Sunkiai pastebima liga, kamuojanti kas trečią moterį

Ar ką nors esi girdėjusi apie bakterinę vaginozę? Ne? Nesijaudink, tu ne viena. Nors ši liga kamuoja vis daugiau ir labai jaunų moterų, tačiau informacijos trūkumas ir simptomų ignoravimas gali pridaryti labai rimtų problemų kiekvienai iš mūsų. Tad siūlome atidžiau suklusti tas, kurios rūpinasi savo sveikata.

Sunku patikėti, tačiau Didžiojoje Britanijoje 61 proc. moterų niekada nebuvo girdėjusios apie tokią ligą, kuri yra viena dažniausių makšties mikrofloros trikdytojų ir įvairių rimtesnių ligų šaltinis.

Dar labiau stebina faktas, kad daugelis moterų, sergančių šia liga, skrupulingai tai slepia ir nedrįsta kreiptis į ginekologus. Štai paprastas pavyzdys: 29 metų Ilona apie ginekologines problemas niekam neišdrįso prasitarti, net sesei, kuriai paprastai viską atskleidžia, ji gėdijosi apie tai papasakoti. Siaubingas kvapas, kurį daugelis apibūdina kaip „žuvies“, jai kėlė tokių nepatogumų, kad moteris net susirgo depresija... Niekas nepadėjo, kol ji pasiryžo apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Diagnozė buvo aiški – vaginozė. Kaip jai pasakė medikė, tai liga, kamuojanti kas trečią moterį, tačiau dažnai ignoruojama.
Kas toji vaginozė?

Tai makšties infekcija, kuri paveikia vieną iš trijų moterų visame pasaulyje, tačiau daugelis iš mūsų niekada nesame girdėjusios apie tokią ligą. Pagrindinė to priežastis – panašūs simptomai į kitas, plačiau aprašytas ir populiariojoje literatūroje aptartas, ligas.

Susirgus bakterine vaginoze, pieno rūgšties bakterijos pranyksta, makšties flora praranda natūralią pusiausvyrą. Medikai spėja, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl taip nutinka, yra patiriamas stresas. Galimos ir kitos priežastys: seksualinio partnerio pakeitimas, antibiotikų poveikis, rūkymas ir įvairių higieninių prausimosi priemonių naudojimas.
Planuojančioms vaikus – ypač pavojinga

Bakterinė vaginozė savaime nėra rimta infekcija ir ji labai lengvai panaikinama, bet jeigu ji negydoma, gali turėti rimtų pasekmių. Padidėja rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, pavyzdžiui, chlamidioze, gonorėja ar ŽIV.

Jei nėščia moteris yra užsikrėtusi šia infekcija, tikimybė pagimdyti anksčiau išauga dvigubai, o patirti persileidimą – net 6 kartus! Didžiojoje Britanijoje atliktų tyrimų metu nustatyta, kad maždaug vienas iš trijų neišnešiotų kūdikių gimė dėl šios infekcijos. Bakterinė vaginozė yra siejama su pasikartojančiomis šlapimų takų infekcijomis, komplikacijomis po gimdymo ir ginekologinių operacijų. Taip pat sumažėja natūralaus pastojimo galimybė.
Kas sukelia?

Kiekvienos moters makšties mikroflora yra individuali, o bakterijų kiekis joje gali keistis priklausomai nuo fiziologinių dalykų, nėštumo ar ciklo. Bakterinė vaginozė atsiranda tada, kai makštyje esančių gerųjų bakterijų natūrali gamyba sutrikdoma, todėl blogosios bakterijos ima daugintis sparčiau.

Pirmasis bakterinės vaginozės požymis – radikalūs natūralios makšties mikrofloros kiekio ir sudėties pusiausvyros pasikeitimai. Bakterinė vaginozė – ne lytiniu keliu plintanti liga, tačiau būklė susijusi su lytiniu aktyvumu ir lytinių partnerių skaičiumi, nors serga ir lytinio gyvenimo negyvenančios moterys ir mergaitės. Tai gali sukelti įvairūs išoriniai veiksniai: lytinių organų plovimas kvapiu muilu ar pernelyg stipraus kvapo dušo prausikliu; nesaugūs lytiniai santykiai; maudynės menstruacijų metu; antibiotikų vartojimas; stresas; aptempti drabužiai, sintetinis apatinis trikotažas; rūkymas.

Ši infekcija plinta ne dėl prastos higienos, o dėl makšties mikrofloros sutrikimo, kurį, kaip ir minėjome, gali sukelti pernelyg kvapnūs prausikliai.

Simptomai, kurių negalima ignoruoti

Pagrindiniai bakterinės vaginozės simptomai yra pilkai baltos išskyros, niežulys, perštėjimas, deginimo pojūtis, žuvies kvapo išskyros. Dažnai šie simptomai supainiojami su pienlige, todėl pradedami vartoti vaistai visai ne tai ligai gydyti. Dėl šios priežasties bakterinė vaginozė įsisenėja, diskomfortas nedingsta, o sumišimas, kodėl tariama pienligė neišnyksta, kankina milijonus moterų.

Bakterinės vaginozės diagnozė nustatoma apsilankius pas ginekologą, jis turėtų iš karto pastebėti simptomus ir atlikti reikiamus tyrimus.

Nesudėtingi gydymo būdai

Bakterinei vaginozei gydyti dažniausiai yra skiriami vietinio poveikio vaistai: tepalai, makšties žvakutės. Kadangi daugeliu atveju infekcijas nustato tik pagal simptomus, o tikimybė be tepinėlio, kad diagnozė bus teisinga, yra tik apie 30 proc., todėl siekiant išvengti netinkamo ar nepakankamo gydymo, žymiai efektyviau naudoti plačiausio veikimo spektro žvakutes. Jei liga įsisenėjusi, gali būti paskirti geriamieji antibiotikai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis