Didžiausios moterų baimės dėl ilgalaikės kontracepcijos: ar tu jų turi?

Moterims, planuojančioms išbandyti šiuolaikines ilgalaikes grįžtamojo poveikio kontracepcijos priemones – hormoninę ar vario spiralę, implantą – ir vis neapsisprendžiančioms kurią iš jų pasirinkti, kyla daugybė klausimų.

Dažniausiai pasitaikantys: ar implanto ir spiralės įdėjimo bei išėmimo procedūra yra skausminga? Ar ilgalaikė kontracepcija mažina vaisingumą ateityje? Ar spiralę gali naudoti negimdžiusios moterys? Į šiuos moterų klausimus apie ilgalaikę kontracepciją atsako gydytoja ginekologė Eglė Barčaitė.

Spiralė ar implantas nemažina galimybių pastoti ateityje

Moterys, naudojančios ilgalaikę grįžtamojo poveikio kontracepciją, neturėtų baimintis dėl savo vaisingumo ateityje, kuomet nuspręs, kad nori susilaukti vaikelio. Nustatyta, jog per pirmus metus po varinės ar hormoninės spiralės pašalinimo pastoja 96 proc. moterų. Pašalinus implantą, jau po savaitės moters kraujyje neaptinkama jokio hormono. Daugiau nei 90 proc. moterų po 3-4 savaičių įvyksta ovuliacija – kiaušinėlio subrendimas. Tad moters vaisingumas po ilgalaikės kontracepcijos naudojimo atsistato labai greitai ir jau kitą mėnesį po kontracepcijos nutraukimo moteris gali pastoti. Nevaisingumo problema gali kilti tik tuomet, kai moteris ar vyras turi papildomų sveikatos sutrikimų, neleidžiančių apvaisinti kiaušinėlio.

Svarbu pabrėžti, kad hormoninę spiralę gali naudoti ir negimdžiusios moterys. Visame pasaulyje akušerių-ginekologų draugijos kaip tik paauglėms ir jaunoms, negimdžiusioms moterims rekomenduoja naudoti ilgalaikę grįžtamojo poveikio kontracepciją, siekiant išvengti neplanuotų ir nepageidaujamų nėštumų. Pagrindinė to priežastis – naudojant kontraceptines tabletes dažnai pasitaiko vartojimo klaidų, priešingai nei naudojant ilgalaikes kontracepcijos priemones.

Priemonės įdėjimas ar išėmimas neturėtų gąsdinti

Kontraceptinis implantas yra maža, lanksti plastikinė lazdelė, kurią gydytojas implantuoja po žasto oda. Implanto įterpimo ar pašalinimo procedūros metu yra skiriami specialūs nuskausminamieji vaistai ir procedūra atliekama vietinėje nejautroje. Tad minėtoji procedūra nėra skausminga.

Dedant varinę ar hormoninę spiralę į gimdą nuskausminamieji nėra reikalingi. Moters pojūčiai šios procedūros metu yra skirtingi ir priklauso nuo kiekvienos moters fiziologijos. Kai kurios moterys gali net nepajusti spiralės įdėjimo ar išėmimo, kitos – priešingai – gali jausti nedidelį diskomfortą ar trumpalaikį skausmą. Visi minimalūs neigiami pojūčiai juntami dažniausiai tik pačios procedūros metu, po spiralės įdėjimo ar išėmimo skausmas atslūgsta. Procedūros atlikimo dieną gali būti juntamas maudimas pilvo apačioje. Tinkamai įdėjus spiralę ar implantą, moteris nejaučia jokio diskomforto ar skausmo visą šių priemonių naudojimo laikotarpį (3-5 metus). Verta pabrėžti, kad tinkamai įdėtos spiralės lytinio akto metu nei moteris, nei partneris nejaučia. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad gimdos spiralės iškrenta palyginti retai: 4-5 moterims iš 100.

Kintant svoriui lengviausia kaltinti kontracepciją

Hormonai, išsiskiriantys naudojant ilgalaikę kontracepciją, nedaro įtakos kūno svorio augimui. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pradėjus naudoti kontraceptinį implantą gali šiek tiek padidėti apetitas, tačiau dėl svorio augimo kaltinti kontracepcijos neverta, jei moteris nesirūpina tinkama mityba ir fiziniu krūviu, o kontracepcija nepagrįstai tampa svorio augimo atpirkimo ožiu.

Tyrimai rodo, kad hormoninę kontracepciją vartojanti moterų grupė, per metus vidutiniškai priauga 500-600 g., tuo tarpu kontracepcijos nevartojančios moterys priauga iki vieno kilogramo svorio. Mitas, kad hormonai lemia svorio augimą, yra labai dažnas, tačiau neįrodytas moksliniais tyrimais.

Kaip pasikeis mėnesinės

Naudojant varinę spiralę kai kurioms moterims mėnesinės gali tapti gausesnės, ilgesnės ir skausmingesnės. Taip pat gali atsirasti nežymus lėtinis dubens ar pilvo skausmas. Pasirenkant hormoninę spiralę, priešingai – mėnesinės tampa negausios, trumpos ir neskausmingos, o 1 iš 5 moterų po vienų metų hormoninės spiralės vartojimo mėnesinės gali ir visai išnykti, nes priemonėje esantis hormonas mažina gimdos gleivinės augimą. Pirmuosius keletą mėnesių gali būti nežymūs, nereguliarūs kraujo patepimai, kurie ilgainiui išnyksta.

Kalbant apie implanto šalutinį poveikį reikėtų pabrėžti, kad ši priemonė gali lemti nereguliarų kraujavimą. Maždaug 1 iš 5 moterų visai nebekraujuoja, trečdaliui moterų kraujavimas būna nedažnas, tačiau 1 iš 4 moterų kraujuoja dažnai ir ilgai.

Vartojant kontraceptines tabletes šalutinis poveikis pasireiškia dažniau, nes tabletėse yra ne vienas, o du skirtingi hormonai, per parą išskiriamas veikliųjų medžiagų kiekis yra keletą kartų didesnis nei ilgalaikėse kontracepcijos priemonėse. Todėl geriant tabletes dažniau pasireiškia galvos skausmas, krūtų jautrumas, nuotaikos svyravimai, gali padidėti apetitas, atsirasti patepimai, kraujingomis išskyromis ar spuogai.

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su įmone „Bayer“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis