Ar tau tinka gimdos spiralė? Moterų atsiliepimai ir medikų komentarai (1)

Gimdos spiralės patikimumas – daugiau kaip 99 proc. Ją galima naudoti keletą metų ir netgi gyventi be menstruacijų. Sužinok, ką ginekologai laiko geriausia apsaugos nuo nėštumo priemone.

Pusę metų ieškojau informacijos internete, kalbėjausi su vyru, svarsčiau, kol galiausiai nutariau įsidėti gimdos spiralę. Kas mane stabdė? Daugiausia – baimė, kad skaudės. Taip pat prisiskaičiau informacijos, kad hormonai sumažins seksualinį potraukį. Dvejojau, kad galbūt po metų nuspręsiu, jog noriu pastoti. Kodėl vis dar nedaug jaunų moterų naudoja šį kontracepcijos metodą, jeigu jis saugus, veiksmingas ir labiausiai mėgstamas pačių ginekologų?

Kaip gimdos spiralės atsirado?

Gimdos spiralių istorija – ilga. Gimdos spiralės egzistuoja apie 100 metų, tačiau saugūs ir veiksmingi variantai pasirodė prieš kelis dešimtmečius. Lietuvoje pirmiausia atsirado vario spiralės, jas geriausiai žino mūsų mamos, nes tais laikais buvo įprasta vario spirales skirti tik gimdžiusioms moterims. Vario spiralės ir šiandien išliko panašios, nepaisant to, kad kai kurių sudėtyje yra šiek tiek aukso arba sidabro. Veikimo principas yra toks pats. 

Prieš 25 metus Europoje pasirodė pirmoji hormoninė spiralė, apsauganti nuo neplanuoto nėštumo iki 5 metų, taip pat – gydanti gausias mėnesines. Prieš metus atsirado hormoninė minispiralė, kuri užtikrina patikimą kontracepciją iki 3 metų. Pastaroji pasižymi mažiausia hormonų paros doze tarp visų šiandien esamų hormoninių kontraceptikų, ją gali naudoti ir merginos.

Laikai ir požiūris į šią apsisaugojimo priemonę kardinaliai pasikeitė. Dabar gamintojai galvoja ir apie jaunesnes moteris, vis daugiau dailiosios lyties atstovių pačios kreipiasi į medikus su klausimais apie gimdos spirales.

Nuotr. Shuttertock

Kaip žinoti, kad tau tinka gimdos spiralė?

Specialistų nuomonė

Medikų teigimu, moterys nori patikimos, saugios, kuo mažiau šalutinių poveikių turinčios kontracepcijos. Gimdos spiralė atitinka visus tris reikalavimus. Ją įdėjus nieko nebereikia daryti. Nebūtina galvoti apie estrogeno riziką, nes hormoninėse spiralėse yra tam tikro tipo progestinas, kuris saugus net žindančiai mamai ir jos kūdikiui.

Jei mėgsti kasdien išgerti kontraceptinę tabletę, jei nori kas mėnesį kraujuoti, jei tave gąsdina kažkoks svetimas daiktas kūne, galbūt spiralės ne tau. Neverta dėtis gimdos spiralės, jei per artimiausią pusmetį nori pastoti. Juk spiralės įdėjimas – ne kasdieninė grožio procedūra.

Moterų atsiliepimai

Daug moterų sako, kad iš apsisaugojimo priemonių joms labiausiai patinka gimdos spiralės. „Gėriau kontraceptines tabletes, kurį laiką neturėjau partnerio, tad vis pamiršdavau išgerti vaistus, – pasakoja 22 m. studentė Ilona. – Dabar įsidėjusi spiralę galėsiu 5 metus būti rami, nebereikės stengtis kasdien atsiminti išgerti tabletę.“

Vario spiralė

Galioja 3–5 metus

Kaip veikia: vielutė aplink T formos prietaisą išskiria jonus gimdoje, kurie sunaikina spermatozoidus ar paralyžiuoja jų judrumą. Dėl jonų embrionui sunku įsitvirtinti gimdos sienelėje, jei visgi kiaušinėlis būtų apvaisintas (tikimybė labai menka).

Hormoninė spiralė

Galioja 5 metus

Kaip veikia: kasdien spiralė išskiria nedidelį kiekį moteriško hormono progestino, kuris sudaro užtvarą iš gleivių gimdos kaklelyje, kad į ją nepatektų spermatozoidai. Hormonas slopina gimdos gleivinės augimą, todėl mėnesinės būna lengvesnės, o kas penktai moteriai visai išnyksta, kol spiralė būna gimdoje.

Hormoninė minispiralė

Galioja 3 metus

Kaip veikia: principas toks pat kaip hormoninės spiralės, tik ji mažesnė, todėl ją lengviau įdėti, ji gali būti tinkama ir merginoms.

Ar sunku įdėti spiralę?

Medikų nuomonė: „Moterys dažnai nerimauja dėl spiralės įdėjimo, – teigia ginekologė Nerysa Benfild iš JAV. – O iš tiesų procedūra labai paprasta – trunka vos kelias minutes.“

Moterų atsiliepimai: „Įdėjimas buvo neskausmingas, – sako 29 m. Lina – Lyg eilinis apsilankymas pas ginekologą. Ryžčiausi tam dar kartą – man patinka ramybė, kurią suteikia gimdos spiralė.“

Kas vyksta, įdėjus spiralę?

Pasakoja ginekologė N.Benfild: „Pirmiausia apžiūrime moters dubenį, kad suprastume, kuria kryptimi pasisukusi pacientės gimda. Tuomet įvedame į makštį specialų instrumentą. Jei viskas atrodo gerai, patepame gimdos kaklelį nuskausminamuoju tepalu, stabilizuojame gimdos kaklelį. Taip pat patikriname, ar tilps gimdos spiralė. 99 proc. moterų, kurias tikrinau, spiralė tilpo. Spiralė yra siaurame kišamajame vamzdelyje, kurį per makštį įvedame į gimdos kaklelį. Tada išstumiama maža (apie 3 cm dydžio) spiralė, išsiskleidžia ją laikantys petukai, o vamzdelis ištraukiamas. Patrumpiname siūlelius ir viskas. Procedūra trunka apie 5 minutes.“

Moterų atsiliepimai: „Maniau, kad žinau, kas laukia, nes buvau prisiskaičiusi daug apie gimdos spirales, tačiau viskas pasirodė paprasčiau, – teigia 29 m. Nijolė. – Šią procedūrą galėčiau prilyginti apsilankymui pas odontologą – nėra maloni, bet trunka gerokai trumpiau – vos kelias akimirkas.“

Ar bus menstruacijos?

Medikų nuomonė: „Su varine spirale menstruacijos gali būti sunkesnės kelis pirmus mėnesius, ilgainiui – turėtų susinormalizuoti. Visgi ne visoms vario spiralę turinčioms moterims po pirmųjų mėnesių praeina gausus ir skausmingas kraujavimas. Tai gali tęstis visą priemonės naudojimo laiką. Todėl vario spiralė netinka gausiai kraujuojančioms, joms paprastai skiriama hormoninė spiralė, pasižyminti priešingu poveikiu. Tai esminis varinių ir hormoninių spiralių skirtumas.
Pasirinkus hormoninę spiralę, pirmus mėnesius gali jaustis šalutinis poveikis – pilvo ar galvos skausmas, gali paberti veidą, nereguliariai teplioti. Visgi didelė dalis moterų, pasirinkusių tokią apsisaugojimo priemonę, yra patenkintos savo sprendimu.“

Moterų atsiliepimai: „Pirmosiomis savaitėmis patepliodavo, bet greitai praėjo“, – sako 24 m. Alina, naudojanti hormoninę spiralę. 32 m. šokėja Viktorija tvirtina, kad jai menstruacijų praktiškai nebūna.

Ar nepasikeis seksualinis gyvenimas?

Medikų nuomonė: Gali net pagerėti! „Jei žinosite, kad esate saugi, nereikės sukti galvos, ar išgėrėte kontraceptinę tabletę, jausitės ramiau, būsite labiau atsipalaidavusi“, – teigia ginekologė N.Benfild.

Moterų atsiliepimai: „Mano seksualinis gyvenimas nuostabus“, – sako 28 m. Karolina. „Man ir mano vaikinui nebereikia nerimauti“, – teigia 29 m. Katerina. – Patinka mylėtis be prezervatyvo, žinoma, prieš tai abu pasitikrinome, ar neturime lytinių ligų.“

Nuotr. Shutterstock

Ar gimdos spiralė gali iškristi?

Medikų nuomonė: „Taip nutinka itin retai. Galite pajusti nedidelį mėšlungį, spaudimą, mylintis partneris gali jausti spiralę. Jei iškrenta, nieko pavojingo nenutinka, tačiau nebelieka apsaugos. Tokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją, kuris spiralę įdėjo, kad procedūrą pakartotų.“

Moterų atsiliepimai: „Praėjus pusmečiui po gimdymo, įsidėjau hormoninę spiralę. Po trijų mėnesių pajutau, kad spiralė tarsi jaučiasi, spaudžia. Draugė, kuri taip pat turi spiralę, patikino, kad jokio diskomforto neturėtų būti, tad kreipiausi į gydytoją. Ji įdėjo naują spiralę. Dabar drąsiai galiu teigti, kad tai geriausia apsisaugojimo priemonė, kurią rekomenduoju ir savo bendraamžėms“, – teigė 26 m. Marija.

Ką daryti, pasibaigus gimdos spiralės galiojimui?

Medikų nuomonė: „Jos galiojimas nepasibaigia staiga, o išimti spiralę – dar paprasčiau nei įdėti. Spiralę privalo išimti ginekologas, juk spiralė yra gimdoje, o ne makštyje, pati neišsitrauksite. Kitos spiralės įdėjimo procedūra panaši, tik šį kartą nebereikės organizmui prie jos priprasti.

Moterų atsiliepimai: „Išimant nejaučiau skausmo. Įdedant diskomfortas buvo didesnis, bet kitą dieną jaučiausi gerai. Vėl dėsiuosi spiralę, jeigu pasibaigus šiai nenorėsiu gimdyti, – sakė 35 m. Simona.

Nuotr. Shutterstock

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis