Alkoholio poveikis tavo organizmui: pasitikrink

Taurė vyno prie vakarienės... Kelios taurės susitikus paplepėti su draugėmis kavinėje... Keli kokteiliukai savaitgalį... Sakysi, na, kas čia tokio baisaus? Tikrai ne mums tave smerkti ir mokyti, bet dėl savęs pačios, siūlome paskaityti, ką alkoholis daro su tavo organizmu.

NORI PAMATYTI KAIP KEIČIASI IŠVAIZDA MĖNESĮ NEVARTOJUS ALKOHOLIO? SPAUSK ČIA.

Degustuotoja: 1-2 kartai per pusmetį
Kas vyksta organizme? Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, leistina alkoholio dozė moterims yra apie 10 g grynojo spirito. Toks kiekis randamas maždaug 250 ml alaus, 100 g vyno ar 25 g viskio. Moteris –„degustuotoja“ alkoholio išgeria neperžengdama nustatytos normos ribų, todėl ryškių sutrikimų jos organų veikloje nematyti.

Saikinga vartotoja: 1-2 kartus per mėnesį
Kas vyksta organizme? Smegenų nervų ląsteles – neuronus – deguonimi ir kitomis naudingomis medžiagomis aprūpina eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai), judantys mikroskopiškai mažais kapiliarais. Alkoholis, patekęs į kraują, pažeidžia eritrocito apvalkalą ir, vietoj to, kad vienas nuo kito atsistumtų, jie sulimpa, taip sudarydami trombus, panašius į vynuogės grūdelį. Kadangi smegenų kapiliarai labai siauri, tai net ir pavieniams eritrocitams sunku prasiskverbti jais. Todėl sulipę eritrocitai akimirksniu užkemša praėjimą. Negavę deguonies ir maistinių medžiagų, neuronai „uždūsta“ ir žūsta. Smegenų veikla nusilpsta. Štai kodėl rytais jaučiamas galvos skausmas, nuovargis, apatija ir mieguistumas.

Chameleonas: 3-4 kartai per mėnesį
Kas vyksta organizme? Kai alkoholis pradeda tapti malonumu, atsiranda psichologinė priklausomybė. Vartojant alkoholį, galvos smegenų žievėje sutrinka žmogaus elgseną kontroliuojanti funkcija (pirmoje eilėje dėmesio ir savikontrolės), todėl žmogus jaučia atsipalaidavimą, pradeda daugiau kalbėti. Atsiranda taip vadinamas „toksinis filosofavimas“ – įkyrus noras pasikalbėti „aukštomis materijomis“. Moterys tampa mažiau išrankesnės partnerių atžvilgiu.

Nesaikinga mėgėja: 2-3 kartai per savaitę
Kas vyksta organizme? Niekam ne paslaptis, kad alkoholis keičia mūsų elgseną ir nuotaiką. Visa esmė tame, kad jis daro poveikį galvos smegenų limbinei sistemai, kuri turi įtakos daugeliui procesų: emocijoms, elgesiui, aktyvumui, jausmams, seksualumui, dėmesiui, atminčiai. Alkoholio paveikta limbinė sistema keičia žmogaus elgesį, atsiranda palengvėjimo jausmas. Alkoholis, tarsi ištrina visus nemalonių pojūčių pėdsakus, o būtent tokio efekto, vartodama alkoholį ir laukia „mėgėja“.

Alkoholis yra diuretikas, t.y. veikia kaip šlapimą varanti priemonė. Patekus jo į organizmą, sutrinka hormono vazopresino, kuris atsakingas už vandens–druskų balansą, gamyba. To pasekoje organizme įvyksta dehidratacija, o paryčiui ima kamuoti troškulys. Galimas ir atvirkštinis reiškinys, kai patinsta arba patamsėja paakiai, kas reiškia, jog audiniuose susikaupė skysčių perteklius. Blogiausia, kad alkoholio vartojimas tampa įpročiu, o norint apsvaigti, būtina nuolatos didinti dozes arba dažninti gėrimą. Tai jau kvepia rimta priklausomybe.

Neatsispirianti: 3-4 kartai per savaitę
Kas vyksta organizme? Organizmas taip sukurtas, kad patekus į jį nuodingoms medžiagoms (nuodams ir toksinams, kuriems priklauso ir alkoholis), jis stengiasi kuo greičiau jų atsikratyti. Apie 95 procentus alkoholio praeina per kepenis (čia vyksta jo oksidacijos procesas). Vykstant alkoholio intoksikacijai, kepenų ląstelės palaipsniui atmiršta, o jų vietoje atsiranda jungiamasis audinys arba riebalai, kurie negali atlikti būtinų funkcijų. To pasekoje kepenys, kurios ardo toksinus ir padeda organizmui apsivalyti nuo šlakų, jau nebesugeba valyti mūsų ląstelių, todėl skaidymosi produktai lieka organizme ir sukelia įvairiausias ligas. Pirmiausia atsiranda nusiskundimai virškinamojo trakto darbu. Taip pat sutrinka menstruacijų ciklas, dingsta seksualinis potraukis.

Dėl limbinės sistemos slopinimo, neretai sutrinka atmintis. Kuo daugiau vartojama alkoholio, tuo sudėtingiau būna prisiminti neseniai vykusius įvykius.

Greitas ėjimas sukelia dusulį ar net skausmą krūtinės srityje. O jaučiamas nuovargis ir nemiga, neretai lydimi pykinimo ir vėmimo, yra prastai maitinamų smegenų pasekmė.

Chroniška alkoholikė: kiekvieną dieną
Kas vyksta organizme? Nuo ilgalaikio alkoholio vartojimo, kai moteris jau nepajėgia jo atsisakyti, atsiranda sunkūs psichikos sutrikimai ir ji degraduoja kaip asmenybė. Alkoholikė nesugeba kontroliuoti ir vertinti savo veiksmų. Ji tampa absoliučiai abejinga ne tik darbui, šeimai, artimiesiems, bet ir savo socialiniam statusui, išvaizdai, nebesilaiko elementarios kasdienės higienos.

Moterims sutrinka klausa ir regėjimas. Vyrams dažniausiai pasireiškia haliucinacijos, o moterys girdi kokius tai neaiškius balsus.

Alkoholinė intoksikacija sutrikdo širdies darbą. Dėl nuolatinio alkoholio vartojimo, ji nebesusidoroja su alkoholio pritekėjimu ir tiesiog „užspringsta“. Nusilpsta širdies raumuo, vietoje žuvusių ląstelių atsiranda audinių arba riebalų dariniai ir širdis praranda savo elastingumą. O daugybiniai trombai, susiformavę iš sulipusių eritrocitų, blokuoja deguonies ir kitų maistinių medžiagų patekimą į širdį. Panašios būklės neišvengiama baigtis – infarktas.

Svarbu! 1 dozė (vienetas) alkoholio sudaro 10 ml (arba 8–10 g) grynojo spirito. Mes geriame skirtingo stiprumo gėrimus, todėl norint vienetais išskaičiuoti suvartoto alkoholio kiekį, pasinaudok formule: išgerto gėrimo kiekį (ml) padaugink iš jo stiprumo laipsnių (procentais) ir gautą skaičių padalink iš 1000. Pavyzdžiui, grynojo alkoholio kiekis vyno taurėje (175 ml) stiprumo 12 proc., sudaro: 175х12/1000=2,1 dozės (tai viršija leistiną normą).

Nepamiršk: vartodama alkoholį, rizikuoji savo sveikata, šeimos ir visuomenės gerove.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis