3 itin pavojingos lytiškai plintančios ligos - kaip atpažinti pagal simptomus

Gonorėja, sifilis, chlamidiozė. Šios senove dvelkiančios ligos ne tik niekur nedingo – jos vis smogia nauja jėga, ir didžiausia rizikos grupė yra jauni žmonės. Nesiraukyk ir nevartyk akių – verčiau apsiginkluok žiniomis, kurios apsaugotų nuo nemalonių kelionių pas venerologą.

Po nesaugaus sekso su eksu, vėl pasirodžiusiu jos gyvenime, buvo praėjusios vos dvi dienos, kai 27 metų Lina šlapindamasi pajuto nedidelį deginimą. „Velnias! Ir vėl šlapimo takų uždegimas“, – pamanė Lina ir užsirašė pas gydytoją. „Ji skyrė antibiotikų, tačiau dėl viso pikto liepė atlikti tyrimus. Man nė į galvą nešovė, kad kas nors galėtų būti blogai“, – pasakoja mergina. Ramybė baigėsi kitą dieną, kai sulaukė gydytojos skambučio. Pasirodo, tai joks šlapimo takų uždegimas – Lina užsikrėtė gonorėja.


„Negalėjau patikėti savo ausimis, – prisipažįsta mergina. – Vis kartojau „Ką?“ ir „Dieve mano“. Buvau kažką girdėjusi apie gonorėją, tačiau niekada nemaniau, kad ji vis dar egzistuoja.“


Lina – ne vienintelė šių laikų mergina, kuriai žodžiai „gonorėja“, „sifilis“ ar „chlamidiozė“ asocijuojasi su praėjusiais amžiais. Sunku patikėti, tačiau vien JAV mūsų laikais gonorėja - liga, kuria prieš šimtą metų žmonės užsikrėsdavo viešnamiuose, - kasmet suserga apie milijonas žmonių. O štai Lietuvoje 2017-aisiais, palyginti su 2016-aisiais, šoktelėjo sergamumas chlamidioze. Deja, sifilis, kadaise į savo pinkles įtraukęs Šekspyrą, Nyčę ir Van Gogą, irgi vis dar gajus. Ir šiomis nemariomis ligomis serga ne kokie patvirkę laisvi menininkai – didžiausią nerimą kelia šių ligų paplitimas tarp jaunų žmonių. Daugiau kaip 70 proc. LPL atvejų Lietuvoje nustatoma žmonėms nuo 20 iki 34 metų.


Statistika šokiruoja. Ypač turint omenyje, kad šiais laikais, skirtingai nei anksčiau, nuo viso to tikrai nesunku apsisaugoti. Taip, anksti pastebėtos, šios ligos nesunkiai išgydomos, deja, jos ne visada laiku nustatomos. Užleistos šios ligos gali sukelti nuolatinį mažojo dubens skausmą, pažeisti centrinę nervų sistemą ir tapti nevaisingumo priežastimi. Tyrimų duomenimis, JAV 20 tūkst. moterų tapo nevaisingos būtent dėl to, kad joms nebuvo laiku nustatyta kuri nors LPL.


Kas galėjo pamanyti?


Savo pirmąją LPL 27 metų Diana pasigavo iš simpatingo kolegos. Praėjus vos savaitei nuo spontaniško romano, kuris prasidėjo (bet nesibaigė) su prezervatyvu, pradžios, ji pastebėjo rudų išskyrų. Diagnozė pribloškė: chlamidiozė. „Buvo gėda, šlykštu. Negalėjau patikėti, kad žmonės vis dar tuo serga“, – pasakoja ji.


Štai toks paplitęs atsainumas – viena iš pagrindinių LPL klestėjimo priežasčių. Pati žinai, seksualinis švietimas mokyklose buvo (ir yra) kone apgailėtinas. Užuot pažvelgus realybei į akis, pasirenkama stručio pozicija: moksleiviams aiškinama, esą tinkamiausia apsisaugojimo priemonė – susilaikymas, mokytojai raginami vengti visų rūšių kontracepcijos propagavimo ir kalbėjimo apie visokias ten ligas. Kokie padariniai? 20-metės ir 30-metės visiškai nemąsto apie LPL pavojų.


Ironiška, bet susidariusi situacija iš dalies gali būti siejama ir su kontraceptikais. Pasirinkusios ilgalaikę apsaugą, moterys, ypač jaunutės merginos, nusprendžia, kad prezervatyvų nebereikia, nes dažniausiai bijoma neplanuoto nėštumo, o ne LPL. Štai JAV mokyklose atlikus apklausą paaiškėjo, kad vos 57 proc. seksualiai aktyvių moksleivių pastarąjį kartą mylėdamiesi naudojo prezervatyvus, nes saugojosi kitaip. LPL paūmėjimą galima sieti ir su išmaniosiomis pasimatymų programėlėmis. Jos lengvina neįpareigojamo sekso paieškas, bet vargu ar nepažįstamasis iš vienanakčio nuotykio pultų tavęs ieškoti, kad praneštų sužinojęs, jog tada, kai buvo su tavimi, jau sirgo LPL...


Tačiau net ir tos moterys, kurios yra girdėjusios apie lytiškai plintančias ligas, ne visada rimtai vertina situaciją: Na, ir kas – išgersiu antibiotikų, ir viskas vėl bus gerai, ko čia nervintis...


O nervintis reikia


Juk kalbame apie rimtas, ilgalaikes ligų, kuriomis daug jaunų moterų serga nė pačios to nežinodamos, padarinius. Negydomos gonorėja ir chlamidiozė gali sukelti mažojo dubens uždegimą. Padariniai liūdni: nevaisingumas, negimdiniai nėštumai ir nuolatinis pilvo skausmas. Sifilis gali pažeisti centrinę nervų sistemą ir sutrikdyti psichiką, sukelti depresiją, net traukulių. Nėščia moteris sifiliu gali apkrėsti savo negimusį kūdikį (tokių atvejų vis dar pasitaiko ir Lietuvoje).


Baisiausia, kad, pavyzdžiui, gonorėjos bakterijos tampa atsparios vaistams, kuriais kadaise buvo lengvai įveikiamos. Ši klastinga liga tapo atspari kone visiems rekomenduojamiems antibiotikams. JAV specialistų tikinimu, liko praktiškai vienintelis vaistų derinys, kuris tikrai sunaikina ligą. Tačiau kas bus, kai gonorėja taps atspari ir jam? Teks didinti dozes ar gintis vaistais, kurie dar nėra tinkamai patikrinti. Guodžia bent jau tai, kad JAV mokslininkai ieško naujų vaistų ir net vakcinų (ypač teikia vilčių viena nuo gonorėjos). O štai mūsų valdžia, užuot visomis pajėgomis stojusi į kovą su LPL, mieliau suka lengviausiu – draudimų ar užsimerkim ir apsimeskim, kad to nėra, – keliu.


Taigi kol kas patikimiausias tavo ginklas – prezervatyvai. Jie tikrai apsaugos nuo chlamidiozės ir gonorėjos. Deja, sifiliui įveikti jie gali pasirodyti ir per silpni, nes juo galima užsikrėsti per odos įtrūkimus. Vis dėlto taisyklingai naudojama gumytė ir šiuo atveju gerokai sumažina riziką. Kad ir kaip ten būtų, jei jauti, kad kažkas ne taip, nesigėdyk ir nedelsk – kuo anksčiau kreipkis dėl LPL tyrimų. Juos atlieka ginekologai ir privačios laboratorijos.


Mūsų minėtoji Diana išsigydė chlamidiozę antibiotikais. „Dabar aš kur kas atsargesnė, – sako ji. – Paaiškėjo, kad su šia liga susidūrė dar kelios bičiulės. Tik apie tai niekas atvirai, juo labiau garsiai nekalba. O be reikalo – niekada nežinai, nuo ko gali ją pasigauti.“


Modernios merginos gidas į retro LPL


Gonorėja


Trumpa istorija. Žmonės ja sirgo jau |Antikos laikais. Kadaise ji buvo gydoma įšvirkščiant į penio galvutę gyvsidabrio (siaubingai pavojingas metodas). Viena populiariausių ligų tarp karių karinių konfliktų laikotarpiais.


Statistika. Kasmet pasaulyje ja suserga apie 88 mln. žmonių. 2017 metais Lietuvoje užregistruota 70 gonorėjos atvejų. Aukščiausi sergamumo rodikliai nustatyti Šalčininkų ir Tauragės rajonuose, Pagėgių savivaldybėje bei Alytaus ir Vilniaus miestuose.


Kaip užsikrečiama? Per nesaugų analinį, oralinį ir vaginalinį seksą (gonorėjos bakterijų terpė – sperma, makšties gleivės ir prejakuliatas).


Simptomai. Deginimas ar skausmas šlapinantis; gausios, kraujingos ar geltonos spalvos išskyros; niežulys; kraujavimas tarp mėnesinių. Tačiau dauguma pacientų apskritai nejaučia jokių simptomų.


Gydymas. Dviejų antibiotikų derinys.


Jei užsikrėtei... Įspėk dviejų pastarųjų mėnesių sekso partnerius. Vėl užsiimti seksu galima praėjus savaitei nuo gydymosi pabaigos.


Sifilis


Trumpa istorija. Teigiama, kad jį iš Naujojo Pasaulio tyrinėjimų į Europą atvežė Kristupas Kolumbas (manoma, jis ir pats nuo jo mirė) su savo įgula. Šia baisia liga sirgo daug garsių žmonių: be anksčiau minėtųjų, kompozitorius Betovenas ir karalius Henrikas VIII.


Statistika. Pasaulyje šia liga serga apie 50 mln. žmonių. Lietuvoje 2017 metais sergamumo sifiliu rodiklis buvo 5,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Daugiausia sifilio atvejų užregistruota Vilniaus ir Šiaulių apskrityse.


Kaip užsikrečiama? Per nesaugų vaginalinį, oralinį ar analinį seksą. Sifilio sukėlėjas į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar smulkius odos pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra sifilio bėrimų.


Simptomai. Pirmoji stadija (paprastai iki 6 savaičių nuo užsikrėtimo) – apvalios, neskausmingos opos makštyje, tiesiojoje žarnoje ar burnoje. Antroji stadija (iki dvejų metų nuo užsikrėtimo) – būdingi bėrimai, temperatūra, ištinę limfmazgiai. Vėliau liga tarsi pasislepia – pereina į latentinę fazę. Neurologinės problemos ir organų pažeidimai prasideda praėjus daugeliui metų, kartais net po dešimtmečių.


Gydymas. Pirmomis dviem stadijomis – penicilinas, sudėtingais atvejais – injekcijų deriniai.


Jei užsikrėtei... Informuok visus pastarųjų 12 mėnesių partnerius (tiksliai nurodys gydytojas priklausomai nuo stadijos). Mylėtis vėl galima, kai baigiamas gydymas ir užgyja visos žaizdos.


Chlamidiozė


Trumpa istorija. Atrasta ir pavadinta 1907-aisiais, tačiau žmonės ja sirgo ir senovėje.


Statistika. Viena populiariausių LPL. Vien 2015 m. pasaulyje ja užsikrėtė 61 mln. žmonių. 2017 metais Lietuvoje užregistruoti 397 chlamidiozės atvejai – daugiau nei 2016 metais. Daugiausia chlamidiozės atvejų užregistruota Vilniaus ir Kauno apskrityse.


Kaip užsikrečiama? Per nesaugų vaginalinį, analinį ir oralinį seksą (kaip ir gonorėjos atveju, chlamidijų bakterijų terpė – prejakuliatas, sperma ir makšties gleivės).


Simptomai. Deginimas ar skausmas šlapinantis; nemalonaus kvapo ar keistos spalvos išskyros; kraujavimas tarp mėnesinių; skausmas sekso metu. Kaip ir gonorėjos atveju, dauguma užsikrėtusiųjų nejaučia jokių simptomų.

Gydymas. Geriami antibiotikai.


Jei užsikrėtei... Informuok visus pastarųjų dviejų mėnesių sekso partnerius. Seksu užsiimti galima praėjus savaitei nuo gydymo pabaigos, tačiau po trijų mėnesių patartina vėl pasitikrinti – maža kas.


Svarbu: 70 % ar net daugiau moterų, užsikrėtusių chlamidioze, nejaučia jokių simptomų.


Kaip prisipažinti


Vienas sudėtingiausių dalykų užsikrėtus LPL – prisipažinti apie tai savo naujam partneriui (arba senam, su kuriuo neseniai mylėjaisi). Tačiau nuslėpti šios informacijos negalima – net jei naudojote prezervatyvus ar lytinis aktas nebuvo baigtas. Būk tiesi ir neatsiprašinėk iki negalėjimo. Jokių žinučių – turi pasakyti pati: „Labas. Turiu nemalonių naujienų. Man diagnozavo ____ ( nurodyk ligą). Norėjau tave kuo greičiau informuoti, kad ir tu pasitikrintum.“Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis