Apsauga nuo nėštumo: kurią spiralę pasirinkti, varinę ar hormoninę?

Moterys vis daugiau laiko skiria ne tik savo karjerai, bet ir atsakingam šeimos planavimui. Artimiausiu metu neplanuojančios susilaukti vaikelio moterys nuolat ieško patikimiausių apsaugos būdų.

Šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti daugybę apsaugos priemonių, tačiau svarbu išsirinkti pačią tinkamiausią ir patikimiausią. Pastaruoju metu kyla diskusijų dėl vis labiau populiarėjančių ilgalaikės kontracepcijos metodų: varinės ir hormoninės spiralių naudojimo. Spiralių skirtumus, pliusus ir minusus pasakoja gydytoja ginekologė Neringa Jakštienė.

Hormoninės spiralės poveikis: patikimesnė apsauga ir lengvesnės mėnesinės

Vario spiralė yra plastikinė priemonė, kuri sudėtyje turi vario-sidabro, arba vario-aukso. Šių metalų jonai išsiskiria būdami gimdos ertmėje ir pakeičia gimdos aplinką taip, kad sustabdo spermatozoidų judėjimą bei užkerta kelią apvaisinimui. Hormoninė spiralė kūno temperatūroje išskiria nedidelį hormono progestino kiekį, kuris sutirština gimdos kaklelio gleives ir sudaro barjerą, užkertantį kelią spermatozoidams patekti į gimdą. Abi gimdos spiralės užtikrina didesnę nei 99 proc. apsaugą nuo neplanuoto nėštumo. Šiek tiek didesniu patikimumu pasižymi hormoninė spiralė.
Varinė spiralė neretai pagausina mėnesines, jos tampa skausmingesnės ir ilgesnės. Hormoninė spiralė – priešingai, praėjus keliems mėnesiams po įdėjimo, gali palengvinti mėnesines sumažindama kraujavimo kiekį ir skausmus. Varinė spiralė saugo tik nuo nėštumo, o hormoninė spiralė tuo pačiu gali sumažinti mėnesinių skausmus ir netgi gydyti tokias ligas kaip pernelyg didelis gimdos gleivinės išvešėjimas, padeda sergant endometrioze. Tai – pagrindinės priežastys, kodėl moterys ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje vis dažniau renkasi hormoninę spiralę.

Merginos taip pat gali rinktis ilgalaikę kontracepciją

Gaju mitų, kad dar negimdžiusios merginos negali naudoti spiralių, tačiau tai – netiesa. Negimdžiusios moterys gali naudoti abi minėtąsias spirales, tačiau patarčiau rinktis hormoninę minispiralę. Pastaroji spiralė yra mažesnė ir patogesnė, lyginant su varine spirale. Ją paprasčiau įdėti negimdžiusiai moteriai gimdą. Gimdos spiralės nuo lytinių keliu plintančių infekcijų neapsaugo, tad jei mergina dažnai keičia partnerius, reikėtų naudoti prezervatyvą.

Kontraceptinės tabletės – atgyvenęs apsisaugojimo metodas

Vietoje populiariųjų kontraceptinių tablečių šiandien vis daugiau moterų renkasi ilgalaikius kontracepcijos metodus, tarp jų – gimdos spirales. Kontraceptinės tabletės reikalauja nuolatinio moters dėmesio ir reguliaraus vartojimo. 3 iš 1000 moterų, metus vartojančių kontraceptines tabletes, turi teorinę galimybę pastoti. Tačiau dėl moterų padaromų vartojimo klaidų kontraceptinių tablečių patikimumas yra gerokai mažesnis. Iš tiesų, dėl laiku neišgertos tabletės pastoja net 90 moterų iš 1000. Naudojant gimdos spirales galima visiškai pamiršti apie kontracepciją, kadangi šios priemonės veikia savarankiškai 3-5 metus, priklausomai nuo pasirinktos spiralės, tad išvengiama vartojimo klaidų.
Antras svarbus spiralių pranašumas – hormonų veikimo laukas. Hormoninė spiralė hormoną išskiria vietiškai gimdoje, jis nepasklinda po visą organizmą, tokiu būdu išvengiama tabletėms būdingų šalutinių poveikių: skysčių kaupimosi, krūtinės jautrumo, nuotaikos svyravimo, svorio augimo ir kt. Be to, kadangi kontraceptinėse tabletėse esantys hormonai patenka į bendrąją kraujotaką, jų negalima skirti sergant tam tikromis ligomis: migrena, kepenų ligomis, cukriniu diabetu ar kraujagyslių ligomis. Hormoninė spiralė pranašesnė ir šioje situacijoje, ją naudoti galima. Vario spiralėje hormonų apskritai nėra, todėl ši priemonė nesukelia jokių su hormonais susijusių pašalinių poveikių.

Spiralės įdėjimas – paprastesnė procedūra nei gali pasirodyti

Daugelis merginų ar moterų nedrįsta pasinaudoti moderniausiais kontracepcijos metodais dėl pernelyg sureikšmintos spiralės įdėjimo procedūros. Vertėtų paieškoti patikimos informacijos, geriausia - pasiteirauti ginekologo apie spiralės įdėjimą ir nepasikliauti dažnai nepagrįstais draugių spėliojimais ar komentarais interneto forumuose.
Nors spiralės įdėjimo procedūra yra šiek tiek skausminga, tačiau paprasta ir trumpa, tad beveik nesiskiria nuo kitų ginekologo kabinete atliekamų procedūrų. Gydytojas turi iš anksto išsamiai paaiškinti apie pačią procedūrą, kad moteris būtų pasirengusi psichologiškai ir tokiu būdu išvengtų neigiamų emocijų bei baimių. Ypatingai jautrioms moterims gydytojas gali atlikti vietinį nuskausminimą. Tačiau paprastai jo neprireikia.
Po gimdos spiralės įdėjimo reikėtų apsilankyti pas ginekologą maždaug po 1-2 mėnesių. Vėliau pakanka ateiti eilinei apžiūrai kartą per metus.

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su įmone „Bayer“.

Užsakymo nr.: PT_67417248

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis