Kaip atpažinti pirmuosius krūties vėžio simptomus

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga pasaulyje ir tenka apgailestauti, kad mirties atvejų nuo šios ligos kasmet tik daugėja, nes šis mirtinai pavojingas susirgimas paprastai aptinkamas jau vėlyvosiose stadijose. Ligos priežastis: ekologinių ir genetinių faktorių derinys.

Didesnę susirgimo šia liga riziką turi moterys, kurių giminėje buvo sergančių šia onkologine liga. Vyresniame amžiuje, peržengus 50 metų ribą, rizika susirgti šia liga padidėja. Į šią rizikos grupę taip pat patenka moterys, pirmagimio susilaukusios po 30 metų, taip pat nė karto negimdžiusios.

Pirmuosius krūties vėžio požymius pastebėti nėra labai lengva, mat pirminė vėžio stadija gali praeiti be jokių išorinių simptomų. Blogiausia, kad net ir pastebėjusios tam tikrus pokyčius, moterys dažnai numoja į juos ranka, galvodamos, kad tai praeis.

Kokie požymiai signalizuoja, kad nedelsiant reikėtų atlikti krūtų tyrimus:

1. Darinys krūtyje. Tai yra pagrindinis simptomas sergant krūties vėžiu. Jis neturi nieko bendro su menstruaciniu ciklu. Ypač po menopauzės.
2. Krūtų paburkimas arba priešingai - atrofija.
3. Krūties sustandėjimas, jautrumas.
4. Krūtų skausmas. Netikėtas ir labai stiprus krūtų skausmas. Jis dažnai ūminis, pulsuojantis.
5. Kraujingos išskyros iš spenelių, kraujavimas.
6. Pasikartojantis mastitas.
7. Spenelių formos, spalvos pakitimas.
8. Patinimas pažasties limfmazgiuose.

Daugiau apie tai gali paskaityti puslapyje kruties-vezys.lt

Pasitvirtinus pirmiems krūties vėžio požymiams, atliekami keli tyrimai diagnozės patvirtinimui ir ligos stadijos nustatymui.

* Vienas iš privalomų tyrimų – biopsija (audinio arba skysčio iš įtarimą sukėlusios vietos paėmimas).

* Mamograma laikoma dar detalesniu klinikiniu tyrimu. Mamograma leidžia pamatyti navikus, pasislėpusius po tankiu pieno liaukų audiniu.

* Pirminiam ligos nustatymui atliekamas ultragarsinis tyrimas. Tai visiškai neskausmingas tyrimo metodas, leidžiantis nustatyti įtartinų naujų darinių tipą ir vėžio stadiją.

Ligos stadijos nustatymas yra labai svarbus optimalios gydymo metodikos parinkimui. Išskiriamos keturios krūties vėžio stadijos:

- Nulinė stadija – neinvazinis krūties vėžys. Terminas „neinvazinis“ reiškia, kad vėžio ląstelės nėra išplitę už naviko židinio ribų.

- Pirma stadija – invazinis vėžys. Tai reiškia, kad vėžio ląstelės prasiskverbė į gretimus audinius. Pirmoje stadijoje navikas būna iki dviejų centimetrų dydžio.

- Antra krūties vėžio stadija, kai navikas išauga iki penkių centimetrų dydžio. Ši stadija reiškia, kad vėžys palietė aplinkinius pieno liaukų limfmazgius.

- Trečia krūties vėžio stadija dalinama į dar dvi kategorijas: trečia A ir trečia B. Trečia A stadija yra invazinis krūties vėžys su didesniu kaip 5 cm naviku ir dideliu kiekiu patologinių ląstelių limfmazgiuose. Trečia B stadija priskiriama bet kokio dydžio navikui, kuris palietė krūties odą, vidininius krūties limfmazgius ir krūties sienelę.

- Ketvirta stadija – tai naviko metastazės į kitus organus, dažniausiai į pažastį, plaučius, kepenis, odą, kaulus.

Nulinė, pirma ir antra stadijos laikomos ankstyvosiomis. Jei krūties vėžys nustatomas ankstyvoje stadijoje, išgyvenamumas ženkliai padidėja. Vėlyvesnės stadijos pareikalauja agresyvesnio gydymo, o tai reiškia, kad išgyvenamumo procentas žymiai sumažėja.

Krūties vėžio gydymui taikomi šie metodai:

- chemoterapija (vaistais siekiama sunaikinti vėžines ląsteles);
- spindulinė terapija (vėžinių audinių sunaikinimas);
- chirurginė operacija (naviko šalinimas iš krūties arba visos krūties pašalinimas);
- hormonų terapija (vaistai, kuriais siekiama užblokuoti vėžinių ląstelių dauginimąsi blokuojančius hormonus).
- biologinė terapija (jos metu organizmo imuninė sistema yra panaudojama sunaikinti vėžines ląsteles)

Daugiau apie gydymo metodus gali paskaityti kruties-vezys.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis