Žaibiškai svorį tirpdanti sulčių dieta: viskas, ką turi žinoti

Blake Lively, Beyonce, Sofia Vergara ir dar pulkas garsenybių liaupsina detoksikacinę sulčių dietą už naudą sveikatai ir teigiamą poveikį figūrai. Nejau pagaliau rasta panacėja?

Blake Lively, Beyonce, Sofia Vergara ir dar pulkas garsenybių liaupsina detoksikacinę sulčių dietą už naudą sveikatai ir teigiamą poveikį figūrai. Nejau pagaliau rasta panacėja?

„Nėra geresnės priemonės svoriui mesti, pasijusti lengvesniems ir kupiniems energijos nei sultys“, – teigia sulčių dietos aistruoliai ir ruošdamiesi šiltajam sezonui šoka valyti organizmo – nuo trijų iki penkių dienų minta... vien daržovių ir vaisių sultimis. Kai kurie šios dietos gerbėjai tikina, esą šitaip galima atsikratyti ir daugybės sveikatos problemų, net vėžio ir autoimuninių ligų.

Tradicinės, ne alternatyviosios, medicinos specialistai ir dietologai šiuo klausimu yra griežtesnės nuomonės: jokiais tyrimais nėra įrodyta, kad detoksikacine sulčių dieta būtų sėkmingai gydomos autoimuninės ligos, mažinama kitų sveikatos problemų rizika, – priešingai, jei sergant onkologinėmis ar autoimuninėmis ligomis nepasikonsultavus su gydytojais nutraukiamas paskirtų vaistų vartojimas ir užsiimama savigyda sultimis, galima dar labiau pakenkti sveikatai. Metas išsiaiškinti tiesą. Pateikiame penkis sultingiausius argumentus – tegul juos įvertina specialistai!

1. Laikantis sulčių dietos iš organizmo pašalinami toksinai

Ką pasakys detoksikacinių dietų specialistai? „Maistas jau nebe toks, kokiu esame pratę jį laikyti, – teigia Ispanijos mitybos centro „Detox International“ įkūrėja ir direktorė Midi Fairgrieve (http://www.detox-international.com/midi-fairgrieve/). – Tokie dalykai kaip aukštos fruktozės kukurūzų sirupas pamažu skverbiasi į pačius įvairiausius maisto produktus. Šis sirupas nėra natūralus maistas, maža to, jis – viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių visame pasaulyje daugėja nutukusių žmonių. Mes taip pat nesame apsaugoti nuo pesticidų ir taršos. Asmeniškai man detoksikacija itin svarbi – ji atveria toksinų pašalinimo kanalus ir šitaip padeda organizmui išsigydyti. Sulčių pasninkas maksimaliai detoksikuoja organizmą ir tirpdo kilogramų perteklių.“

Ar pritars mitybos specialistai? Kepenys, inkstai, virškinamasis traktas, plaučiai bei oda ir be jokių specialių dietų ar mitybos režimo pakankamai gerai šalina toksinus iš organizmo. Mes nesame apsaugoti nuo laisvųjų radikalų, kuriuos išskiria tarša ir cigarečių dūmai, tačiau ir organizmas gamina laisvųjų radikalų – šie padeda organizmui duoti imuninį atkirtį. Kai laisvųjų radikalų susikaupia per daug, jie ima ardyti ląsteles, tačiau šią jų kenkėjišką veiklą galima neutralizuoti į subalansuotą mitybos planą įtraukus antioksidantų šviežių daržovių ir vaisių pavidalu.

2.Sulčių dieta leidžia virškinimo sistemai pailsėti

Ką pasakys detoksikacinių dietų specialistai? Dėl nesubalansuotos mitybos, fizinio aktyvumo trūkumo ir streso mūsų organizmas priverstas daugiau paplušėti, kad atsikratytų toksinų ir kitų nereikalingų medžiagų. Kai laikaisi sulčių dietos, virškinimo sistemai leidi pailsėti.

Ar pritars mitybos specialistai? Žarnynui ir skrandžiui atostogų nereikia. Net intensyviosios terapijos pacientams ir tiems, kuriems buvo pašalinta žarnyno dalis, rekomenduojama pradėti valgyti normalų maistą, vos tik žarnynas tampa pajėgus jį apdoroti, nes tai padeda atkurti žarnyno vientisumą ir funkcijas.

3. Sulčių dieta neutralizuoja rūgšties sankaupas organizme

Ką pasakys detoksikacinių dietų specialistai? Kai susidaro rūgšties perteklius, organizmas ją atideda į įvairius organus riebalų pavidalu, nes šie saugo mūsų organizmą veikdami kaip barjeras nuo... didelio rūgštingumo. Veiksmingas būdas organizmui šarminti – laikytis sulčių pasninko, nes daugelis šviežių vaisių ir daržovių yra šarminio pobūdžio produktai, kuriuos vartojant organizmas galiausiai atsikratys tų nereikalingų riebalų ląstelių. Kad organizmas optimaliai funkcionuotų, šarminiai vaisiai ir daržovės turėtų sudaryti 70–80 proc. dienos raciono, o sulčių dieta kaip tik tai ir leidžia pasiekti. Beje, organizmą rūgština mėsa, sūris, kvietinių miltų patiekalai, kepiniai, cukrus ir alkoholis.

Ar pritars mitybos specialistai? Skrandis – rūgštinga terpė, gebanti atsikratyti organizmui žalingų bakterijų, gerinanti virškinimą ir lengvinanti mineralų, tarp jų geležies, pasisavinimą. Dvylikapirštėje žarnoje palaikoma šarminė terpė, skatinanti virškinimo fermentus deramai atlikti savo darbą. Sveiko žmogaus organizmas funkcionuoja taip, kad būtų palaikomas optimalus pH. Jei tai nepavyksta, kaipmat sužinome iš nemalonių pojūčių ar galiausiai atsidūrę intensyviosios terapijos skyriuje, nes virškinimo fermentai negali deramai funkcionuoti net esant menkiausiam organizmo pH pusiausvyros sutrikimui.

4. Sulčių dieta – geras būdas numesti svorio

Ką pasakys detoksikacinių dietų specialistai? Vartojant perdirbtą maistą, daugiau nei rekomenduojama cukraus ir sočiųjų riebalų, gali sulėtėti medžiagų apykaita. Pašalinusi šias medžiagas iš savo mitybos, ją pagreitinsi, todėl visa virškinimo sistema dirbs kur kas veiksmingiau.

Ar pritars mitybos specialistai? Detoksikacinė sulčių dieta priskirtina prie ganėtinai ekstremalių mitybos variantų, nes joje trūksta baltymų ir gerųjų riebalų – pagrindinių medžiagų, kurios sudaro galimybę nepageidaujamų kilogramų atsikratyti nedarant žalos organizmui. Laikantis sulčių pasninko svoris palyginti greitai krinta dėl to, kad iš tiesų yra netenkama skysčių, ne riebalų. Jei šios programos laikomasi ilgiau nei vieną dieną, sulėtėja medžiagų apykaita, nes organizmas mėgina palaikyti visas gyvybines funkcijas šią dietą laikydamas „nelaimės atveju“, t. y. tokiu laikotarpiu, kai maisto kiekis turi būti ribojamas. Vos tik vėl pereinama prie labiau subalansuotos mitybos, pamokytas organizmas šoka kaupti atsargų, ir numesti kilogramai dažnai sugrįžta.

5. Sulčių pasninkas gali saugiai išspręsti daugybę sveikatos problemų

Ką pasakys detoksikacinių dietų specialistai? Kai kuriais atvejais detoksikacinė dieta gali padėti organizmui pačiam pasveikti natūraliu būdu – palyginti dažnai negrįžtamai atsikratoma iš pažiūros nesusijusių sveikatos problemų. Tačiau ne visiems žmonėms galima šios dietos laikytis – jos turėtų vengti kamuojamieji rimtų sveikatos problemų ir nėščios bei krūtimi maitinančios moterys, nes badaujant iš ląstelių į organizmą gali patekti daug toksinų.

Ar pritars mitybos specialistai? Ši dieta sutrikdo gliukozės kiekio kraujyje, kalio ir natrio pusiausvyrą. Be to, netinka kenčiantiesiems dėl širdies ir inkstų problemų, vaikams, nėščioms arba krūtimi maitinančioms moterims. Pernelyg didelis sulčių kiekis gali sutrikdyti gliukozės kontrolę sergant diabetu. Dėl baltymų trūkumo sulčių dieta gali neigiamai paveikti organizmo gebėjimą gaminti baltymus bei fermentus ir sutrikdyti imuninę sistemą. Dėl ilgo sulčių pasninko gali sumažėti raumenų, tarp jų ir širdies, masė.

Nuomonės išklausytos, o kas toliau?
Nors daugelis gydytojų tvirtai teigia, kad nėra jokių moksliškai pagrįstų faktų sulčių pasninko naudai, jie vis dėlto sutinka, kad vartoti daržovių ar vaisių sultis yra kur kas geriau negu praleisti maitinimąsi ar rinktis kokį paskubomis nugriebtą greitą bevertį maistą. Taigi tik tuo atveju, jei sotus ir visavertis maistas dėl kokių nors priežasčių nėra prieinamas, sultys gali tapti geru jo pakaitu. Jei žmogus vis dėlto nusprendžia laikytis sulčių pasninko, jį turėtų prižiūrėti specialistai, ypač jei jis serga vėžiu ar kitomis rimtomis lėtinėmis ligomis. “Sultys gali būti vartojamos iškrovos dieną, kuri gali būti daroma ne dažniau nei kas 10 dienų. Ilgiau vartojant tik sulčių gali pradėti trūkti kai kurių medžiagų. Vienas iš sveikos mitybos dėsnių – įvairumas, kuris reikalingas, kad gautume įvairių būtinų medžiagų. Nėra nė vieno maisto produkto, kuris aprūpintų organizmą visomis medžiagomis. O jų mes turime gauti apie 40”, – aiškina gydytoja dietologė Žana Antonova.

Žvaigždės, kurios laikėsi sulčių pasninko
Beyonce. Kalbama, kad ji 10 dienų detoksikacinės sulčių dietos laikėsi norėdama numesti svorio dėl vaidmens filme „Svajonių merginos“.
Blake Lively. Ji tvirtina reguliariai besilaikanti trijų, penkių ar dešimties dienų detoksikacinės sulčių dietos.
Sofia Vergara. Praktikuoja tris dienas trunkančią sulčių dietą, kuri padeda jai „atitaisyti“ virškinimo sistemos funkcijas.
Salma Hayek-Pinault. Ji padėjo sukurti detoksikacinę sulčių programą ir turi nuosavą šviežių sulčių liniją.

Iš tiesų veiksmingi receptai
Laikydamasi sulčių dietos gal ir jausiesi organizmui daranti paslaugą, tačiau šie sveiki mitybos įpročių patobulinimai (be jokių sulčių!), kuriuos mes siūlome, išties grįsti mokslu. Ir viskas taip paprasta! Reikia tik vienus produktus pakeisti kitais.

Kuo mažiau vartok
… perdirbto maisto
Jame gausu natrio ir dažnai būna daug kalorijų, todėl mažiau jo valgydama nebesijausi tokia išpampusi ir įgysi daugiau energijos.

… alkoholio
Per vakarėlį stenkis negerti daugiau kaip vieną gėrimą. Iš pradžių alkoholis sukelia mieguistumo ir nuovargio pojūtį, o vėliau sutrikdo miegą.

…miltinių patiekalų
Rinkis viso grūdo duoną, makaronus ir ryžius, kurie mažina širdies ligų tikimybę.

… dietinio sodos vandens
Jis gali sukelti potraukį į saldumynus ir išsipūtimo jausmą, tad verčiau rinkis paprastą arba bent jau gazuotą mineralinį vandenį.

Kuo daugiau vartok...

… žalumynų
Kaskart pirk vis kitokių vaisių bei daržovių, kad organizmą aprūpintum įvairiais vitaminais, mineralais ir antioksidantais.

… uogų
Jose yra itin daug su ligomis kovojančių antioksidantų. Kasdien suvalgyk po stiklinę šviežių arba šaldytų uogų.

… geležies gausaus maisto
Jauti nesuprantamą nuovargį arba dėl neaiškios priežasties svaigsta galva? Gali būti, kad organizmui trūksta geležies. Daugiau valgyk paukštienos, liesos mėsos ir žuvies.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis