Kaip panaikinti blogą burnos kvapą

Žmogaus organizmas pakankamai greitai adaptuojasi prie jį supančios aplinkos ypatumų. Tai liečia ir kvapus. Mes labai greitai prie jų priprantame ir tiesiog nebepastebime (pavyzdžiui, kaip kelios minutės po pasikvėpinimo neužuodžiame savo kvepalų). Pajausti burnos kvapą dar sudėtingiau, nes burna susijusi su nosimi. Kiekvieną kartą, kai norime įkvėpti „aromatus“ iš aplinkos, pradedame kvėpuoti per nosį. Tuomet kaip suprasti ar mūsų iškvepiamas oras nėra atgrasus?

Testas su šaukštu. Paimk arbatinį šaukštelį ir juo kelis kartus perbrauk per liežuvį. Ant šaukštelio turėtų likti šiek tiek baltų apnašų arba seilių. Nuo jų sklindantis kvapas ir yra tavo burnos kvapas.

Dantų kariesas, periodantitas, gingivitas, stomatitas, akmenų apnašos, dantenų uždegimai – blogo burnos kvapo priežasčių gali būti daugybė. O ar žinojai, kad pagal kvapą galima nustatyti ir kai kurias labai rimtas ligas, pvz. gangreninį pulpitą diagnozuoti galima būtent pagal tik jam būdingą specifinį kvapą iš burnos.

Toliau rikiuojasi nosies–gerklės susirgimai: sinusitas, angina, faringitas, tonzilitas, taip pat plaučių, trachėjos ligos ir visi kiti susirgimai, nes esant užgultai nosiai, priverstinis kvėpavimas per burną sukelia burnos ertmės išsausėjimą, o tuo pačiu ir nemalonų kvapą.

Testas su riešu. Tau tereikės lyžtelėti vidinę riešo pusę ir palaukti, kol seilės išdžius. Kvapas, kurį užuosi po kelių sekundžių, bus tavo liežuvio priekinės dalies kvapas. Kaip taisyklė, jis gerokai silpnesnis už realųjį kvapą, nes liežuvio viršūnėlę natūraliai nuvalo seilės, kuriose yra antibakterinių komponentų, kai tuo tarpu užpakalinė liežuvio dalis ir yra to nemalonaus kvapo skleidėja.
Kserostomija arba sausumas burnoje. Atsikėlus ryte, išsausėjusi burna neturėtų kelti neramumų, nes tai natūralus procesas, kuomet miego metu organizmas paprasčiausiai mažiau gamina seilių ir burna išsausėja. Tas pats vyksta ir ilgai kalbant. Tačiau, kai burnos išsausėjimas pereina į lėtinę formą, tai jau vadinama kserostomija. Seilės – vienas iš natūralių valiklių, su kiekvienu nurijimu jos išgelbėja mus nuo milijono bakterijų ir tuo pačiu nuplauna dalį maisto likučių, kuriais bakterijos minta. Vadinasi, kuo mažiau pasigamina seilių, tuo prasčiau išsivalo burna ir tuo daugiau atsiranda nemalonaus kvapo sukėlėjų.

Kai kurios vidaus organų ligos (kepenų, inkstų, virškinamojo trakto) taip pat gali tapti chalitozės priežastimi, nors lyderiaujančiose pozicijose vis tiek tvirtai išlieka burnos ertmės ligos. Tad vizitas pas vidaus ligų gydytoją dėl nemalonaus burnos kvapo tikslingas tik po apsilankymo pas stomatologą. Tačiau turėk omenyje, kad iš burnos skindantis acetono kvapas yra vienas iš cukrinio diabeto požymių, todėl šiuo atveju nedelsiant būtina kreiptis į vidaus ligų gydytoją.

Efektyviausi kovos su nemaloniu burnos kvapu būdai

Burnos būklė tiesiogiai susijusi su bakterijų veikla, kurios, kaip ir kiekvienas gyvas organizmas, minta maistu ir išskiria atliekas. Šios atliekos virsta lakiaisiais sieros junginiais, kurie ir tampa nemalonaus burnos kvapo šaltiniu. Bakterijas, išskiriančias daugiausiai cheminių junginių, mokslininkai vadina „anaerobinėmis“, o tai reiškia, kad geriausiai tokios bakterijos dauginasi ten, kur nėra deguonies. Būtent tokia „bedeguonė“ terpė susidaro po dantų ir liežuvio apnašų sluoksniais.

Daugumoje atvejų bakterijos–kenkėjai kaupiasi ant liežuvio, tačiau jos kuo puikiausiai jaučiasi ir tarpdančiuose bei dantenų kišenėlėse, kurios susiformuoja susirgus paradantoze. Šiuo atveju be stomatologo pagalbos jų išvalyti nepavyks.

Žinant, kad pagrindine ir dažniausiai pasitaikančia blogo kvapo atsiradimo priežastimi yra netinkama burnos priežiūra, siūlome pagrindinius kovos su bakterijomis etapus.

Bakterijas sodinam ant dietos
Baltymai yra pagrindinis bakterijų maistas. Todėl vegetarai, palyginus su mėsos mėgėjais kur kas rečiau susiduria su šia problema. Šiek tiek pakoregavusi savo mitybos racioną ir jį papildžiusi vaisiais bei daržovėmis, atimsi iš bakterijų jų taip mėgstamus „delikatesus“, o tuo pačiu ir sustabdysi jų dauginimąsi.

Mažinam bakterjų kiekį
Tuo tikslu būtina teisingai valyti dantis ir dantenas, naudojant visas šiuolaikiškas priemones – dantų šepetėlį, tarpdančių siūlus, irigatorių, burnos ertmės skalavimo skystį. Privalu bent kartą per metus apsilankyti pas stomatologą, kuris atliks higieninį dantų valymą, nuims dantų apnašas, pašalins kariesą, o visa tai užkirs kelią bakterijų dauginimuisi ir užtikrins gaivų burnos kvapą.

Atimam iš bakterijų nuolatinę jų gyvenimo vietą
Kruopščiai valykime liežuvį. Tenka pripažinti, kad dauguma iš mūsų ignoruoja šią procedūrą, o ji turėtų būti atliekama neatsiejamai su kasdieniu dantų valymu.

Geriam daugiau vandens
Organizmas, gaudamas nepakankamai skysčių, gamina mažiau seilių, kurios savo ruožtu mažesniu aktyvumu tirpdo ir nuplauna bakterijas, sukeliančias nemalonų kvapą. Todėl geriant daugiau vandens kovoti su nemaloniu burnos kvapu bus kur kas lengviau.

Skalaujam burnos ertmę žolelių nuovirais
Jau nuo senų laikų įvairių šalių daktarai su nemaloniu burnos kvapu kovojo natūraliomis priemonėmis iš gamtos. Rytų šalyse itin populiarūs buvo anyžių grūdeliai, Tailande – gvajavos vaisiaus žievelė, Irake – gvazdikėliai, italai kramsnojo petražoles, o brazilai – cinamoną. Lietuvoje iš natūralių medicinos priemonių populiariausios buvo šviežių krapų, mėtos, pelyno, ramunėlių, ąžuolo žievės nuovirai. Daugumoje šiuolaikinių burnos skalavimo priemonių sudėtyje taip pat yra mėtos ir eukalipto aliejų. Iš bėdos, po ranka neturint specialių skalavimo priemonių, burną galima paskalauti ir paprastu vandeniu.

Skatinam seilių išsiskyrimą
Mes jau išsiaiškinome, kad seilės, tirpdydamos ir išplaudamos bakterijas, valo burnos ertmę. Kramtant, organizmui atrodo, kad jis gauna maisto, todėl suaktyvėja seilių išsiskyrimas. Jeigu po ranka nėra gvazdikėlių, pertažolės, krapų ar mėtos lapelio, kuo puikiausiai tiks ir kramtoma guma arba mėtinis ledinukas, tik reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų sudėtyje nebūtų cukraus, nes, kaip žinia, cukrus skatina bakterijų dauginimąsi ir sukelia dantų kariesą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis