Psichoterapeutė: kodėl moterys vis dažniau ieško vienos nakties nuotykių

Ką dar, be orgazmo, gali suteikti atsitiktinis seksas? Ypač turint omeny, kad ir tas didysis O tokiais atvejais ne visada aplanko.  

Iš pradžių sutarkime dėl viena: patinka mums tai ar nepatinka, vienos nakties nuotykių buvo, yra ir jie tikrai neketina niekur išgaruoti. Nesiekiame tyrinėti šio reiškinio dorovės aspektu. Neapeliuosime į sąžinę, moralę, neskaitysime pamokslų – panagrinėsime tik psichologinius tokio elgesio motyvus. Mat psichologai mano, jog atsitiktiniu seksu mes tenkiname ne tiek kūno, kiek emocinius poreikius. Kokius?


Prievarta savo noru


Neseniai gavome COSMO skaitytojos Julijos laišką: „Prieš porą metų išsiskyriau su draugu. Nuo tada niekaip negaliu rasti vaikino. Nepasakyčiau, kad man labai trūko sekso, tačiau draugės nuolat zyzė: celibatas kenkia sveikatai. Zyzė, zyzė, kol galop kelis kartus permiegojau su visiškai nepažįstamais vyrais. Nežinau, kiek tai pagerino mano sveikatą, bet psichologiškai jaučiuosi šlykščiai. Patarkite, ką daryti“.


Vargu ar Julijos savijauta pagerės išgirdus, ką apie tokius kaip jos atvejus mano net ne dorovingoji ir konservatyvioji mūsų visuomenės dalis, bet seksologai bei psichoterapeutai. Jie vieningi: manyti, jog reguliarus seksas – privalomas, yra itin žalinga.


Intymūs santykiai – tai pirmiausia malonumas, patiriamas iš bendravimo, susiliejimo, pojūčių. O moteris, verčianti save užsiimti seksu, gali sunaikinti savo lytinį potraukį, kad ir koks jis būtų stiprus. Dar blogiau, jei taip save prievartauji ilgiau: tada tikėtina sekso aversija, t.y. pasišlykštėjimas intymumu – vienos sunkiausių formų seksualinė disfunkcija.


Kitas niuansas: jei menko seksualinio temperamento žmogus vers save mylėtis daugiau ir dažniau, nei jam atseikėta gamtos, jis gali imti jausti ne tik lytinę, bet ir psichologinę disharmoniją.


Gal tavo bei Julijos draugės ir negali gyventi be sekso – tai visiškai normalu. Tačiau jei tu gali ramiai be jo apsieiti – tai irgi normalu. Kitų žmonių patirtį sau taikyti reikia labai atsargiai bei kritiškai. Sutinkame, dėl savo požiūrio į seksą gali pasijusti balta varna – juk agresyvus seksualumas dabar toks madingas.


„Šiuolaikinė moteris nelabai gerai pažįsta save ir savo poreikius, užtat puikiai išmano vaidmenį, kurį turi atlikti dėl to, kad atrodytų geidžiama, reikalinga, stipri, realizuojanti save, – aiškina psichoterapeutė N. Kuzmina. – Tokia moteris moka išsirinkti ne tik suknelę, bet ir seksualinius partnerius.“ Kartais apima jausmas, kad tiesiog privalai užsiimti seksu – kitaip nebūsi laikoma sulaukusia sėkmės. Maždaug taip skamba Vakarų visuomenės siunčiama žinia. Ir ne kiekviena pajėgia ją ignoruoti. Neurotiškas poreikis turėti intymių santykių (nenoriu, bet mylėsiuosi, kad kiti laikytų mane seksualia) kartais baigiasi graudžiai: moteris nebesugeba užmegzti normalių emocinių santykių. Verčiau jau netvarkingas seksas.


Tokia reikalinga ir tokia vieniša


Esama moterų, kurioms blogai, jei jų niekas nenori. Nėra nuolatinio partnerio? Ne bėda – randa kelis sekso draugužius, kuriuos išsikviečia prispirtos noro. Tik štai problema: atsitiktinių santykių poveikis pasitikėjimui savimi – laikinas kaip botulinas. Taip, jautiesi reikalinga, vertinama. Bet tik tą akimirką. Ir galop – tik dėl fiziologijos. O būna ir taip, kad po neįpareigojamo sekso nakties savivertė ne tik nepakyla – dar labiau smunka ir sprunka tolyn...


Į lovą su nepažįstamuoju stumia ir realaus artumo, ne fizinio, bet dvasinio, baimė. Kai kuriais atvejais merginoms paprasčiau pasimylėti su pirmą kartą matomu žmogumi nei papasakoti jam apie save.


Normalūs santykiai dažniausia rutuliojasi tokia logika: pažintis, pasimatymas, bendravimas ir pagaliau – seksas. Fizinis suartėjimas vyksta jau susiformavusio dvasinio artumo fone. Tada pasitenkinimas teikia įvairiausių pojūčių – ir fizinių, ir psichologinių. Jei nepasitiki partneriu, neatsiduodi jam visa, patirti fizinį malonumą gal ir gali. Bet negali būti nė kalbos apie kokį nors visavertį artumą.


Draugiško sekso utopija


O kaipgi tie, kurie tiki: vyro ir moters draugystė įmanoma, maža to, tokie draugai gali ramiai užsiimti seksu? Abu jauni, sveiki, patrauklūs, tačiau šiuo metu vieniši. Kodėl gi negalėtų pasinaudoti galimybe ir užpildyti artumo spragą pažįstamu žmogumi, užuot ieškoję naujų sekso partnerių?


Be abejo, tokiais atvejais visada kyla įtarimas, kad vienas iš draugų arba jau įsimylėjęs kitą, arba tuoj tuoj taip nutiks. Bet kaip tik tai šiam erotiniam žaidimui teikia ne tik pavojaus, bet ir žavesio.


„Atsitiktinis seksas su draugu – idealių santykių ilgesys, – teigia psichoterapeutė N. Kuzmina. – Tai slepia neįsisamonintą tikėjimą, kad su žmogumi, kuriuo pasitiki, gali mėgautis ir iš kojų verčiančiu seksu. Gaila, bet dažniausiai tokios istorijos pabaiga visai ne tokia laiminga kaip romantinių komedijų – herojai daug dažniau lieka nusivylę ir sužlugdę dar vieną mitą. Santykiai su draugu-vyru primena santykius su broliu. Todėl mylėdamasi su juo gali pasijusti lyg leidusis į kraujomaišą. O dėl to kyla gėdos, kaltės jausmas.“


Gal todėl dažniausia pakanka vos vienos aistringos nakties su bičiuliu, kad iki tol gražią draugystę ištiktų negraži pabaiga. Tenka rinktis: arba tapti meilužiais, arba svetimais žmonėmis. Nes bendrauti kaip anksčiau jau nebeįmanoma. Garsus JAV psichologas Dr.Drew sekso draugystę apskritai vadina intymumo stygiumi: „Jei žmogus iš santykių reikalauja mažiau, nei iš tiesų nori, vadinasi, taip elgiasi iš desperacijos ar menkos savivertės.“ Psichologas teisus: jei esi ganėtinai subrendęs, puikiai žinai, kad geras seksas įmanomas tik su tuo, kuriam gali drąsiai pasakyti: „Aš tave myliu“.


Bėgte paskui fantazijas


Priežasčių ryžtis atsitiktiniam seksui – galybė. Kai kurios jų stebina, tačiau vis tiek egzistuoja. Tarkim, esama moterų, kurios mielai ryžtųsi seksui su nepažįstamuoju vien dėl to, kad esamam partneriui nedrįsta išsakyti savo slaptų erotinių fantazijų. Jos nori pabūti kitokios. Išmėginti ką nors nauja. Su kitais.


Atsitiktinis seksas su nepažįstamuoju atpalaiduoja: esi tarsi su pakeleiviu, kurio daugiau neregėsi ir negirdėsi, – vadinasi, gali daryti, ką tik nori. Tai, ko dėl vienokių ar kitokių priežasčių neišmėgini su partneriu. Gal bijai būti nesuprasta, gal atstumta, gal apgailėtina ar verta pajuokos.


Vis dėlto neskubėk išduoti savo žmogaus – jei išdrįstum užsiminti jam apie savo poreikius, visiškai įmanoma, neliktum nesuprasta. Mūsų kalbinti seksologai tvirtina: į juos besikreipiančios poros dažnai tik jų kabinete išsiaiškina fantazuojančios apie panašius ar net tokius pat dalykus. Tačiau abu bijo apie tai vienas kitam pasakyti ir, būna, kankinasi dėl to ištisus metus. Arba realizuoja savo fantazijas su nepažįstamaisiais. Nors iš tiesų galėjo jas įgyvendinti su mylimu žmogumi.


Būna ir taip


Taip, dabar madinga užsiimti neįpareigojamu seksu su nepažįstamais žmonėmis. Kai kurie leidžiasi į tikrą maratoną: keičia partnerius vieną po kito, nelabai sukdami galvą, kodėl taip elgiasi. Net jei kuris nors atsitiktinių patinka labiau nei norėtųsi, jausmams nesuteikiama nė menkiausio šanso – skubama ir vėl ieškoti naujo nepažįstamojo.


Paprastai toks elgesys būdingas merginoms, patyrusioms itin skaudžias skyrybas. Jei praėjo nedaug laiko, jei jausmai vis dar švieži, o tikrosios skyrybų priežastys vis dar neįsisąmonintos, pasitikėjimo vyrais, aišku, nėra. Vėl išgyventi širdį draskančią dramą? Ačiū, nereikia. Štai moteris ir bijo žengti toliau nei seksas, guldo į lovą vis naujus partnerius. Deja, tokiais atvejais paprastai be specialisto pagalbos neišsiverčiama: tik jis gali padėti išsiaiškinti, kokios baimės iš tiesų moterį kamuoja. Kol ji tai sužinos, negalės kurti normalių santykių, kad ir kokį tuntą gerbėjų turėtų.


Seksas su nepažįstamuoju gali būti ir savotiškas kerštas. Mesdama vieną vaikiną po kito mergina gal ir pati to nesuprasdama siekia atkeršyti tam, kuris ją įskaudino, – bausdama visus kitus vyriškosios lyties asmenis.


Vienkartinis ryšys dažnai suteikia ir įsivaizduojamą psichologinį saugumą: aš pati kontroliuoju situaciją ir galiu viską baigti, kai tik panorėsiu. Mergina, kuri tokiu būdu mėgina išsaugoti savo dvasinę ramybę, pati apsistato barikadomis ir, savaime suprantama, dėl jų rizikuoja nepamatyti potencialaus mylimojo – patikimo ir to vienintelio.


Vaistai nuo vienatvės


Esama ir dar vienos rūšies moterų, mielai besileidžiančių į atsitiktinius santykius. Tai – darboholikės, neturinčios laiko net išsimiegoti, apie asmeninį gyvenimą nė nekalbame. Savo milžinišku tempu jos netgi didžiuojasi – kaipgi kitaip šiais sėkmės garbinimo laikais. Dažniausia jos sekso partnerių toli neieško – tinka ir pasilinksminti įsigeidę kolegos, ir kokiame bare sutikti nepažįstamieji.


Anksčiau toks seksas buvo labiau paplitęs tarp karjeristų vyrų, dabar jis sparčiai populiarėja ir tarp moterų. Nieko keista – lyčių skirtumai vis labiau dyla. Dabar moterys karjerai skiria ne mažiau laiko nei vyrai. Tik vienoms darbas iš tiesų patinka, o kitos nenori atsilikti nuo mados. Aišku, labiausiai nukenčia antrosios, nes jos tenkina ne savo norus – tiesiog elgiasi taip, kaip iš jų tikisi visuomenė. Ir kaip tik tokios moterys itin stipriai sielojasi dėl to, kad neturi asmeninio gyvenimo.


Dar viena šių darboholikių ypatybė – jos labai dažnai įsimyli savo vienos nakties partnerius. “Toks elgesys labai dažnai slepia vienatvės baimę, norą būti suprastai, mylimai, – teigia N. Kuzmina. – Neįpareigojamas seksas veikia kaip trumpai trunkanti nejautra. Kad ir akimirką, bet tau nebeskauda ir nebesijauti vieniša.”


Kitaip tariant, atsitiktinis seksas – tarsi piliulė nuo galvos skausmo. Niekas tau nepriekaištaus, jei retkarčiais išgersi analgino. Bet ne saujomis vartosi, ir ne ištisus metus. Viena vertus, nesinori kentėti skausmo (ir kam to reikia!). Kita vertus, jei poreikis užsiimti vienkartiniu seksu su nepažįstamaisiais ir pažįstamaisiais vis nepraeina, gal užuot trumpam slopinus simptomus, vertėtų išsiaiškinti, kodėl taip elgiesi.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis