Kas dažniausiai sugadina atostogas ir kaip to išvengti

Net 74 proc. COSMO respondentų guodėsi susirgę būtent per atostogas – ir tikrai ne kokiomis nors egzotiškomis ligomis tolimuose kraštuose: 66 proc. kamavo pilvo skausmai, 62 proc. smarkiai nusvilo prieš saulę, daugiau negu pusę sukandžiojo vabzdžiai.

Iš pirmo žvilgsnio tai skamba gal ir nelabai bauginamai, tačiau argi norėtum bent dalį sunkiai uždirbtų atostogų praleisti lovoje, dar blogiau – ligoninėje? Kiek galėsime, tiek padėsime to išvengti: aiškiname, kaip kuo greičiau atsikratyti atostogas gadinančių sveikatos problemų, o dar geriau – užbėgti joms už akių.

Būk atsargi! Prieš saulę

Apklausų duomenimis, 46 proc. poilsiautojų per atostogas atrodo kaip virti vėžiai, 4 iš 10 šitaip nusisvilina kasmet. O bent sykį per dvejus metus nudegę prieš saulę net triskart padidiname riziką susirgti melanoma – pačios rimčiausios formos odos vėžiu!

Nudegimo simptomai. Oda smarkiai paraudusi, skausminga liečiama. Nudegimas laikomas ypač stipriu, jei iškyla pūslių, oda paburksta.

Pirmoji pagalba. Jei oda tik paraudusi ir sudirgusi, nusiprausk šaltu vandeniu arba išsimaudyk vėsioje vonioje, kad numalšintum deginimo pojūtį. Kas keletą valandų tepk odą lengvu drėkikliu su vitaminu E (odos priežiūros priemonė po saulės vonių nebūtina) – sustiprinsi pažeistą viršutinį odos sluoksnį. Gerk vitamino C – kuo daugiau antioksidantų, tuo lengviau organizmui susidoroti su toksinais, kurių daugėja priklausomai nuo sužalotų odos ląstelių kiekio. Kad apmalšintum uždegimą ir skausmą, išgerk ibuprofeno. Tačiau jei iškilo pūslių, verčiau pasikonsultuok su gydytoju ar vaistininku.

Prevencija. Stenkis laikytis Viduržemio jūros dietos (daug vaisių ir daržovių, ankštinių kultūrų, kruopų bei žuvų). Odos vėžį sukelti galinčio ląstelių DNR pažeidimo ypač padeda išvengti pomidorai, arbūzai, morkos ir apelsinai, gausūs antioksidantų bei karotinoidų. Savaime suprantama, būtina paisyti ir paprastų šimtus kartų girdėtų patarimų: būk pavėsyje nuo 11 iki 15 val., būtinai pridenk galvą skrybėle ar skarele, dėvėk tinkamus drabužius, eidama į lauką visa išsitepk apsauginiu saulės kremu, kurio SPF – mažiausia 15: tokia priemonė sulaiko maždaug 93proc. UVB spindulių (SPF 30 – maždaug 96 proc.). Įsidėmėk: kremo turi naudoti gausiai – vienu tepimu ne mažiau kaip du valgomuosius šaukštus.

Dėk į kelioninį krepšį! Plačiakraštę skrybėlę, orui laidžią tuniką, skarą ar šalį, apsauginio saulės kremo bent dviem savaitėms, lengvo losjono su vitaminu E. Nepamiršk ir didelių tamsių akinių, saugančių nuo UVA ir UVB spindulių!

Tai jau labai rimta! Skaudžiausias lengvabūdiško elgesio prieš saulę padarinys – melanoma, pavojingiausias piktybinis odos navikas. Todėl nuolat atidžiai stebėk, ar nepakito jau esamų apgamų dydis, forma ir spalva, pasitikrink visus naujus apgamus ir strazdanas, net jei šie atrodo visiškai nekaltai. Ypač atidžiai apžiūrėk kojas – moterims pirmieji melanomos ženklai pasirodo kaip tik čia.

Būk atsargi! Valgydama ir gerdama

Gražus vasaros vakaras – kepi su draugais šašlykų ar kepsnių ant žarijų, išvyksti kur nors atostogauti – neatsispiri pagundai paragauti vietos valgių. Ir štai jau raitaisi susigriebusi už pilvo! Šiltu oru ypač sparčiai dauginasi bakterijos nepakankamai keptame ar virtame maiste, netinkamomis sąlygomis ruoštuose patiekaluose ir nesandariuose induose laikomame vandenyje.

Virškinimo sutrikimų simptomai. Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo diegliai.

Pirmoji pagalba. Daugumai apsinuodijusiųjų maistu savijauta pagerėja tiesiog geriant daug skysčių (vandens arba žolelių arbatos), druskų tirpalų elektrolitų balansui atkurti, valgant lengvai virškinamo maisto ir ilsintis.

Prevencija. Mėsos valgyk tik įsitikinusi, kad ji visiškai iškepusi ar išvirusi. Nebijok kavinėje grąžinti patiekalo, jei jis tau pasirodys bent kiek įtartinas, iki galo neparuoštas. Vištiena, kiauliena, dešros, kotletai ir kebabai turi būti gerai termiškai apdoroti – jokio kraujo pėdsako, jokios rausvos spalvos. Užėjusi į savitarnos barus, pirmiausia apsidairyk – įvertink, ar patalpa švari ir tvarkinga, pažiūrėk, ar maistas atrodo šviežias. Jei kils bent menkiausių įtarimų ar patalpoje tvyros keistas kvapas, nerk pro duris nieko nelaukusi. Viešbučiuose stenkis pusryčiauti kuo anksčiau, kol maistas kambario temperatūroje dar neišbuvęs ilgiau kaip 2 valandas. Pakentėk be skystų ar pusiau kietų virtų kiaušinių – juk negali būti tikra, kad jie tikrai buvo laikomi ganėtinai šaltai. Jei esi šalyje, kurios vandens kokybė abejotina, vadovaukis patikrinta taisykle: prašyk vandens tik buteliais, venk gėrimų su ledukais ir valgyk tik tų vaisių, kuriuos galima nulupti.

Dėk į kelioninį krepšį! Probiotikų papildų (įrodyta, kad jie beveik 60 proc. sumažina keturias ar daugiau dienų trunkančio viduriavimo riziką), higieninės rankų želė, druskų tirpalų elektrolitų balansui atkurti.

Tai jau labai rimta! Jeigu stiprūs pilvo skausmai, vėmimas arba viduriavimas trunka ilgiau negu 24 val., išmatose pastebi kraujo ar gleivių, gali būti, kad padėtis kur kas rimtesnė, neatmestina netgi salmoneliozės arba E.coli bakterijų sukeltos infekcijos tikimybė. Tokiu atveju reikia kuo skubiau vykti į ligoninę.

Giliųjų venų trombozė

Giliųjų venų trombozė (GVT) diagnozuojama, kai vienoje ar keliose giliosiose venose, dažniausia kojų, susidaro kraujo krešulių – trombų. Įprasta manyti, kad tromboze serga vyresni žmonės, kurie mažiau juda ir susiduria su padidėjusio kraujo krešumo problemomis. Anaiptol. Didžiosios Britanijos medikų atlikto tyrimo duomenimis, daugiau negu 2000 šios šalies gyventojų, tarp jų ir visiškai jaunų, kasmet miršta nuo giliųjų venų trombozės, kurią sukelia tolimieji oro skrydžiai.

GVT simptomai. Ima mausti raumenis, galūnė parausta, ištinsta, tampa jautri, skausminga, galimas ir keistas šilumos pojūtis. Išvardytieji simptomai gali būti juntami ir visi, ir po vieną.

Pirmoji pagalba. Daugeliui žmonių būdinga besimptomė GVT, ji praeina savaime be jokio gydymo. Kitais atvejais skiriamas gydymas, savijauta pagerėja maždaug per savaitę, tačiau visiškai išgyti gali prireikti ir trijų mėnesių.

Prevencija. Nuolat judėk, kad raumenys varinėtų kraują venomis. 90 min. pasėdėjus kraujo cirkuliacija kojomis gerokai sulėtėja. Prieš lipdama į lėktuvą pusvalandį pavaikštinėk greitu žingsniu, skrisdama kas valandą atsistok ir pereik lėktuvo saloną, pailsink kojas užkėlusi ant rankinio bagažo, suk ratus ore kojų pirštais ir periodiškai po 20 kartų pakilok bei palankstyk kelius. Pravartu mūvėti ir kompresines kojines iki kelių: devynių skirtingų tyrimų duomenimis, jos 90 proc. sumažina besimptomės GVT riziką. Vartok daug tinkamų skysčių (jokio alkoholio, kavos, arbatos, gazuotų gėrimų – tai diuretikai!): kai jų trūksta, tirštėja kraujas, o tai didina trombų susidarymo tikimybę. Beje, negerk aspirino, nes nauji tyrimai įrodė: jis nelabai padeda skystinti kraują, tačiau tikrai gali sudirginti skrandį.

Dėk į kelioninį krepšį! Kompresines kojines, vandens, specialią pripučiamą kojų pagalvėlę.

Tai jau labai rimta! Jei galūnė ištinsta, pamėlsta, tampa jautri ir skausminga, tikėtina, kad prasidėjo GVT. Net jeigu neaiškaus pobūdžio raumenų skausmą jauti praėjus kelioms savaitėms nuo ilgo skrydžio, turėtum apsilankyti pas gydytoją, kad įvertintų GVT tikimybę. Mat 5–10 proc. GVT atvejų dalis krešulio gali atitrūkti, nukeliauti į plaučius ir ten sukelti plaučių emboliją (užblokuoti jų kraujotaką). Jei krešulys didžiulis, neatmestina net mirties tikimybė.

Laimo liga

Laimo liga (boreliozė) – bakterinė infekcija, kuria gali užkrėsti įsisiurbusi erkė. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2011-aisiais Lietuvoje buvo užregistruota 2430 Laimo ligos atvejų. Rizika susirgti šia liga gresia ne tik namuose, bet ir užsienyje – jos atvejų padaugėjo ir JAV, ir Europoje.

Boreliozės simptomai. Raudona besiplečianti dėmelė, dažniausia erkės įkandimo vietoje, nuovargis, sąnarių ir galvos skausmai, karščiavimas (panašiai jautiesi susirgusi gripu).

Pirmoji pagalba. Anksti nustatyta Laimo liga gydoma antibiotikais, pasveikstama palyginti lengvai ir greitai. Ligai pasiekus trečiąją stadiją galimi širdies bei smegenų funkcijų sutrikimai, neurologinio pobūdžio bėdos – depresija ir netgi paralyžius. Šiais atvejais boreliozė taip pat gydoma antibiotikais, tik jų kursas kur kas ilgesnis, sveikstama nelyginamai lėčiau.

Prevencija. Drabužius išpurkšk repelentais su permetrinu, o rankas, kojas ir kaklą – priemone, kurioje yra 25 % dietil-meta-toluamido (DEET). Stenkis nesėdėti ant žolės ir venk skintis kelią per aukštas žoles, vaikštinėk takelio viduriu, eidama į mišką vilkis šviesius uždarus drabužius (kad geriau erkę matytum), pamiršk sijonus – rinkis kelnes ir sukišk jų galus į kojines. Pasiimk ploną pincetą arba specialų erkių traukiklį ir antiseptinių servetėlių – kad įsisiurbusią erkę kuo greičiau galėtum ištraukti. Ir grįžusi iš gamtos (nesvarbu, kur buvai – miesto parke ar užmiestyje) atidžiai apžiūrėk visą kūną, ypač alkūnių, kelių linkius, kirkšnis bei sprandą – erkės mėgsta minkštas vietas, kur tvinkčioja pulsas. Kaip taisyklingai ištraukti įsisiurbusią erkę? Pincetu suimk ją kuo arčiau odos ir nesukiojusi, nespaudusi trūktelėk į viršų staigiu judesiu. Jeigu galvutė liko – nesijaudink, svetimkūnių nepakenčiantis organizmas pats ją netrukus išstums. Tau svarbiausia – nuprausti įkandimo vietą muilu, nušluostyti ir dezinfekuoti, o paskui stebėti, ar oda aplinkui nekeičia spalvos.

Dėk į kelioninį krepšį! Repelentų, erkių traukiklį, antiseptinių servetėlių ar antiseptinio skysčio.

Tai jau labai rimta! Jei toje vietoje, kur buvo įsisiurbusi erkė, pastebi kažką panašaus į šaudymo taikinį (centre –raudona dėmelė, aplink ją – šviesi oda, o tada raudonas apskritimas), nieko nelaukusi trauk pas gydytoją netgi nesijausdama serganti gripu. Antriniai bėrimai, jau nebe įkandimo vietoje, nuovargis, galvos ar sąnarių skausmai gali imti kamuoti ir praėjus keliems mėnesiams nuo įkandimo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis