Šiuolaikinė kontracepcija: ar verta baimintis hormonų

Pasikliaudamos iš ankstesnių laikų įsigalėjusiais mitais apie šalutinį kontracepcijos poveikį, daugelis moterų nesistengia pasidomėti, kokia yra šiuolaikinė kontracepcija.

Verta pabrėžti, kad šiuolaikinė kontracepcija gerokai skiriasi nuo ankstesnės. Kontraceptinės tabletės keičiamos naujesniais ir patikimesniais apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo būdais: gimdos spirale ar implantu. Tačiau kai kuriomis šiuolaikinės kontracepcijos priemonėmis vis dėlto geriau nepiktnaudžiauti. Gydytoja akušerė ginekologė Žaneta Kasilovskienė pasakoja apie šiuolaikinės kontracepcijos privalumus ir trūkumus.

Šalutinį kontracepcijos poveikį nulemia pasirinktas metodas

Ilgalaikis apsisaugojimo metodas yra ta kontracepcija, kurią moteris naudoja ilgiau nei 3 metus. Kontraceptinės tabletės – vienas iš gerai žinomų ir patikimų metodų – gali būti naudojamos ilgalaikiam apsisaugojimui, tačiau jas reikia gerti kasdien ir moteris turi įdėti pastangų, kad būtų patikimai apsisaugojusi. Verta paminėti ir tai, kad šalutinis spiralių ir tablečių poveikis skiriasi.

Kokį apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo būdą pasirinkti, priklauso nuo moters poreikių. Svarbus yra laikotarpis, kurį moteris norėtų išvengti nėštumo. Moterims, kurios neplanuoja susilaukti vaikelio artimiausius 2-3 metus, patariama rinktis hormoninę minispiralę, kurioje hormonų dozė yra kelis kartus mažesnė nei kontraceptinėse tabletėse, todėl ir pašalinių poveikių yra mažiau.

Vartojant tabletes, ypač per pirmąjį vartojimo mėnesį, gali pasireikšti tam tikri negalavimai: galvos skausmas ar svaigimas, pykinimas, skysčių kaupimasis, nedidelis svorio didėjimas (2-3 kg). Hormoninės minispiralės šalutinis poveikis yra itin retas, tačiau per pirmąjį vartojimo mėnesį pasitaiko, kad moterims atsiranda neryškus spuoguotumas, lengvas galvos svaigimas. Kol organizmas pripranta prie šio metodo, gali pirmuosius tris mėnesius aplankyti nereguliarūs tepliojimai ar kraujavimai.

Gąsdinantys hormonai iš tikrųjų nėra tokie baisūs

Sąvoka „hormonas“ dažnai sukelia nepagrįstų baimių, kurios atkeliavo iš ankstesnių laikų, kuomet mamos susidurdavo su išties nemaloniu pašaliniu poveikiu: gausiu plaukuotumu, kasdien augančiu kūno svoriu, bėrimais ir pan. Anksčiau, 7-9 praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kontracepcijos sudėtis iš tikrųjų buvo kitokia, veikliųjų medžiagų dozės buvo gerokai didesnės, todėl gana dažnai pasireikšdavo hormonų sukelti šalutiniai požymiai. Tačiau šiais laikais kontracepcijos sudėtis ženkliai pasikeitė, tad ir pasireiškiantis šalutinis poveikis yra minimalus.

Šiuolaikinių kontraceptinių tablečių sudėtyje yra 2 hormonai, o hormoninėse spiralėse ir implantuose – tik vienas, moteriškas hormonas. Lyginant hormonų kiekį kontraceptinėse tabletėse ir spiralėse reikėtų pabrėžti, kad hormoninė spiralė turi keletą kartų mažesnį hormonų kiekį. Taip pat skiriasi veikimo mechanizmas: geriant tabletes yra blokuojama ovuliacija, o naudojant hormoninę spiralę – kiaušidžių veikla dažniausiai nesustabdoma, hormonai veikia būtent gimdos gleivinę.

Skubioji kontracepcija – priemonė, kuria nevalia piktnaudžiauti

Šiuolaikinė medicina taip pat siūlo skubiąją (ekstrinę) kontracepciją. Šio apsisaugojimo būdo merginos griebiasi tuomet, kai po nesaugaus lytinio akto atsiranda rizika pastoti. Skubioji kontracepcija jokiu būdu negali būti naudojama kaip įprastinė apsauga. Skubiosios kontracepcijos tabletė yra tikra hormonų bomba, tad vertėtų patikimomis apsisaugojimo priemonėmis pasirūpinti iš anksto.

Dėl didelio hormonų kiekio skubioji kontracepcija gali sutrikdyti fiziologinį moters ciklą. Tad po kiekvieno lytinio akto griebiantis skubiosios kontracepcijos laikui bėgant moteriai gali pradėti formuotis cistos, kurias vėliau taip pat reikia gydyti hormonais. Sutrikus ciklui, ovuliacija gali apgaulingai nusikelti į vėlesnį laiką ir baigtis neplanuotu nėštumu. Primygtinai reikalaujama nepiktnaudžiauti šia kontracepcija ir ją rinktis tik išimtiniais atvejais – plyšus prezervatyvui ar po patirtos lytinės prievartos.

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su įmone „Bayer“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis