Kaip kovoti su skausmu, kurį patiria bene kiekviena moteris

Vienos moterys geria tabletes nuo skausmo, kitos – naikina šokoladą. O kaip dar kitaip galima sau padėti, kai pilvą labai maudžia, galva plyšta iš skausmo, o nuotaika velniškai bloga?

Kartais norisi gerai išsiverkti. O kartais kabinėjiesi dėl smulkmenų prie savo mylimojo, nors jis ramiai sau sėdi, bijodamas pasakyti bent žodelį. Veidą išberia spuogai, nuotaika keičiasi kaip oras, o dar tas pilvo pūtimas, kai jautiesi lyg būtum nėščia.

Dėl visko kalti hormonai, kurių pažaboti neįmanoma. Tačiau sušvelninti PMS simptomus išties galima. Štai 12 patarimų, kurie tave išgelbės nuo kiekvieną mėnesį besikartojančio diskomforto. 

PRISIMINK RYTŲ IŠMINTĮ

Britų psichologai, atlikę tyrimus, tvirtina, kad nemalonios PMS sukeltos būsenos padeda išvengti joga. Meditacija ir speciali technika sumažina tiek psichologines, tiek fizines PMS apraiškas.

Nepajusi jokio didelio krūvio organizmui, o savijauta pagerės. Nejaugi tai ne puikus būdas? Be to, jogos užsiėmimai sureguliuos tavo dvasinę pusiausvyrą.

Nuotr. Shuttertock

PAKEISK MITYBĄ

Maistas, kuriame yra daug druskos, gali paskatinti pilvo pūtimą, kofeinas – sukelti irzlumą ar nerimą, alkoholis – padidinti depresiją, o per daug cukraus – destabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir, atitinkamai, tavo nuotaiką. Pamėgink savaitę prieš menstruacijas valgyti daugiau vaisių, daržovių ir pilnagrūdžių produktų.

Svarbu ne tik tai, ką valgai, bet ir kaip valgai. Tavo tikslas – valgyti reguliariais intervalais, kad išvengtum cukraus kiekio svyravimų kraujyje.

PAMĖK BALTUOSIUS GĖRIMUS

Mokslininkai iš Kolumbijos universiteto išaiškino, kad 600 ml kalcio, tai yra 1 stiklinė pieno ir 1 stiklinė jogurto, kuriuos eksperimento dalyvės gėrė du kartus per dieną, beveik perpus sumažina PMS poveikį moters nuotaikai. Baltieji gerieji gėrimai padės moterims atsikratyti streso, nuovargio ir mieguistumo.

Nuotr. Shutterstock

NEPAMIRŠK VITAMINŲ

PMS metu naudingi gali būti ir vitaminai, ypatingai B6 ir E. Labai daug rimtų įrodymų patvirtinančių, kad šie maisto papildai iš tiesų padeda, nėra, tačiau išbandyti juos tikrai verta. Rekomenduojama paros dozė: 1,200 miligramų kalcio, 400 mg magnio, 50–100 mg vitamino B6.

GARDINK PATIEKALUS PRIESKONIAIS

Savijautą pagerins ir PMS simptomus sušvelnins šafranas – kraujyje pakils lygis serotonino, kurio per menstruacijas sumažėja. Britų akušeriai-ginekologai neseniai atliko tyrimą. Moterys ryte ir vakare vartodavo po 15 mg šafrano ekstrakto. Po tokio eksperimento žymiai pagerėjo jų psichologinė būklė: dingo susierzinimas, nuovargis ir depresija.

Nuotr. Shutterstock

MĖGAUKIS VANDENS PROCEDŪROMIS

Kai kurie specialistai mano, kad PMS sukelia natrio užsilaikymas moters organizme ir inkstų darbo suprastėjimas. Dauguma merginų žino, kad prieš mėnesines pilvas paburksta, jį pučia. Su tokiais požymiais padės susitvarkyti kasdienis 20 minučių plaukiojimas baseine, likus savaitei iki mėnesinių.

Jei neturi galimybių plaukioti baseine, padės ir vonia – užteks joje pagulėti. Reguliarumas tas pats (20 minučių kasdien, likus savaitei iki kraujavimo).

KONTROLIUOK SIMPTOMUS

Pirmiausia, tau gali tekti keletą mėnesių sekti savo patiriamus simptomus ir sudaryti jų diagramą, kad būtum tikra, jog patiri PMS, o ne kokią kitą bėdą, pavyzdžiui, depresiją.

Milijonai moterų kenčia nuo sekinančio PMS. Tai apima tiek fizinius, tiek ir emocinius simptomus. Šie simptomai yra įvairūs, todėl įvairios ir priemonės, lengvinančios juos, tad tau gali tekti išbandyti skirtingus gydymus.

Nuotr. Shutterstock


NETINGINIAUK IR ATSIMINK KELIS PRATIMUS

Pratimai gali padėti kovoti tiek su fiziniais, tiek ir su emociniais PMS simptomais. Nors moterys sako, kad jos neturi energijos, tačiau šiuo metu, ko gero, svarbiausia yra sportuoti.

Pasirink tokius pratimus, kurie padidins širdies plakimą ir kurie tau patinka. Medikai pataria moterims PMS laikotarpiu kiekvieną savaitę skirti dvi su puse valandos vidutiniško intensyvumo veiklai, valandą ir 15 minučių energingai aerobikai arba atlikti abiejų veiklų derinį ir dvi raumenis stiprinančias pratimų sesijas.

VENK STRESO! 

Pirmiausia, labai svarbu, kad tu tinkamai pailsėtum ir pakankamai išsimiegotum. Ilsėkis tiek, kiek tau atrodo reikalinga, kad miego trūkumas nepasunkintų PMS simptomų.

Sąmoningai pasistenk sumažinti savo streso lygį. Pamėgink giliai kvėpuoti, išbandyk masažus, meditaciją ar jogą, kurie gali nuraminti protą ir kūną. Tačiau meditacijų atsisakyk, jei žinai, kad geriausias vaistas kovojant su stresu tau yra mergaičių vakarėlis mieste arba dienoraščio rašymas. Išsiaiškink, kas tau labiausiai tinka ir to laikykis!

Nuotr. Shutterstock

RINKIS ŽOLINIUS PREPARATUS

Žoliniai preparatai nėra itin gerai ištirti (ir sunkiau reguliuojamos jų dozės, jei palyginsime juos su receptiniais vaistais), tačiau yra tokių, kurie gali veiksmingai palengvinti PMS simptomus, pavyzdžiui, spazmus ir nuotaikos kaitas.

Pamėgink vartoti kekines juodžoles, tikruosius skaistminus, nakvišų aliejų, imbierą, aviečių lapus, kiaulpienes arba natūralius progesterono kremus.

NEPAMIRŠK NUSKAUSMINAMŲJŲ

Moterims, kurios patiria su PMS susijusius skausmus, pavyzdžiui, spazmus, krūtinės jautrumą, nugaros ar galvos skausmus, nesteroidiniai nuskausminamieji vaistai gali šiek tiek palengvinti situaciją.

Nuotr. Shutterstock

IŠMĖGINK DIURETIKUS

Prasidėjus PMS, daugelis moterų patiria rankų, kojų, veido ar pilvo patinimą. Vienas iš galimų kovos su tuo būdų, jei pratimai ir druskos ribojimas nepadėjo, yra diuretikai. Šie receptiniai vaistai padeda organizmui atsikratyti vandens pertekliaus, skatindami šlapinimąsi.

Tačiau diuretikai tinka ne visiems. Jie gali paskatinti šlapimo nelaikymą, vidurių užkietėjimą, žemesnį kraujo spaudimą, pakelti kalio lygį ir sąveikauti su kitais medikamentais. Juos gali išrašyti medikai, jei mano, kad tai padės kovoje su PMS.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis