Intymios problemos TEN: kokios galimos priežastys

Pasimylėjus pasirodė kraujingų išskyrų? Tarp menstruacijų sopa? COSMO neakivaizdiniu būdu bando tau padėti.

Skausmingi spazmai
Kodėl tarp mėnesinių mane dažnai kamuoja stiprūs skausmai?
Atrodo, tave vargina vadinamasis vidurio skausmas, prasidedantis ciklo viduryje, per ovuliaciją. Išsiskiriantis kiaušinėlis praplešia folikulą – pūslelę kiaušidėje, kurioje iki šiol glūdėjo. Maždaug penktadaliui moterų tuo metu apie parą, kol gyja žaizdelė, skauda kurią nors papilvės pusę. Turėtų padėti bet kurie be recepto parduodami vaistai skausmui numalšinti. Tačiau jei ima skaudėti kitu laiku, pagausėja išskyrų, pradedi karščiuoti, būtinai pasitark su ginekologu. Skaudėti neturėtų ir vartojant geriamuosius kontraceptikus, nes tada ovuliacija nevyksta.

Sekso sesija
Pasimylėjusi su nauju partneriu visada susergu šlapimtakių infekcija. Kodėl?
Čia kalta staigi, karšta ir intensyvi sekso sesija: per sueitį išorėje (ant genitalijų ir išangės) esančios bakterijos patenka į šlaplę, o iš ten – į šlapimo pūslę ir sukelia uždegimą. Be to, mylėdamasi su nauju partneriu, ko gero, saugaisi LPL ir nėštumo – naudoji prezervatyvus. Ir tikriausiai su lubrikantais ar spermicidais. Tai, žinoma, gyvybiškai svarbu, tačiau spermicidinių preparatų veiklioji medžiaga užmuša ne tik spermatozoidus, bet ir nekenksmingas bakterijas, stabdančias žarnyno lazdelių escherichia coli, kurios paprastai ir sukelia šlapimtakių infekcijas, dauginimąsi. Kad išvengtum šių nemalonumų, nesimylėk dažnai šuniuko poza, mat tada bakterijos nuo išangės itin lengvai patenka į šlaplę. Per tokias „sesijas“ naudok prezervatyvus be lubrikantų, o pasimylėjusi kuo greičiau nusišlapink. Šlapimas nuplaus bakterijas šioms nespėjus prisitvirtinti prie pūslės sienelių. Be to, reguliariai gerk spanguolių sulčių (nuo jų šlapimo pūslė pasidaro atsparesnė infekcijai) arba bent jau suvartok 2,5-3 litrus skysčių per dieną. Jei šios priemonės nepadeda, pasitark su gydytoju.

Kitą rytą nors rėk
Ar „kito ryto“ piliulę privalu nuryti kitąryt po nesaugaus sekso?

Tiesą sakant, ne. Pavadinimas „kito ryto piliulė“ klaidina. Iš tikrųjų kuo anksčiau imsiesi kontracepcijos, tuo ji bus veiksmingesnė: jei piliulę nurysi per pirmas 12 valandų nuo sekso be apsaugos, rizika pastoti sumažės iki 0,5 procento. Avarinės kontracepcijos priemonės, kurias paprastai sudaro tam tikra dozė kontraceptinių piliulių, veikia dvejopai: slopina ovuliaciją, kad kiaušinėlis išvis neatsiskirtų, ir garantuoja, kad jis negalės prisitvirtinti prie gimdos sienelės, jei vis dėlto pavyktų atsiskirti. Avariniai kontraceptikai – tai hormonai progestinai arba didelės hormonų derinių dozės.

Dėmelių baimė
Kartais pasimylėjusi pastebiu tamsių išskyrų. Ar tai gali būti pavojinga?
Greičiausiai tai nieko rimto. Tokie patepliojimai po sekso paprastai būna dėl gimdos kaklelio gleivinės išsivertimo (ektopijos). Gleivinė itin pažeidžiama ir greitai ima kraujuoti, tad netgi nestiprus varpos smūgis lytinio akto metu gali būti kraujingų išskyrų priežastis. Ektopija būdinga jaunoms moterims, ypač vartojančioms geriamuosius kontraceptikus, mat kaip tik dėl to galimi laikini gimdos kaklelio paviršiaus pakitimai. Vis dėlto į kraujavimą po sekso nereikėtų žiūrėti pro pirštus. Tai gali būti ir rimtesnių problemų signalas: gimdos kaklelio polipo ar infekcijos (pavyzdžiui, chlamidijų), retais atvejais – nepiktybinio gimdos naviko ar gimdos kaklelio vėžio ženklas. Dėl šventos ramybės aptark šią bėdą su savo ginekologu.

Priešgrybelinio kremo pinklės
Ar galiu mylėtis, jei tuo metu gydausi makštį be recepto parduodamu priešgrybeliniu kremu?
Jeigu imiesi šio reikalo iki galo nepasveikusi (net jei geri kontraceptines piliules ar naudojiesi prezervatyvu), rizikuoji sustabdyti gijimą. Penio judesiai gali pažeisti audinius ir nubraukti vaistus, o tada jie prasčiau įsigers arba kremas išvis ištekės. Be to, lubrikantai, spermicidai bei sėkla gali atskiesti veikliąsias preparato medžiagas, ir šis nebebus toks veiksmingas. Beje, gydymo metu padidėja tikimybė pastoti, nes daugumoje priešgrybelinių vaistų yra mineralinių bei augalinių aliejų, galinčių pažeisti lateksinius prezervatyvus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis