Makšties infekcijos – kaip jas atskirti pagal požymius

Su vienokios ar kitokios formos makšties infekcijomis tenka susidurti praktiškai kiekvienai moteriai. Be abejo, nemalonumai TEN sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Blogiausia, kad makšties infekcijas gali paskatinti daugybė faktorių – ligos, stresas, netinkama mityba – visa tai išbalansuoja makšties mikroflorą ir sudaro sąlygas infekcijai vystytis.

Makšties infekcijas galima suskirstyti į 3 grupes: grybelinės, bakterinės ir plintančios lytiniu būdu. Visos jos turi panašių simptomų. Dažniausiai apsilankyti pas ginekologą paskatina pasirodžiusios neįprastos išskyros. Įprastos fiziologinės išskyros yra bekvapės ir savo išvaizda primena žalio kiaušinio baltymą. Jų kiekis ir pobūdis nuolatos kinta, priklausomai nuo menstruacinio ciklo fazės ir moters amžiaus. Tačiau kada tai – norma, o kada ligos simptomas?

Grybelinės infekcijos (pienligė/makšties kandidozė)

Vienas iš pagrindinių simptomų – niežulys ir gausios, varškės konsistenciją primenančios išskyros. Jų daugiau būna ryte. Gali pastebėti odos paraudimą, lytinių organų gleivinės niežėjimą, perštėjimą, pajusti deginimą. Ligos priežasčių – daugybė: nusilpęs imunitetas, vartojami vaistai, netinkamos higienos priemonės ar net perdėta higiena. Statistikos duomenimis, šia grybelinės infekcijos liga yra persirgusios apie 75% moterų, o daliai iš jų pienligė – nuolatinė gyvenimo palydovė.

Galutinei ligos diagnozei patvirtinti tiriamas moters makšties išskyrų pH ir paimamas tepinėlis. Sergant kandidoze makšties išskyrų pH paprastai būna mažiau nei 4,5, o tepinėlyje matyti grybų micelių arba sporų. Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Vaistai gali būti įvairių formų: žvakutės, geriamosios kapsulės ar makšties kremas. Priklausomai nuo ligos įsisenėjimo, gali užtekti ir vienkartinės dozės, tačiau būna atvejų, kuomet reikia pusės metų kurso.

Bakterinės infekcijos (bakterinė vaginozė)

Pastebimos gausios, drumzlinos, baltos išskyros su nemaloniu žuvies kvapu. Šiuo atveju gleivinė taip pat gali parausti ir niežtėti. Bakterinės vaginozės priežastys nėra visiškai aiškios. Įprastai liga siejama su makšties bakterijų disbalansu. Kiekvienos moters makštyje būna tiek gerųjų, tiek blogųjų bakterijų. Kuomet padidėja blogųjų bakterijų kiekis, prasideda infekcija. Svarbu, kad tai nėra lytiškai plintanti liga, tačiau ji gali būti kitų ligų simptomas, todėl infekcijai kartojantis, vertėtų atlikti išsamius tyrimus ir pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų.

Liga nustatoma paimant išskyrų mėginėlį. Gydymui vartojamos tabletės arba makšties žvakutės. Įprastai gydymo kursas trunka 7 dienas, bet simptomai praeina per kelias dienas. Svarbu gydymo metu atsisakyti lytinių santykių.

Lytiniu būdu plintančios ligos (LPL)

Pagrindiniai simptomai – pasikeitusios išskyros, žaizdelės ar pūslelės intymioje srityje, skausmas ar deginimo pojūtis šlapinantis bei mylintis, niežulys. Kitaip tariant – simptomai gali būti labai įvairūs, nes ir lytiškai plintančių ligų yra ne viena. Tačiau didžiausia problema ta, kad simptomų gali ir nebūti arba jie pasireiškia tose vietose, kurių tu negali apžiūrėti – pavyzdžiui, pačioje vaginoje.

Įprastai LPL skirstomos į bakterines infekcijas, tokias kaip gonorėja, sifilis ar chlamidiozė ir virusines infekcijas, tokias kaip lytinių takų herpes. Bakterinės infekcijos išgydomos vartojant antibiotikus, o štai virusinių infekcijų taip lengvai įveikti nepavyks: vaistai padeda pristabdyti ligą, sumažina jos pasikartojimus ir sušvelnina simptomus.

Be abejonės, iš visų šių infekcijų, pavojingiausios yra lytiškai plintančios ligos. Visų pirma dėl to, kad laiku nepradėtos gydyti, gali sukelti negrįžtamus sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, nevaisingumą. Antra, dėl to, kad nesiėmusi būtinų atsargumo priemonių, gali ligą perduoti kitam asmeniui. Daugybė jaunų moterų kasmet užsikrečia lytiniu būdu plintančiomis ligomis. Neretai dėl to, kad nieko apie jas neišmano. Daugelis jų yra šių ligų nešiotojos, tačiau to nežino, nes akivaizdžių negalavimo požymių gali ir nebūti.

5 dažniausiai nustatomos lytiškai plintančios ligos

Chlamidijos

Požymiai: maždaug 75 procentai moterų nejunta jokių simptomų (tačiau gali pagausėti makšties išskyrų, deginti šlapinantis, skaudėti mylintis).

Kaip užsikrečiama: mylintis su užsikrėtusiu partneriu.

Gydymas: chlamidijos – bakterijos, todėl gydomos antibiotikais. Chlamidijos dažnai sukelia dubens uždegimą, dauginimosi trakto infekciją, kuri gali pakenkti vaisingumui.

ŽPV (žmogaus papilomos virusas)

Požymiai: dažniausiai pastebimų požymių nėra, tačiau retais atvejais išangėje, ant išorinių lytinių organų, šlaunų, sėdmenų, makštyje gali atsirasti karpučių (mažų, kietų, neskausmingų gumbelių).

Kaip užsikrečiama: mylintis su užsikrėtusiu partneriu.

Gydymas: gydymo nuo ŽPV nėra. Karputes gali pašalinti gydytojas, tačiau vaistai tik prislopins ligą ir simptomus.

Herpes Simplex (išorinių lytinių organų herpeso virusas)

Požymiai: skausmingos pūslelės ar atviros žaizdelės lytinių organų srityje, ant šlaunų ir/ar sėdmenų, kartais prieš joms iškylant peršti. Žaizdelės dažniausiai išnyksta, tačiau ligos protrūkiai gali pasikartoti.

Kaip užsikrečiama: liečiant žaizdeles ir pūsleles, per seiles, makšties išskyras bei spermą: čia gali būti viruso bakterijų – retais atvejais net tada, kai nejuntama jokių simptomų.

Gydymas: herpeso išgydyti neįmanoma, tačiau ūmius jo protrūkius galima apmalšinti antivirusiniais preparatais.

Gonorėja

Požymiai: šiaip požymių nėra, bet kartais dažnai bei/ar skausmingai šlapinamasi, kraujuoja, mylintis skauda pilvo apačią, atsiranda gausių išskyrų.

Kaip užsikrečiama: vaginalinio ir analinio sekso metu, taip pat lytint infekuoto partnerio odą.

Gydymas: gydytojai paprastai skiria antibiotikų.

Sifilis

Požymiai: atvira žaizda ant išorinių lyties organų, makštyje, gimdos kaklelyje, išangėje ar burnoje. Po kiek laiko ji pranyksta, paskui ant delnų ar pėdų atsiranda bėrimų.

Kaip užsikrečiama: per kontaktą su pirmine žaizda ar bėrimu.

Gydymas: penicilino injekcijomis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis