Vietoj tamponų ir įklotų – priemonės, kurias aš išbandžiau mėnesinių metu

Gėda kalbėti apie mėnesines – atgyvena, kurią turėtum pamiršti visiems laikams. Olena Islamkina – žurnalistė ir tinklaraštininkė – labai atvirai ir įdomiai kalba apie viską, kas susiję su tomis dienomis. Paskaityk, bus tikrai įdomu!

Pasaulis be dėmės


Mergina praeina kadro zoną, tačiau operatorius ją toliau filmuoja, ir kamera spėja užfiksuoti kančią jos veide. Mergina išgyvena išties skausmingą akimirką.


Ta mergina – Fu Yuanhui, viena geriausių Kinijos plaukikių. Per 2016 metų vasaros olimpines žaidynes ji nuvylė komandą, ir ši liko ketvirta. Youtube paieškoje gali pamatyti ir daugiau vaizdo klipų su Fu. Čia ši aukšta mergina vientisu maudymosi kostiumėliu – tai 179 cm nuoširdaus žavesio: nuolat be priežasties krizena, cypia iš laimės išgirdusi savo rezultatus. Tikriausiai nėra klipo, kuriame ji nesišypsotų ir nesivaipytų. Išskyrus tą olimpinių žaidynių filmuką, akimirksniu pasklidusį po visą pasaulį.„Nemanau, kad šiandien gerai pasirodžiau. Norėčiau dėl to atsiprašyti komandos draugų. Naktį man prasidėjo menstruacijos, jaučiuosi nusilpusi ir pavargusi. Žinau, tai ne pasiteisinimas. Tiesiog plaukiau nepakankamai gerai”, – interviu metu sakė Fu Yuanhui.


Prisimink, kaip rausdama iš gėdos kaskart prieidavai prie savo fizinės kultūros mokytojo ir nedrąsiai lemendavai: Nedalyvausiu pamokoje, nes man... na... tos dienos. Įsivaizduok, kaip jautėsi Fu, tokią žinią paviešinusi visam pasauliui. Nekaip, ar ne? O dabar tas emocijas padaugink maždaug 100 kartų, nes plaukikės gimtinėje, Kinijoje, viešai kalbėti apie tai, kad tau menstruacijos, – tabu. Kinijoje yra apie 1,4 mlrd. gyventojų, maždaug pusė jų – moterys, t. y. 700 mln. žmonių, neturinčių teisės viešinti tokios delikačios temos. Kai pasirodė interviu su Fu, kinų socialiniame tinkle „Weibo“ vienu iš pagrindinių klausimų, keliamų visiškai rimtai, buvo štai toks: kaip Fu pavyksta nepalikti raudono pėdsako baseine? Tik 2 proc. Kinijos moterų naudojasi tamponais.


Tegu kalba


Jogės Steph Gongoros iš Kosta Rikos vaizdo klipas instagrame buvo peržiūrėtas daugiau kaip 600 tūkst. kartų. Kai kurios tinklaraštininkės dėl tokio rekordinio peržiūrų skaičiaus tikriausiai savo tėvų išsižadėtų, o Steph tiesiog pademonstravo seriją asanų mūvėdama baltas tampres, ant kurių ties intymia zona akivaizdžiai buvo matoma prasisunkusio kraujo žymė. Į riksmą panašią Steph kalbą apie moters prigimtį žiniasklaida paskelbė visam pasauliui. O kodėl gi Steph būtų turėjusi tylėti?Kodėl Khiran Gandhi, Harvardo universiteto verslo administravimo specialybės absolventė ir būgnininkė, per menstruacijas bėga Londono maratoną be intymios higienos priemonių ir pasiekusi finišo liniją fotografuojasi kruvinu tarpkoju? „Bėgti 42 km su gabalu vatos tarp kojų atrodo tiesiog absurdiška, – aiškina Khiran. – Mes augam rūpindamosi kitų, ne savo, komfortu. Ir nė nesvarstom, kurgi visa tai veda.“


Iš tikrųjų – kurgi veda šis tylus sąmokslas? Menstruacijos labai ilgai buvo pernelyg nejauki, pernelyg purvina, pernelyg moteriška tema. Mes, merginos, daugybę metų naudojome nepatogias intymios higienos priemones, kentėme skausmą, praleisdavome svarbius reikalus, kad tik į viešumą neprasprūstų tai, kas yra taip natūralu ir vyksta kiekvienai iš mūsų. „Rimtai – trys moters higienos srities inovacijos per visą XX amžių? Mes kasmet keičiame telefonus, o jūs norite pasakyti, kad tampono ir menstruacinės taurelės išradimus skiria 50 metų? – stebisi Miki Agrawal, viena iš menstruacijų kelnaičių Thinx idėjos autorių ir įgyvendintojų. – Laimė, šioje draudžiamoje zonoje prasidėjo didžiulių permainų metas.“


Menstruacijų kelnaitės


Miki Agrawal – tipinė Niujorko gyventoja, tačiau jos šeima kilusi iš Indijos, antrosios pagal gyventojų skaičių pasaulio šalies po Kinijos. Indijoje gyvena 1,32 mlrd. gyventojų. Ir taip, šioje valstybėje menstruacijų tema laikoma dar nepadoresne negu Kinijoje.


Miki, užaugusi tarp dviejų kultūrų, ne tik sugebėjo suvokti viso to siaubo, kurį (ne, netirštiname spalvų) išgyvena milijardai pasaulio moterų, mastą, bet ir tapo viena iš tų, kurios sprendžia menstruacijų tabu problemą. Miki kartu su seserimi įkūrė Thinx – kompaniją, gaminančią menstruacijų kelnaites.


Pati turiu tris skirtingus tokių apatinių kelnaičių komplektukus. Nuoširdžiai sakau: ši inovacija pakeitė mano gyvenimą. Anksčiau buvo menstruacijų kelnaičių labiau dėl „apsidraudimo“, t. y. tokių, kurias vienas mūvėti tinka paskutinėmis menstruacijų dienomis, o šiaip reikėtų kartu naudoti tamponą ar menstruacinę taurelę. Užtai kelnaitės Thinx – tai visiškai kas kita, absoliučiai savarankiškas produktas.


Esmė tokia: susirgusi mėnesinėmis aš tiesiog apsimaunu šias kelnaites ir drąsiai einu iš namų. Mano miniatiūrinėje rankinėje nėra nei tampono, nei įkloto, aš nežvilgčioju nervingai į veidrodį ar vitriną, būgštaudama, ar nebus prasisunkę kraujo, vaikštau į susitikimus, lakstau po požemines metro perėjas, sėduosi, stojuosi, vėl sėduosi. Tos kelnaitės sukurtos, apgalvotos ir pagamintos taip, kad visiškai nesijaučiu kaip mūvėdama suaugusiųjų sauskelnes! Vakare kelnaites reikia praskalauti šaltu vandeniu ir išskalbti skalbyklėje.


Kodėl, na kodėl tokio nuostabaus daikto neturėjau, kai mokiausi mokykloje! Tarkim, sėdi fizikos pamokoje ir nerimauji: Jau prasidėjo ar dar ne? Atrodo, kad taip. Reikia atsiprašyti iš pamokos. O jeigu pratekėjo ir ištepė uniformą? Kaip tada išeiti, kaip apskritai atsistoti? Taip, aš puikiai prisimenu tą dieną, kai kraujo vis dėlto prasisunkė. Smukau į tualetą prisidengusi užpakalį mokykline kuprine. O po to tualete šveičiau kraujo dėmę ir laukiau, kol visi išsivaikščios po pamokų, kad niekieno nepastebėta galėčiau nueiti į rūbinę. Inovatyvias kelnaites turėtų turėti kiekviena moksleivė! Tačiau kas gi apie tai žino...


Jau vien tik pati idėja atsisakyti tamponų bei įklotų ir kliautis specialiu apatiniu trikotažu atrodo revoliucinė. Tačiau sesėms Agrawal to maža. Vos tik sukuriama jų reklaminė kampanija, iškart kyla skandalas. Net visko matęs Niujorkas sutrinka ir stebisi išvydęs nuotraukas, kuriose pavaizduoti į vaginas panašūs greipfrutai. O ko vertas kompanijos Thinx šūkis „Žmonėms su menstruacijomis“! Žmonėms, ne moterims. Kompanijos interneto puslapyje šortukų tipo kelnaičių modelį demonstruoja ir merginos, ir vaikinas, nes taip, vyrukams irgi būna menstruacijų, jeigu jie yra translyčiai.


Menstruacinė taurelė


Keista, tačiau ir apie šią priemonę daugelis vis dar nieko nėra girdėjusios, o jei ką nors ir girdėjo, tai mano ją esant nepatogią ir nehigienišką. Kai kurių teigimu, tik aršios žaliosios aktyvistės gali ryžtis brukti į save tokį daikčiuką – esą, ko tik nepadarysi dėl planetos švaros (tik įsivaizduok, kokius kalnus įklotų ir tamponų nuolat išmeta visa moterų populiacija!).


Tačiau iš tikrųjų taurelė, skirtingai negu tamponas, kurį reikia keisti kas keletą valandų, išlieka veiksminga visą dieną. Net ir per gausias mėnesines pakanka vienos menstruacinės taurelės, kuri, prisipildžiusi kraujingų išskyrų, atrodo visiškai kitaip nei įklotas ar tamponas – vaizdas ir nekaltesnis, ir švaresnis. Su menstruacine taurele galima leistis į žygius, šokti iki paryčių, bėgti pusmaratonį, jodinėti arkliu – ji įsikomponuoja viduje kaip čia buvusi, visiškai netrukdo, nėra juntama ir tyliai dirba savo darbą.


Diskas seksui per menstruacijas


Visuotine nuomone, užsiimti seksu per mėnesines dar blogiau negu plaukioti. Daugeliui merginų intymi veikla per menstruacijas iš tiesų neteikia komforto, tačiau kai kurioms šiuo periodu libido ypač sustiprėja, ir tai yra visiškai normalu. Į mažojo dubens organus suplūdęs kraujas sustiprina pojūčius, o orgazmas neretai padeda atsikratyti pilvo spazmų.


Iš pradžių diskai Flex ir buvo pristatomi kaip speciali higienos priemonė seksui per menstruacijas. Tačiau akivaizdu, kad net anglakalbė auditorija pasirodė nepasirengusi tokiai įvykių eigai. Šiuo metu Flex pristatomas kaip tarpinis variantas tarp menstruacinės taurelės ir tampono. Šis plonas guminis žiedas su silikoniniu rezervuaru atrodo kur kas kukliau negu menstruacinė taurelė, todėl daugeliui pageidaujančiųjų menstruacijų higienos priemonių įvairovės psichologiškai būtų paprasčiau pirmiausia išmėginti būtent jį. Vienintelis trūkumas: taurelę 12 valandų naudojus galima išplauti ir naudoti toliau, o Flex teks išmesti.


Įtaisas menstruacijų skausmui mažinti


Kompanija Livia į menstruacijų problemą pažvelgė kitu kampu: sukūrė prietaisą, kurio du ant pilvo lipinami elektrodai siunčia signalus, veikiančius nervų šakneles ir taip malšinančius pilvo dieglius per mėnesines. Idėja atrodo patraukli – kas gi nenorėtų menstruacijų ištverti be vaistų? Kita vertus, čia kaip tik vienas iš tų atvejų, kai nutylėjimas klaidina. Mat įprastai šiuo periodu (tu nepatikėsi!) pilvo neturėtų skaudėti taip, kad liptum sienomis ir rytum vaistus nuo skausmo.


„Per mėnesines išsiplečia ir susitraukia kraujagyslės, trūkinėja gimdos gleivinės kraujagyslės, galop gimdos gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina, dėl to organizmas gamina prostaglandiną, – aiškina gydytojas ginekologas Dmitrijus Lubninas. – Per menstruacijų ciklą prostaglandinas pamažu kaupiasi gimdoje. Jei procesas vyksta tolygiai, per mėnesines moteris jaučia tik nedidelį skausmą.“ Jam antrina gydytoja ginekologė Olga Loginova: „Pilvo skausmas per menstruacijas – priežastis kreiptis į gydytoją. Reikėtų atmesti endometriozės, uždegiminio proceso, gimdos ar kiaušidžių patologijos tikimybę.“


Beje, gydytojai įsitikinę, kad plaukimas – puikus būdas atsikratyti nemalonių pojūčių per menstruacijas. Vargu ar šis patarimas taikytinas olimpinėms plaukikėms, tačiau paprastai merginai apsilankymas baseine per mėnesines tikrai bus tik į naudą.


Menstruacinė kempinėlė


Taip, ji atrodo būtent taip, kaip skamba: gabalėlis kempiniuko, įterpiamas į makštį lyg tamponas. Google pasufleravo man šią intymios higienos priemonę, ir žurnalistinis smalsumas nurungė dvejones.


Po eksperimentų kempiniuką atidėjau į šalį. Naudoti natūralią kempinę – tai tausoti gamtą ir planetą, bet mano ekologinio sąmoningumo lygis ne toks aukštas, kad kaskart nemenkomis pastangomis traukčiau iš savęs šį daikčiuką – virvelė prie kempinės kaip prie tampono, deja, netvirtinama.


Tačiau kaip dėl šios kempinės aš sužinojau apie visas kitas higienos priemones. Ir dar tai, kad dauguma moterų lig šiol kalbėdamos apie menstruacijas vartoja tokius apibūdinimus kaip pusseserė iš Raudondvario, tos dienos, moteriškos bėdos ir pan. Išsiaiškinau ir tai, jog daugelis iš mūsų per menstruacijas kenčia didžiulius skausmus, kai kurios net alpsta, tačiau nesikreipia į gydytojus, nes yra įsitikinusios, kad tokia jau moteriška dalia – kentėti. Ir taip besielgdamos prisišaukia rimtų bėdų, kurių pirminiu etapu būtų paprasta atsikratyti.


Dar sužinojau, kad kiekvieną mėnesį šimtai tūkstančių moksleivių visame pasaulyje savaitę nelanko mokyklos, nes neturi normalių moteriškų intymios higienos priemonių.


Socialiniuose tinkluose aptikau dešimtis grupių, kuriose 10–14 metų mergaitės dalinasi įstojimo į suaugusiųjų gretas košmarais: Kaip nusipirkti įklotų, jei gyveni tik su tėčiu?, Ar yra patikimas lieknėjimo receptas, kad dingtų nekenčiamos menstruacijos?, Man prieš menstruacijas nebūna PMS – kas negerai?


Ir vėl įsitikinau: kai tik leidžiame visuomenei spręsti, kas mūsų kūne yra normalu, o kas – ne, kyla problemų. Sielojamės, jaudinamės, nešokame iki paryčių, kaltiname save dėl nenusisekusių olimpinių rezultatų, praleidžiame pasimatymus ir nesimylime tada, kai mums to norisi. Esu moteris, o tai reiškia, kad kas mėnesį kraujuoju. Tai nešvarus, skausmingas, siaubingas, bet kartu ir gražus dalykas. Tai nutiks maždaug 400 kartų per mano gyvenimą. Aš sergu mėnesinėmis. Ir tai yra normalu.  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis