Netikėtas faktorius, kuris gali lemti, ar ateityje turėsi vaikų

Daugelis mūsų augdamos svajoja vieną dieną tapti mamomis. Net jei planuoji tai ne dabar, o kada nors tolimesnėje ateityje, vis tiek tikiesi, jog vieną dieną turėsi šeimą.


Deja, realybėje ši svajonė išsipildo anaiptol ne visiems. Lietuvoje kas šešta pora susiduria su vienomis ar kitomis vaisingumo problemomis. Medikų teigimu, po 10-15 metų vaisingumo problemų turės kas trečia pora.


Yra daugybė įvairių priežasčių, dėl kurių tu ar tavo partneris negalite tapti tėvais: policistinių kiaušidžių sindromas, pernelyg mažas spermatozoidų kiekis, kiaušintakių nepratekamumas ir kt. Tačiau neseniai Kanados McGill universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuris aptiko dar vieną faktorių, galintį daryti įtaką tavo vaisingumui: kokio amžiaus buvo tavo mama, kai ji tave pagimdė.


Šis tyrimas buvo paskelbtas leidinyje „Human Reproduction Journal“. Jo metu išanalizuoti daugiau nei 43 000 moterų duomenys. Pastebėta, kad nemažai vaikų neturinčių moterų savo laiku gimė vyresnio amžiaus mamoms. Beje, jokio panašaus ryšio tarp dukrų vaisingumo ir vyresnio tėvų amžiaus pastebėta nebuvo.


Beveik 20% moterų, gimusių mamoms, kurioms tuo metu buvo daugiau nei 30 metų, neturi vaikų. Tiesa, nėra aišku, ar tai buvo sąmoningas jų pasirinkimas, ar problemos su vaisingumu. Vis dėlto tai sudarė prielaidas teorijai, kad vyresnių mamų dukros turi genetinę problemą, kuri ir užkerta kelią pastojimui.


Gera naujiena – ši galima genetinė problema vis dar nėra moksliškai įrodyta. Tai pripažįsta ir McGill universiteto tyrėjai: „Mes nežinome, ar vaikų neturėjimas buvo sąmoningas tirtų moterų pasirinkimas“, tačiau pažymi, kad šis faktorius buvo labai aiškiai pastebimas ir nuosekliai kartojosi.


Antra vertus, ar ši teorija iš tiesų turi mokslinį pagrindą, paaiškės jau per artimiausius kelis dešimtmečius. Juk vis vėliau gimdančių moterų sparčiai daugėja ne tik Vakarų Europoje, bet ir Lietuvoje. 2015 m. vidutinis gimdančių lietuvių amžius buvo 29,5 metų, o vidutinis pirmąjį vaiką gimdančių moterų amžius buvo 27,1 metai. Per šį dešimtmetį padvigubėjo 35 -39 metų gimdyvių (nuo 18,9 iki 35,2 tūkstančiui moterų). Kai po dvidešimt ar trisdešimt metų jau šių mamų dukros susidurs su vaisingumo problemomis, tuomet ir bus aišku, ar mokslininkai buvo teisūs.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis