Kokios turėtų būti makšties išskyros

Daugelis merginų jaudinasi dėl savo makšties kvapo ir nuolat pasirodančių išskyrų. Tačiau visa tai – visiškai natūralus dalykas, dėl kurio nereikia sukti sau galvos. Žinoma, jei esi sveika.

Pasirodančios išskyros – gimdos kaklelio gaminamos gleivės, kurių pagrindinė funkcija yra apsaugoti gimdą nuo infekcijų nevaisingu periodu ir sudaryti palankią terpę spermatozoidams vaisingu periodu. Dėl hormonų pokyčių tavo organizme, šių gleivių kiekis ir tekstūra gali nuolatos kisti, priklausomai nuo esamos ciklo fazės:


Pirma fazė. Po mėnesinių prasideda taip vadinamas „sausasis periodas“, kurio metu išskyrų gali apskritai nebūti.


Antra fazė. Po „sausojo periodo“, kuris įprastai trunka vos kelias dienas, gimdos kaklelis pradeda gaminti tirštas, balkšvą atspalvį turinčias gleives. Kadangi šių gleivių terpė yra rūgštinė, į ją patekę spermatozoidai negali įsitvirtinti, taigi iš esmės šiomis dienomis tu esi nevaisinga.


Trečia fazė. Nevaisingasis laikotarpis eina į pabaigą, nes gimdos kaklelio gaminamos gleivės skystėja ir patekę spermatozoidai jau turi šansą atlikti savo darbą. Šioje fazėje išskyros įprastai būna tąsesnės, balsvos, gelsvos ar kreminės, o makštyje atsiranda drėgnumo jausmas.


Ketvirta fazė. Prasideda tikrasis vaisingas periodas. Skaidrios ir labai tirštos žalio kiaušinio baltymą primenančios išskyros pasirodo likus kelioms dienoms iki ovuliacijos.


Penkta fazė. Ovuliacijai pasibaigus, išskyros vėl tampa lipnios, kiek sausesnės ir neskaidrios.


Be abejonės, makštis skleidžia individualų kvapą, kaip ir visas tavo kūnas. Kvapui įtakos turi naudojamos higienos priemonės, alkoholio vartojimas, rūkymas, prausimosi dažnumas, vartojami vaistai, maistas, gėrimai ir t.t. Sakoma, kad merginų, valgančių daug česnakų, svogūnų, čili prieskonių turintį maistą, išskyros turi aštresnį kvapą, o švelnesnį ir gaivesnį - valgančiųjų daugiau šviežių ir saldžių vaisių bei daržovių.


Reguliariai prausiantis du kartus per parą – ryte ir vakare, joks nemalonus kvapas neturėtų varginti. Tačiau jei nemalonų kvapą vis dėlto jauti, vertėtų apsilankyti pas ginekologę, kuri tave apžiūrės, ištirs makšties tepinėlį ir nustatys, ar neprasidėjo lytinių organų infekcija.


Tiesa, ne visas makšties infekcijas lydi nemalonus kvapas. Sergant makšties kandidoze (liaudiškai vadinama pienlige), juntamas deginimo jausmas, stiprus niežulys, atsiranda baltos apnašos ir dažniausiai bekvapės arba šiek tiek rūgštoko kvapo pilkšvos varškės konsistencijos išskyros. Tuo tarpu bakterinės vaginozės sukeliami simptomai panašūs, tačiau išskyros turi specifinį žuvies kvapą.


Simptomai, įspėjantys apie ginekologines ligas


Be abejonės, pakitusios išskyros ir kvapas – tik keletas galimų makšties infekcijos simptomų. Štai keletas atvejų, kuomet kuo skubiau turėtum užsirašyti pas ginekologą:


* Mėnesinės nepasirodo, o pastaraisiais mėnesiais turėjai lytinių santykių. Nepamiršk, kad kartais ir pastojus mėnesinės dingsta tik po kelių mėnesių.

* Neturi lytinių santykių, o mėnesinių nėra daugiau nei 3 mėnesius.

* Turėjai lytinių santykių su nauju vaikinu ir pastebėjai neįprastus simptomus intymioje srityje. Turėk omeny, kad ir prezervatyvas tikrai ne 100 procentų apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.

* Tavo mėnesinės tapo skausmingesnės, gausesnės arba priešingai – visai negausios.

* Be jokios priežasties pradėjai jausti skausmą pilvo apačioje.

* Intymioje zonoje jauti perštėjimą, padažnėjo noras šlapintis arba pasirodė neįprastos konsistencijos išskyrų.

* Seksualinis kontaktas tau skausmingas.

* Intymioje srityje pastebėjai gumbelių, karpučių ar išbėrimą.


Kas tavęs laukia apsilankymo pas ginekologą metu


Šiek tiek baiminiesi eiti pas ginekologą, nes dar nesi buvusi arba turi blogų prisiminimų? Galbūt įveikti savo baimes padės paprasčiausias žinojimas, ko gali tikėtis iš šio apsilankymo.


Pati apžiūra paprastai trunka 5–10 minučių ir susideda iš 3 etapų:


1. Makšties bei gimdos kaklelio apžiūra, naudojant skėtiklį. Jei lytinių santykių nesi turėjusi, gydytojas naudos mažą skėtiklį, tinkantį paauglėms nuo 11 metų.

2. Tepinėlio nuo gimdos kaklelio ir makšties sienelių paėmimas;

3. Bimanualinis tyrimas. Atlikdamas šį tyrimą, gydytojas du vienos rankos pirštus įveda į makštį, o kita ranka iš viršaus čiuopia apatinę pilvo dalį. Tokiu būdu nustatoma gimdos, kiaušintakių ir kiaušidžių padėtis.


Dažniausiai merginos baiminasi būtent skėtiklio. Iš tiesų nieko baisaus jame nėra: tau tereikia pasistengti maksimaliai atsipalaiduoti, nes kuo labiau atpalaiduoti bus tavo raumenys, tuo mažiau jie priešinsis. Užsidėk rankas ant krūtinės, giliai ir tolygiai kvėpuok. Vos pajusi, kad kūnas įsitempia, iš karto stenkis jį atpalaiduoti.


Po apžiūros, gydytojas su mentele paims tepinėlį iš trijų vietų: gimdos kaklelio, makšties ir išorinio šlaplės kanalo. Šis tyrimas leidžia nustatyti makšties, gimdos kaklelio ir šlaplės kanalo mikroflorą ir patologinių mikroorganizmų būvį. Jokio skausmo tikrai nepajausi.


Na, o tuomet skėtiklis bus ištrauktas ir ginekologas atliks bimanualinį tyrimą pirštais ir pažiūrės, ar gimdos, kiaušintakių bei kiaušidžių padėtis yra teisinga. Apžiūros metu gydytojas gali klausinėti tavęs apie juntamus pojūčius, skausmą, tempimą ir pan.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis