Patikima apsauga nuo nėštumo: išsiaiškink, kokios priemonės tau tinkamiausios

(1)

Dėmesys seksualinei sveikatai, tinkamas apsaugos nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų pasirinkimas rodo asmens brandą ir atsakomybę tiek už save, tiek už savo antrąją pusę. Svarstai, kokias kontraceptines priemones pasirinkti, kad būtum rami ir užtikrinta dėl savo sveikatos saugumo?

Ieškodama tinkamiausio apsaugos būdo, atsižvelk į santykius su tau artimu žmogumi, kasdienį gyvenimo tempą, lytinių santykių reguliarumą ir tai, kokią sumą gali skirti kontraceptinėms priemonėms. Iš anksto pasirūpinusi tinkama apsauga, išvengsi ne tik sveikatos sutrikimų, bet ir galvos skausmo dėl neplanuoto nėštumo.

Jei ką tik pradėjai naujus santykius:

Jeigu neseniai susiradai naują partnerį, visuomet naudokis prezervatyvais – nesvarbu, ar tuo metu saugaisi nuo nėštumo kitais būdais, ar ne. Prezervatyvų populiarumą visame pasaulyje lemia keletas veiksnių. Visų pirma, tai vienas iš labai nedidelio kiekio apsaugos priemonių, kurios apsaugo ne tik nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo labai pavojingų bei klastingų lytiniu keliu plintančių ligų. Jei nuo nėštumo gali apsaugoti ir kitos kontracepcijos priemonės, tai nuo lytiniu keliu plintančių ligų jos apsaugoti nėra pajėgios.


Jei jūsų santykiai tęsiasi ilgą laikotarpį:

Jeigu gerai pažįsti savo partnerį ir esi užtikrinta dėl jo sveikatos – gali išbandyti pačią efektyviausią priemonę nuo nepageidaujamo nėštumo – kontraceptines tabletes. Jų efektyvumas – 99,7 proc. (jei naudoji tiksliai pagal instrukciją). Vartojant su tam tikromis paklaidomis jų efektyvumas smukteli iki 92 proc. Deja, pasirinkus organizmui netinkamas kontraceptines tabletes gali apsireikšti šalutinis poveikis. Jei tave kankina nuotaikų kaita, depresija, svorio didėjimas, susilpnėjęs libido ir galvos skausmai – didelė tikimybė, kad tau šis apsaugos būdas netinka. Kita vertus, šalutinis efektas gali būti ir teigiamas, pavyzdžiui, sumažėjęs odos bėrimas ar mažiau skausmingos menstruacijos.


Jei esi užuomarša arba nuolat skubi:

Pasak statistikos, maždaug 20 proc. nuolat kontraceptines tabletes vartojančių moterų pamiršta po vieną ar keletą tablečių per ciklą. Jei tavo gyvenimo tempas labai įtemptas ir neretai pamiršti išgerti svarbiausius vaistus, gali pasirinkti patikimą tablečių alternatyvą – kontraceptinį žiedą. Plastikinis žiedelis su hormonais įstatomas į makštį ir išlaikomas ten 3 savaites, iki mėnesinių. Išimamas prieš pat mėnesines, o joms pasibaigus dedamas naujas. Per makšties gleivinę hormonai įsisavinami lengviau nei per virškinamąjį traktą, dėl to žiedas leidžia naudoti mažesnes hormonų dozes nei jų yra tabletėse.

Jei nori ilgalaikio pasirinkimo:

Puikus variantas – implantas, degtuko dydžio plastikinis vamzdelis, įvedamas į ranką po oda. Jo efektyvumas – 99,9 proc., o poveikis išlieka trejus metus. Dar viena efektyvi implanto alternatyva – gimdos spiralė su hormonais, veikianti net penkerius metus. Ir implantą, ir spiralę įveda tik gydytojas. Daugelis merginų ar moterų nedrįsta pasinaudoti moderniausiais kontracepcijos metodais dėl pernelyg sureikšmintos spiralės įdėjimo procedūros.

Vertėtų paieškoti patikimos informacijos, geriausia – pasiteirauti ginekologo apie spiralės įdėjimą ir nepasikliauti dažnai nepagrįstais draugių spėliojimais ar komentarais interneto forumuose. Nors spiralės įdėjimo procedūra yra šiek tiek skausminga, tačiau paprasta ir trumpa, tad beveik nesiskiria nuo kitų ginekologo kabinete atliekamų procedūrų.


Jei nespėjai pasirūpinti kontracepcija iš anksto:

Tai kitaip dar vadinama kito ryto tabletė. Jos tenka griebtis po atsitiktinio nesaugaus lytinio akto ar tuo atveju, kai kitos apsaugos priemonės nesuveikia (pavyzdžiui, plyšta ar nusmunka prezervatyvas). Visai neseniai vaistinėse pasirodė naujos kartos ellaOne skubiosios kontracepcijos tabletė, vartojama po nesaugaus lytinio akto norint išvengti nėštumo. ellaOne gali vartoti praėjus ne daugiau kaip 120 valandų (5 paroms) nuo lytinio akto, kurio metu nebuvo naudotos kitos apsaugos priemonės. Nepamiršk, kad skubios kontracepcijos tabletę geriausia išgerti kuo greičiau – tuomet rizika pastoti būna mažiausia. ellaOne esanti veiklioji medžiaga ulipristalis, tai daug efektyviau nuo nepageidaujamo nėštumo apsauganti priemonė nei senesnės kartos levonorgestrelio preparatai.

Tad jeigu nesi tikra dėl lytinių santykių saugumo – skubiosios kontracepcijos tabletė gali tapti geriausia išeitimi. Tiesa, per dažnas piktnaudžiavimas skubiąja kontracepcija nepatartinas, nes daug prieinamesni bei saugesni yra reguliarios kontracepcijos metodai. Labiausiai tinkantį apsisaugojimo būdą, atsižvelgiantį į amžių ir lytinių santykių dažnumą, gali rekomenduoti gydytojas ginekologas.

Dažniausi mitai apie kontracepciją:

1 mitas: Įvedus spiralę prasideda menopauzė

Tarp daugelio merginų ir moterų sklando mitas, kad hormoninė spiralė gali sukelti išankstinę menopauzę, tačiau vienintelis hormoninės spiralės ir menopauzės bendras požymis yra tas, jog kai kurioms moterims išnyksta mėnesinės. Tiesa, visi kiti jų požymiai skiriasi. Išėmus spiralę vaisingumas atsistato iškart.

2 mitas: Vartojant sudėtinę kontracepciją vėliau sunkiau pastojama

Visais atvejais nustojus vartoti kontracepciją vaisingumas atsistato, tačiau priklausomai nuo naudojamos priemonės, atsistatymo laikas gali skirtis. Sunkumą pastoti paprastai lemia kitos priežastis, kurios nėra susijusios su kontracepcijos naudojimu. Tiesa, dažnai šios priemonės yra skiriamos gydymui, pavyzdžiui, siekiant sureguliuoti menstruacinį ciklą. Nustojus vartoti kontraceptines tabletes ir praėjus tam tikram laikui, ciklas gali vėl sutrikti, o tai ir apsunkina pastojimą.

3 mitas: Hormoninė kontracepcija apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų

Hormoninės kontraceptinės priemonės neapsaugo nuo jokių lytinių santykių metu plintančių ligų. Tam, kad apsisaugotumėte nuo lytiškai plintančių ligų, būtina naudoti prezervatyvus.

4 mitas: Spiralė jaučiama sekso metu

Spiralė lytinių santykių metu nėra juntama ir negali sužeisti partnerio, nes yra giliau gimdoje.

5 mitas: Spiralė sumažina vaisingumą

Hormoninę spiralę galima išimti bet kada, o jau po kelių mėnesių gimdos gleivinė grįš į normalią būseną, menstruacijų ciklas stabilizuosis ir galėsite pastoti. Kai kuriais atvejais išėmus spiralę pastojama per pirmuosius mėnesius.

6 mitas: Vartojant kontracepciją priaugama svorio

Pradėjus vartoti naujus medikamentus, organizmas neišvengiamai turi prie jų prisitaikyti, todėl kartais pasitaiko šalutinių poveikių, tačiau atlikus ne vieną tyrimą nebuvo rastas ryšys tarp kontraceptijos vartojimo ir svorio augimo. Dažniausios šalutinės reakcijos: krūtinės jautrumas, pasikeitusi odos būklė, nuotaikų svyravimai.

Užsakymo nr.: PT_76299075

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis