Atsarginis planas, kai lovoje ištinka netyčiukas

„Ups“ istorijų nutinka visiems – plyšta prezervatyvas, nepasiteisina nutrauktas lytinis aktas, pamirštama išgerti kontraceptinė tabletė ar tiesiog atsipalaidavus užsimirštama. Kaip rodo tyrimai, su apsisaugojimo problemomis susiduria daugybė porų, ir tai nepriklauso nuo konkretaus intymaus elgesio ar sąmoningumo. Išties pasitaiko visko, todėl geriau turėti atsarginį planą.

Tokiems atvejams, kai paveda pasirinktas apsisaugojimo būdas ir iškyla rizika neplanuotai pastoti, sukurta ekstrinė kontracepcija, Lietuvoje žinoma kaip „Escape metodas“ – kito ryto tabletė. Apie ją kalbamės su medicinos mokslų daktare, gydytoja ginekologe Žaneta Kasilovskiene.

Ar „Escape metodo“ tabletė kenksminga moters sveikatai?

Jei toks preparatas yra rinkoje, vadinasi, jis užtikrina merginų bei moterų poreikius. Iš tiesų kontracepcijos metodų yra labai daug – kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamą. Ekstrinė kontracepcija naudojama tuo atveju, kai kiti apsisaugojimo metodai yra neefektyvūs arba apskritai nenaudojami.

Deja, kartais ekstrinės kontracepcijos prireikia po patirtos lytinės prievartos, todėl patogu, jog ją galima įsigyti vaistinėje be jokio recepto, priešingai nei įprastas kontraceptines tabletes. „Escape metodo“ tabletėje paskaičiuota saugi hormonų norma, kurios reikia, kad suveiktų ekstrinė kontracepcija.

Ką merginos ir moterys turėtų žinoti, gerdamos šią „kito ryto“ tabletę?

Tabletė dažniausiai yra gerai toleruojama, bet, kaip ir kiekvieni vaistai, gali turėti savo šalutinių poveikių. Jie yra nurodyti kiekvieno vaisto pakuotėje. Vienas iš tokių šalutinių požymių – nereguliarus kraujavimas, t.y. „tepliojimas“ ne mėnesinių metu. Jis gali atsirasti anksčiau, nei prasideda mėnesinės. Tokie simptomai kaip pykinimas ar galvos skausmas pasireiškia retai.

Dar svarbu pastebėti, kad suvartojus šią tabletę, gali laikinai sutrikti natūralus mėnesinių ciklas: ovuliacija gali būti blokuojama arba vykti vėliau, todėl įprastas ciklas pasislenka.

Kaip veikia ekstrinės kontracepcijos tabletė mūsų organizme?

Jeigu tabletę išgeriame prieš ovuliaciją, ji nusikelia ir ciklas pailgėja. Jeigu išgeriame tabletę, kai ovuliacija yra įvykusi, pagreitiname antrą ciklo pusę. Tiesiog išgeriama didesnė progesterono dozė, negu kad yra mūsų organizme, todėl greičiau ateina mėnesinės. Paskatinimas natūralus procesas – atsiranda kraujavimas, kurį galima savo kalendoriuje žymėti kaip mėnesines. Tik moterys turėtų žinoti, kad kitas ciklas gali ateiti anksčiau arba vėluoti.

Kitas variantas – priklausomai nuo tos dienos, kada išgeriame tabletę, mėnesinės gali ir vėluoti. Jei moteris pradeda kraujuoti ir iškraujuoja, į gydytoją kreiptis nereikia. Registruotis pas gydytoją reikėtų tokiu atveju, jei mėnesinės visai nepasirodytų.

Ar galima „Escape metodu“ naudotis kiekvieną mėnesį?

Jeigu moteris bent du kartus per mėnesį turi lytinius santykius, jai rekomenduojama naudoti ne ekstrinę, o pastovią kontracepciją. Dažnas ekstrinės kontracepcijos naudojimas gali lemti sutrikusį ciklą ir padidėjusią baimę. Tačiau pačios dozės bijoti nereikia – ji saugi ir paskaičiuota. „Escape motodo“ tikslas padaryti taip, kad kiaušinėlis iš viso nebūtų apvaisintas.

Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai kai kurioms moterims gali turėti didesnį poveikį, nei ekstrinės kontracepcijos tabletė. Visgi, nors ji yra saugi ir nesukelianti daug šalutinių poveikių, piktnaudžiauti nereiktų.


Užsakymo nr.: PT_71016352

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis