Pakitusios išskyros: 4 požymiai, į kuriuos nevalia numoti ranka

Be abejo, apie slogą kalbėti paprasčiau nei apie išskyras ten, apačioje. Tačiau nutylėti negalima, nes nuo to priklauso net galimybė susilaukti vaikų. Taigi pamažu, nuosekliai tai ir aptarkime.

Padaugėjo išskyrų


Neišsiverti be kasdienių higieninių įklotų? Ginekologai vieningai tvirtina: nerimauti tikrai nėra dėl ko, jei pagausėjusių išskyrų nelydi maudimas, deginimo pojūtis ir kiti nemalonūs simptomai.


Makšties išskyros – visiškai natūralus procesas. Toks pat kaip seilių, skrandžio sulčių ar ašarų išsiskyrimas. Mėginti tai sustabdyti – bergždžia ir pavojinga. Išskyros beveik išnyksta artėjant menopauzei, kitaip tariant, baigiantis vaisingajam gyvenimo periodui, tad vargu ar yra ko džiaugtis, kai jų nebėra.


Vidutiniškai per parą susidaro maždaug 4 ml išskyrų, tačiau tai labai individualu – jų gali būti ir daugiau, ir mažiau priklausomai nuo organizmo ypatybių ir hormonų lygio. Išskyrų įprastai padaugėja per ovuliaciją ir įpusėjus mėnesinių ciklui. Vartojant kai kurias kontraceptines priemones, išskyrų gali pastebimai sumažėti.


Įprastai išskyras sudaro gleivės, epitelio ląstelės ir specifinė mikroflora, bet nepulk į paniką, jei bus rasta kokių nors bakterijų, virusų ar grybelių. Tam tikras jų kiekis sveikos moters organizme – būtinas ir neišvengiamas. Sutrikus hormonų pusiausvyrai, susilpnėjus imunitetui, mūsų organizme tūnantis candida grybelis atkunta ir provokuoja pienligę, kitaip vadinamą makšties kandidoze. Susirgusios šia grybeline infekcija, dažniausiai moterys skundžiasi gausiomis varškės konsistencijos išskyromis, niežuliu ir deginimo pojūčiu makštyje.


Konsistencija kitokia


Makšties išskyrų kiekis kinta priklausomai nuo ciklo fazės. Iškart po menstruacijų – pats švariausias periodas. Išskyros būna balkšvos, vandeningos ir vientisos konsistencijos. Ciklo viduryje (13–14 dieną) gimdos kaklelyje susitelkia tąsios gleivės, panašios į kiaušinio baltymą. Tai visiškai normalu, tokios gleivės signalizuoja apie ovuliaciją. Patiriant didelį fizinį krūvį ir dažnai mylintis, jų gali pagausėti. Dažna moteris tokiu atveju mano, kad tai jau nukrypimas nuo normos, ir bėga pas gydytoją konsultuotis. Atsarga gėdos nedaro, tačiau beveik visada išaiškėja, kad jaudintasi be reikalo.


Antroje menstruacinio ciklo pusėje padaugėja baltų ir tirštų kaip kisielius išskyrų. Jos rodo, kad makšties gleivinė atsinaujina, reprodukcinė sistema veikia. Beje, išskyrų spalva bei konsistencija priklauso ir nuo lytinio akto ypatybių. Pavyzdžiui, pasimylėjus be prezervatyvo jos būna skaidrios, o jį naudojant – kreminės spalvos.


Pasklido kvapas


Aštrus ir nemalonus? Regis, vizito pas ginekologą neišvengsi. Sveikos moters makšties terpėje aptinkama apie 50 rūšių mikroorganizmų, tačiau apie 95 proc. jos sudaro laktobakterijos, gaminančios pieno rūgštį, kuri saugo makšties gleivinę nuo infekcijų, tad normaliomis aplinkybėmis išskyroms gali būti būdingas specifinis rūgštus kvapas ir pieno atspalvis. O štai pašvinkusios žuvies kvapas gali įspėti apie tokias infekcijas kaip bakterinė vaginozė arba makšties uždegimas (kolpitas, vaginitas). Maždaug 40–50 proc. atvejų šios makšties infekcijos nesusijusios su lytiškai plintančiomis ligomis, tačiau jas vis tiek būtina neatidėliotinai gydyti.


Spalva keista


Netipiniai išskyrų pakitimai tarp menstruacijų – vienas iš pavojaus signalų. Ypač jei pakitus išskyroms juntamas ir skausmas pilvo apačioje. Įprastai per visą menstruacinį ciklą išskyros būna skaidrios arba balkšvos, tik per ovuliaciją gali kisti nuo baltos iki rusvai gelsvos spalvos. Netipiškai spalva gali pakisti dėl lytiniu būdu perduodamų arba makšties infekcijų, iš kurių dažniausia – vaginitas. Jo atveju spalvos varijuoja nuo geltonos iki rudos, pasitaiko net kraujo priemaišų. Kita neįprastos makšties išskyrų spalvos priežastis – minėtoji bakterinė vaginozė, kuriai būdingos pilkšvai baltos išskyros ir nuolatinis intymios zonos diskomfortas, ypač šlapinantis arba per lytinius santykius. Geltona išskyrų spalva gali įspėti apie chlamidiozę, gausiomis putotomis gelsvos ar žalsvos spalvos išskyromis reiškiasi trichomoniazė.


Tačiau neskubėk skelbti sau diagnozės, jei išvardytieji požymiai panašūs į tuos, kurie būdingi tavo išskyroms. Tikslią šių pakitimo priežastį galima nustatyti tik atlikus nuodugnius laboratorinius tyrimus (paėmus tepinėlį, pasėlį, nustačius lytiškai plintančių sukėlėjų DNR PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) metodu). Jeigu prireiktų gerti antibiotikų, paprašyk (na, tuo atveju, jei gydytojas pamirštų), kad tau būtų atliktas bakterijų jautrumo antibiotikams testas, – tokiu būdu galima išrinkti tinkamiausius vaistus ir jų dozes, o tai padeda išvengti komplikacijų ir ligos atsinaujinimo. Juk nieko gera, jei problema tampa lėtine ir iškyla pačiu netinkamiausiu momentu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis