

1. Atsistojusi sugnybk odą nykščiu ir smiliumi nurodytose vietose. Paimk liniuotę ir išmatuok atstumą tarp pirštų (centimetrais).
* Juosmuo, virš klubų (nykštį pridėk po apatiniu šonkauliu, o smilių – virš klubų ir sužnybk)
* Užapaklinė žasto dalis
* Vidinė šlaunies dalis, 15 cm virš kelio
2. Sudėk visus tris skaičius ir padalink iš trijų. Sužinosi vidurkį

Jei rezultatas daugiau nei 3,75 – riebalų perteklius ir trūksta raumenų
Jei rezultatas 2,5 – raumenų ir riebalų santykis optimalus
Jei rezultatas 1,25 – daug raumenų, mažai riebalų. Esi sveikai liekna
Jei rezultatas mažiau nei 1,25 – tavo kūno masė per maža, reikėtų daugiau raumenų ir riebalų

Kaip tai paaiškinti? Raumenys yra sunkesni už riebalus, todėl liekna mergina gali sverti daugiau (tačiau būti sveikesnė) nei to paties ūgio ir sudėjimo mergina, kurios kūno masę sudaro daugiausia riebalai.

4-OJI PAKOPA
Kokia tavo figūra?

Tai visai paprasta: stovėdama išsimatuok taliją per siauriausią vietą.

Jei rezultatas daugiau nei 87,5 cm – priklausai didesnės rizikos grupei
Jei rezultatas mažiau nei 87,5 cm – nėra rizikos

Anksčiau mitybos specialistai moteris pagal klubų ir talijos santykį skirstydavo į obuolio (kai riebalai auga ant pilvo) arba kriaušės (kai riebalai kaupiasi ant klubų ir šlaunų) figūrų tipus. Tačiau tai nėra pakankamas rodiklis. Jei tavo talija storesnė nei 87,5 cm – esi linkusi į nutukimą, širdies ligas bei diabetą, tad turėtum atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, kuriuos gali kontroliuoti: rūkymą, piktnaudžiavimą alkoholiu bei judėjimo stygių.

5-TOJI PAKOPA
Sveiko svorio skaičiuoklė

Pasirengusi skaičiuoti? Šiuo testu įvertinsi savo kūno duomenis ir gyvenseną (ar pakankamai sportuoji, ar sveikai maitiniesi). Kitaip tariant, sužinosi, kas veikia tavo sveikatą, - kad galėtum veikti tuos veiksnius.

1. Pradėk nuo nulio
2. Tavo KMI. Jei jis – 18,5-24,9, nereikia nei pridėti, nei atimti. Jei tavo indeksas daugiau kaip 24,9, pridėk po vieną prie kiekvieno sveiko skaičiaus (tarkim, jei KMI=25, pridėk 1. Jei KMI=26, pridėk 2). Jei indeksas mažesnis nei 18,5 atimk po vieną iš kiekvieno sveiko skaičiaus (tarkim, jei KMI=18, atimk 1. Jei KMI=17, atimk 2)
3. Jei esi smulkaus sudėjimo, pridėk 1, jei stambaus – atimk 1
4. Jei tavo raumenų ir riebalų santykis yra mažesnis nei 2,5 – atimk 1. Jei didesnis nei 3,75 – pridėk 2
5. Tavo talijos apimtis didesnė nei 87,5? Pridėk 2
6. Mažiausiai tris kartus per savaitę darai mankštą? Jei ne, pridėk 3 prie jau turimos sumos
7. Net jei nesitreniruoji dažnai, gal vaikštai pėstute bent po 30 minučių per dieną penkis kartus per savaitę, kad paspartėtų medžiagų apykaita? Jei taip, atimk 1 (jei teigiamai atsakei į 6 klausimą, tuomet sumos nekeisk)
8. Ar per pastarąsias dvi savaites esi daugiau nei du kartus valgiusi sunkaus, kepto maisto bei skanavusi nesveikų gardėsių (skrudintų bulvyčių, makaronų su riebiais padažais)? Jei taip, pridėk 1
9. Kiek kartų per savaitę leidi sau numarinti kirminą kaloringais, bet nemaistingais produktais? Nepamiršk tokių mažmožių kaip šokoladinis batonėlis, putojantys saldūs gėrimai ir t.t. Pridėk po pusę taško už kiekvieną pagundą
10. Jei kraujospūdis didesnis nei 140/90 – pridėk 1
11. Jei kraujyje cholesterolio yra per 200 (arba gydytojai sakė, kad jo per daug), pridėk 1
12. Jei tavo svoris tai kardinaliai sumažėja, tai padidėja – pridėk 2
13. Esi nenuorama? Vis nenusėdi, muistaisi kėdėje, sunkiai sutelki dėmesį ar nuolat dėl menkiausios priežasties atitrūksti nuo darbo stalo? Jei taip – atimk 1
14. Ar dabar esi geresnės figūros nei prieš 3 metus? Jei taip, atimk 3

Rezultatai!

Neigiamas skaičius
Tavo svoris per mažas, tačiau neskubėk džiūgauti. Tokiu atveju irgi gresia sveikatos problemų – nuo nereguliarių menstruacijų iki kaulų išretėjimo, netgi ankstyvos mirties. Pasitark su gydytoju, kaip galėtum padidinti raumenų masę (ne riebalų!)

Teigiamas skaičius
Kuo skaičius didesnis, tuo labiau turėtum savimi susirūpinti ir vartoti mažiau riebaus bei kaloringo maisto. Be to, būtinai turi padidinti savo fizinį aktyvumą. Tik nepulk laikytis griežtos dietos. Turėtum atsikratyti ne daugiau nei kilogramo ar dviejų per savaitę, kol pasieksi tikslą.

Nulis
Sveikiname! Tavo mitybos ir judėjimo įpročiai sveikuoliški, ir tai matyti iš tavo kūno – kad ir ką sakytų svarstyklės. Laikykis taip ir toliau, tik nepamiršk mankštintis ir sulaukusi solidesnio amžiaus. Jei esi stambių kaulų, gali sverti palyginti daug, tačiau tai – ne sveikatos sutrikimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis