10 „nepatogių“ klausimų ginekologei

Apie intymiausius dalykus kartais sunku kalbėtis net su geriausia drauge, o užduoti „nepatogius“ klausimus gydytojai – dar sudėtingiau. Vis dėlto ginekologė – tai specialistė, su kuria turėtum galėti kalbėtis be jokių tabu! Mes atrinkome jūsų siųstus klausimus, į kuriuos mums atsakė „Dr. G. Kravčenkos ginekologijos klinikos“ gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Klausimas: kodėl mėnesinių metu kraujas būna tamsesnis ir kartais pasirodo krešulių? Ką rekomenduotumėte: tamponus ar įklotus?

Ginekologė: kraujo spalva mėnesinių metu priklauso nuo kraujavimo intensyvumo, gimdos padėties, makšties ilgio ir kitų faktorių. Reikėtų atkreipti dėmesį į kraujavimo gausos pasikeitimą: jeigu ėmėte gausiau kraujuoti, arba menstruacijų metu kraujo nėra, tik tepimas, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Nakčiai rekomenduočiau įklotus, dienos metu didelio skirtumo nėra, galima naudotis ir tamponais, ir įklotais, tik tamponus patarčiau keisti kas 2-3 valandas ir naudoti tokius, kurie atitinka kraujavimo gausą, t.y. esant gausiam kraujavimui super arba normal, esant negausiam kraujavimui – mini. Jokiu būdu negalima įsikišti didelį tamponą esant mažam kraujavimui ir laikyti jį ilgesnį laiką, nes tai gali sukelti sunkias komplikacijas. Įklotus reikėtų keisti pagal reikalą, bent jau po kiekvieno pasišlapinimo.

Klausimas: ar saugu mylėtis mėnesinių metu?

Ginekologė: mėnesinių metu mylėtis nesaugu dėl 2 priežasčių: visų pirma, labai didelė tikimybė užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis, antra – dėl prasivėrusio gimdos kaklelio įprastinė makšties mikroflora patenka į gimdą, todėl padidėja rizika susirgti dubens organų uždegimine liga. Lytiniai santykiai menstruacijų metu įvardinami kaip viena iš endometriozės (pavojingos ligos,sukeliančios nevaisingumą) atsiradimo prielaidų.

Klausimas: ant lūpos išaugo herpis. Ar oralinio sekso metu infekcija gali persiduoti ir vyrui?

Ginekologė: taip, gali.

Klausimas: ar gali būti, kad vyro varpa yra tiesiog per didelė ir vagina negali pakankamai išsitempti? Ar tokiu atveju gali kilti kokių nors sveikatos sutrikimų moteriai?

Ginekologė: taip, negimdžiusioms merginoms taip gali būti. Jeigu lytinių santykių metu skauda, reikėtų išsiaiškinti priežastį. Lytiniai santykiai turi būti malonūs, tai nėra kankinimo(si) būdas.

Klausimas: dauguma sako, kad pienligė – tai moterų liga, tačiau iš tiesų ja užsikrečia ir vyrai. Ar būna tik moteriškų ligų, kurios lytinių būdu neperduodamos vyrams?

Ginekologė: abiejų lyčių individai yra imlūs visoms lytiniu keliu plintančioms ligoms, tačiau kai kurių ligų sukelėjus vyrai gali perduoti partnerėms nejausdami jokių ligos požymių.

Klausimas: ar prezervatyvai tikrai apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų? O kaip elgtis oralinio sekso metu?

Gineklogė: taip, jeigu prezervatyvai naudojami tinkamai, jie apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Taip pat ir oralinio sekso metu.

Klausimas: sakoma, kad pernelyg dažnai praustis gali būti kenksminga moters sveikatai. Kokia iš tiesų turėtų būti kasdienė moters higiena? Ar naudoti specialias prausimosi priemones, skirtas intymiai higienai?

Ginekologė: rekomenduojama apsiprausti vandeniu be muilo arba su specialiais prausikliais po kiekvieno pasituštinimo, prieš ir po lytinių santykių. Kasdienė higiena reikalauja apiplauti lytinius organus prieš miegą, t.y. vakarais su specialiu prausikliu arba tiesiog vandeniu. Rytinio dušo metu lytinių organų papildomai plauti su dušo žele nerekomenduojama, pakanka nuskalauti vandeniu.

Menstruacijų metu rekomenduojama apsiprausti dažniau, bet be prausiklių, tik vandeniu. Prieš kišant į makštį tamponą, reikia nusiplauti rankas su muilu, taip pat ir pabaigus tvarkytis menstruacijų metu, dar kartą reikia išsiplauti rankas su muilu, nes kraujas - puiki terpė mikrobams daugintis.

Klausimas: kokį kontracepsijos metodą rekomenduotumėte?

Ginekologė: merginoms rekomenduočiau hormoninę kontracepciją (tabletes, pleistrą, žiedą), taip pat kiekvienų lytinių santykių metu patarčiau naudoti prezervatyvą, kadangi hormoninė kontracepcija patikimai apsaugo nuo nėštumo, bet neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Prieš pradedant naudoti kontraceptines tabletes, kiekviena mergina turi būtinai apsilankyti pas gydytoją ir esant reikalui atlikti visus būtinus tyrimus.

Klausimas: kaip atskirti, ar išskyros intymioje vietelėje įprastas reiškinys, ar ligos simptomas?

Ginekologė: kiekviena mergina turi kreipti dėmesį į išskyrų pobūdį. Kadangi įprastinės išskyros prasideda maždaug nuo 11 metų, brendimo laikotarpiu išskyros keičiasi ir jų pobūdis priklauso nuo menstruacinio ciklo fazės, taigi, tikėtina, kad kiekviena mergina pastebės neįprastą išskyrų pobūdį, kvapą, konsistenciją. Esant įtarimui, reikia kreiptis pas gydytoją ir atlikti makšties išskyrų tepinėlio tyrimą.

Klausimas: dermatologai sako, kad odos problemos gali būti susijusios su moteriškomis ginekologinėmis ligomis. Ar tai tiesa?

Ginekologė: taip, pavyzdžiui, bėrimai, ar padidintas plaukuotumas dažnai atsiranda dėl lytinių hormonų disbalanso.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis