Pasižiūrėk, kiek lytinių partnerių tu iš tiesų turėjai

Ar žinai, kiek iš tikrųjų meilužių turėjai? Neskubėk didžiuotis, kad gali suskaičiuoti vienos rankos pirštais. Ir nepurtyk galvos, net jei bent kartą esi mylėjusis. Pirmiausia ištyrinėk šią seką ir, jei išaiškės, kad priklausai didelės rizikos grupei, nebedelsk, kreipkis dėl LPL tyrimų.

Statistikos duomenimis, 25 metų moteris vidutiniškai yra turėjusi 7 sekso partnerius, o tokio pat amžiaus vyrai yra mylėjęsi vidutiniškai su 12 skirtingų moterų. LPL serga 1 žmogus iš 83.
Manai, kad tau tikimybė apsikrėsti LPL maža? Pažvelk į aukščiau esančius skaičius! Akivaizdi tiesa: net neperžengiant statistinio vidurkio, tikimybė apsikrėsti didelė. O jeigu partnerių buvo dar daugiau?!


Kas yra saugus seksas?


Visiškai saugaus sekso nėra. Tikimybė užsikrėsti LPL, nors ir menkutė, visada išlieka, tad galime kalbėti tik apie saugesnį seksą. Tai – lytiniai santykiai su nuolatiniu sveiku partneriu, glamonės, bučiniai, abipusis masažas arba lytiniai santykiai, naudojant prezervatyvus, nesvarbu koks seksas būtų – oralinis, vaginalinis ar analinis.


Kas yra tos lytiškai plintančios ligos?


Tai ligos, kuriomis užsikrečiama per lytinius santykius: ne tik sifilis, chlamidiozė, gonorėja, bet ir išorinių lytinių organų herpesas, genitalijų karpos, žmogaus papilomos virusas (ŽPV), hepatitai B (VHB) ir C, trichomonozė, kandidamikozė, net niežai ir kiršninės utėlės. Taip pat žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV).


Ar LPL užsikrečiama tik lytiniu būdu? 


ŽIV, AIDS, hepatitais B ir C, sifiliu, be lytinio kontakto, dar galima užsikrėsti perpilant kraują, naudojant tuos pačius švirkštus, darant tatuiruotes, kartais net naudojantis tuo pačio dantų šepetėliu ar lūpdažiu. Kandidamikoze, niežais, kiršninėmis utėlėmis galima užsikrėsti ne tik lytiniu, bet ir buitiniu būdu – per rankšluosčius, patalynę.


Pagrindiniai LPL simptomai


Užsikrėtus LPL pirmieji ligos požymiai pasirodo po savaitės, kartais – mėnesio (-ių) arba metų. Gali jų ir visai nebūti, gali jie trumpam pasirodyti ir išnykti. Tai nereiškia, kad liga savaime praėjo, – ji tiesiog įsislaptino, tikimybė užkrėsti lytinius partnerius išlieka. Beje, moterys dažniau nei vyrai nejaučia jokių požymių. Pagrindiniai juntami simptomai: pagausėjusios išskyros iš lyties organų, skausmingas šlapinimasis, baltos apnašos, bėrimai lyties organų srityje, padidėję kirkšnių limfmazgiai, skausmas sėklidžių, makšties, pilvo apačioje, kraujas po lytinių santykių. Net nuovargis, vėmimas, aukšta temperatūra, gelta. Dauguma LPL išgydomos, nuo kai kurių LPL, pvz., pavojingiausių ŽPV tipų, jau sukurti veiksmingi skiepai. Didžiausią pavojų tebekelia ŽIV ir AIDS, nors ir jų gydymas gerokai pasistūmėjęs į priekį.


Kuo skiriasi ŽIV nuo AIDS? 


AIDS yra paskutinė ŽIV sukeltos infekcijos stadija. Ne visi, užsikrėtę ŽIV, suserga AIDS – kai kurie visą gyvenimą lieka tik viruso nešiotojais. ŽIV užsikrėtęs žmogus, net ir nesirgdamas AIDS, gali perduoti šį virusą savo partneriui. 

Užsikrėtus ŽIV iš pradžių nejuntama jokių simptomų. Vėlesnėms stadijoms būdingas nuovargis, naktinis prakaitavimas, karščiavimas, viduriavimas, sausas kosulys, odos pleiskanojimas, rausvos dėmės, ima kristi svoris. ŽIV infekcijos inkubacinis periodas palyginti ilgas – 3–4 savaitės ar net keli mėnesiai.


Kaip plinta ŽIV?


Didžiausia ŽIV koncentracija – kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Seilėse, šlapime jo labai nedaug, todėl beveik nėra pavojaus užsikrėsti. Skiriami trys viruso plitimo būdai. 


1. Per lytinius santykius. 2017 m. apklausos duomenimis, beveik pusė užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje prezervatyvais nesinaudoja arba naudojasi retai.


2. Per kraują. Vartojant intraveninius narkotikus ir dalijantis švirkštais bei adatomis, taip pat darant tatuiruotes, veriant auskarus, atliekant akupunktūrą, kai nesilaikoma higienos reikalavimų, teoriškai įmanoma užsikrėsti ir perpilant kraują ar transplantuojant organus.


3. Per motiną (kūdikiui). Tikimybė, kad infekuota motina būdama nėščia ar gimdydama užkrės kūdikį, – 13–30 proc. Jei ji gydoma antivirusiniais vaistais ir per gimdymą atliekamas cezario pjūvis ir gimęs kūdikis nežindomas jos pienu, tikimybė užkrėsti kūdikį sumažėja iki 2 proc.


ŽIV neužsikrečiama: oro lašiniu būdu (kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras); buitiniu būdu ar per socialinius kontaktus (naudojantis bendru tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens ruoštą maistą); įkandus vabzdžiams (uodams, erkėms, blakėms).


Greitieji ŽIV testai – kas tai?


Tai – būdas akimirksniu minučių sužinoti savo ŽIV statusą. Testui atlikti imamas kapiliarinis kraujas (iš piršto), naudojamos vienkartinės priemonės, jo patikimumas – 99,96 proc. Greituoju ŽIV testu ŽIV antikūnus organizme galima nustatyti praėjus 3–4 savaitėms nuo galimo užsikrėtimo, ne anksčiau! Kraujas imamas iš piršto, rezultatas gaunamas per 60 sek., patikimumas – 99,96 proc.


Kodėl svarbu kiekvienam žinoti savo ŽIV statusą? 


1. Kad laiku pradėjus gydymą būtų išvengta AIDS komplikacijų.

2. Kad nebūtų ŽIV perduotas kitiems, nes gydymas sykiu yra ir prevencija.

3. Kad moteris, jei tai ji infekuota, galėtų apsaugoti savo gimsiantį kūdikį.
Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis