7 geri dalykai, kurių gali išmokti iš vyrų

Mes juos išmokėme nusiblizginti batus, nešliurpti prie stalo, sakyti komplimentus ir dovanoti mums gėlių... Bet yra bent septyni tikrai geri dalykai, kuriuos retkarčiais pravartu pasiskolinti iš vyrų.

Nr. 1. Nesiknaisioti po žodžius

„Ką turėjai galvoj tai sakydamas?“ – ši frazė tikrai iš mūsų, moterų, repertuaro. Vyrai į tai paprastai atsako: „Pasakiau tai, ką ir norėjau pasakyti.“ Tai nėra bandymas išsisukti – jie iš tiesų sako tai, ką mano. Didžiąją gyvenimo dalį žmonės praleidžia kankindamiesi dėl to, ko jau nebeįmanoma pakeisti, ir to, kas galėtų įvykti, bet gali ir neįvykti. Pastarasis „tas“ ypač kankina moteris. Jų galvose be paliovos sukasi: Kas būtų, jeigu... arba Ką tai galėtų reikšti? Mes nuolat ieškome paslėptos prasmės net ten, kur jos nėra.

Rita, neseniai susižadėjusi su Romanu, vieną vakarą randa jį visai paniurusį. Jis pareiškia, kad nenori eiti vakarieniauti pas jos mamytę, nes yra labai pavargęs. Rita, kaip ir dera įžvalgiai moteriai, iškart supranta, kad nuovargis – tik dingstis. „Bet kodėl? – neatlyžta ji. – Nejaugi manai, kad vakarienė pas mano mamą tave visiškai nualins? Gal tu apskritai jos negali pakęsti?“ Nenorėdamas veltis į beprasmį konfliktą, Romanas užsidaro miegamajame ir įsijungia televizorių. Rita puola skambinti geriausiai draugei. „Hmmm... – išklausiusi numykia ši. – Kažkur skaičiau, kad vyras, nenorintis bendrauti su tavo tėvais, nevertina rimtai ir tavęs. Gali būti, kad jis ketina tave palikti.“ Baigusi pokalbį, Rita ima knaisiotis po prisiminimus ir atranda daugybę faktų, kurie patvirtina draugės spėjimus. Prieš tris dienas Romanas jos nepristatė gatvėje sutiktam pažįstamam. Kai vakar ji prabilo apie vaikus, tik nusijuokė ir pasiūlė dar taip neskubėti. Viskas aišku: jis nenori su ja sieti ateities. Rita įsiveržia į miegamąjį ir surinka: „Jei nori su manimi skirtis, taip ir sakyk!“ Apstulbęs Romanas praranda amą. Ir Ritai tai, žinoma, tampa dar vienu jos įtarinėjimų pagrįstumo įrodymu.
Taip nutinka nuolat. Kolegė neatsakė į pasisveikinimą – visą dieną laužai galvą, kodėl. Nors ji tavęs tiesiog nepastebėjo. Bosas užsiminė, kad reikėtų kai ką pakeisti, – ir tu iškart nutari, jog ketina keisti tave. Nors iš tiesų jis ketina tik perstumdyti baldus. Visur ieškodamos paslėptos prasmės iš adatos priskaldome vežimą. Tad gal geriau energiją nukreipti kitur? Žinoma, tai nereiškia, jog turėtum lengvabūdiškai čiuožti gyvenimo paviršiumi atmetusi savo moterišką intuiciją ir polinkį analizuoti. Šiomis savybėmis galime didžiuotis. Tačiau svarbu, kad jos nevirstų paranoja.

Nr. 2. Jaukiai patylėti

Du vyrai balkone rūko. Tyla, tik smilksta cigaretės dūmelis. Gatve prazvimbia automobilis. „Gera mašinytė...“ – pagaliau prataria vienas. „Aha...“ – priduria kitas. Ir vėl tyla. Jie patenkinti, ši tyla jiems nesukelia jokių nepatogumų. Jeigu balkone stovėtų dvi moterys, jos užsičiauptų tik tada, kai reikėtų įtraukti dūmą. Aptartų vakar pirktus drabužius, visas praeives, apkalbėtų porą kolegių ir papasakotų, ką ketina virti pietų. „Kalbu, vadinasi, egzistuoju“, – toks galėtų būti visų moterų moto. Frazę nejauki pauzė veikiausiai sugalvojo moteris.

Mes genetiškai užprogramuotos nenutrūkstamai pliurpti. Nustatyta, kad vyras per dieną ištaria vidutiniškai 7 tūkstančius, moteris – 20 tūkstančių žodžių. Gal tai sužinojusi pagaliau liausiesi nuolat mylimąjį kamantinėti, ką mano ir kodėl tyli? Dienai baigiantis jam būna likę koks pusšimtis neišnaudotų žodžių, o tu namo parsineši kelis tūkstančius rezervo. Blogiausia, jog tavo žodžiai taip nepaliaujamai srūva, kad vyras nebesusigaudo, kas čia iš tiesų svarbu, ir galop išvis nustoja tave girdėjęs. O tu jį kaltini nejautrumu...

Gebėti išsilieti – visiškai neblogai. Tai padeda atsikratyti įtampos, geriau suvokti save. Kai kurių tvirtinimu, dėl to ir tarpusavio santykiai tampa aiškesni. Drįstame abejoti. Kartais geriau kai ko nepasakyti, nei pasakyti per daug. Kaip dažnai emocijoms atlėgus norisi išsirauti liežuvį! Be to, pliurpdamos, kas ant seilės užeina, neretai sukeliame apkalbų liūtį ir gerokai apkartiname bendravimą su kitomis mūsų ložės atstovėmis. Kone kas antra moterų draugystė išyra būtent dėl apkalbų. Ar teko girdėti, kad tuo skųstųsi vyrai? Šis iš pažiūros nekaltas mūsų pomėgis pakiša koją ir darbe – blaško dėmesį ir kenkia darbo našumui. Pati tikriausiai pastebėjai, kad viena dirbdama užduotį atlieki tris kartus greičiau nei tada, kai esi apsupta kolegių.

Nr. 3. Sutelkti dėmesį į vieną sritį

Kodėl tarp garsių mokslininkų vyrų yra kur kas daugiau? Veikiausiai dėl to, kad jie sugeba visa galva, nesiblaškydami nerti į esmę. Gražu stebėti vyrą, žiūrintį futbolo rungtynes: jis negirdi nei čirškiančio telefono, nei zyziančių vaikų, nei už sienos vykstančio remonto. Gali nuoga vaikštinėti priešais televizorių – jis nuvys tave kaip įkyrią musę. O štai mums taip kiurksoti prie televizoriaus atrodo tuščias laiko gaišimas. Mes tuo pat metu galime žiūrėti televizorių, bendrauti su vaiku, megzti, planuoti rytdienos dienotvarkę ir dar retkarčiais pamaišyti sriubą. Šie skirtumai irgi nulemti gamtos. Pasirodo, mūsų galvelėse abiejų smegenų pusrutulių ryšiai yra 30 proc. stipresni nei vyrų. Manoma, kad tai lemia moteriškasis hormonas estrogenas. Todėl mes visiškai sėkmingai galime dirbti keturis tarpusavyje nederančius darbus. O štai vyro, pjaustančio morką, geriau nekalbinti, nes persijungęs į kitą pusrutulį jis gali netyčia nusipjauti pirštą. Galėtume didžiuotis šiuo savo bruožu, tačiau jam būdinga ir trūkumų: blaškydamosi tarp keleto darbų neįstengiame tobulai atlikti nė vieno. Kitą dieną tu atsiminsi tik vakarykščio filmo nuotrupas, o tavo vaikinas futbolo rungtynes atpasakos iki smulkmenų.

Tas pat ir darbe. Kai skyriaus viršininkas paklausia, ar padarei tai, ko jis prašė, akimirką sutrinki. Nes tuo metu, kai kalbėjaisi su juo, mintyse kurpei ataskaitą artėjančiam susirinkimui. Mes net per seksą negalime atsipalaiduoti! Vis neršia mintys apie pašalinius, su juo nesusijusius dalykus… O štai vyrai, atsidūrę lovoje, akimirksniu išjungia visas mintis, išskyrus vieną.
Dėl tokio išsibarstymo kalta ne vien genetika, bet ir socialiniai vaidmenys. Esame priverstos aprėpti kur kas daugiau sferų nei vyrai – namai, vaikai, vakarienė, draugės, giminaičiai ir kaimynai... Bet pabandyti galvoti tik apie tai, ką esamu momentu darome, verta. Tai rezultatyvu. Ir gali būti netgi malonu.

Nr. 4. Pripažinti savo interesus

Vyras žinią apie paaukštinimą vertintų kaip likimo dovaną, kurios, savaime suprantama, jis nusipelnė dėl puikaus darbo ir genialaus proto. Išgirdus pasiūlymą užimti vadovaujamą postą jam tikrai nešautų į galvą mykti: „Ar aš tikrai sugebėsiu? Ar jūs manote, kad aš to vertas?“, ir atsiprašinėti bendradarbių: „Man taip nepatogu… Tikrai nežinau, kodėl paskyrė mane... Nepykit…“ O štai mūsų, moterų, džiaugsmą slopina įvairios abejonės.
Taip yra dėl to, kad moterų prigimtis labiau orientuota į bendravimą, o ne į individualią veiklą. Kad išsaugotume gerus santykius, esame pasiryžusios atsisakyti daug ko. Priekaištauti staiga pavaldine tapusiai kolegei, kad ji prastai atliko užduotį? Na, jau ne. Juk gali supykti! Verčiau paaukosime laisvą vakarą ir viską perdarysime pačios. Galop užsikrausime ant savo pečių tiek darbų, kad nebeįstengsime pavežti, o pavaldinės taip įpras naudotis mūsų minkštumu, kad net ir piktuoju jų nebepriversime dirbti. Rezultatas? Viršininkas nuspręs, kad iš tiesų nesugebame vadovauti. Liūdniausia, jog panašiai mus vertins ir kolegės, dėl kurių taip aukojamės.
Visiems neįtiksi. Tad ar ne geriau kartais spjauti į visokius sąžinės skrupulus ir įtikti bent jau sau?

Nr. 5. Nekreipti dėmesio į smulkmenas

Pasaulyje yra tiek daug dalykų, galinčių sugadinti mums nuotaiką, kad kartais baisu ir koją iš namų kelti. Spuogas ant nosies, nubėgusi kojinės akis, paniurusi kaimynė, prišnerkšta laiptinė, palubėje kabantis voratinklis, vėluojantis autobusas, įkyrus girtuoklis stotelėje – galima vardyti be galo. O štai vyrus katastrofa ištinka tik dviem atvejais: kai dingsta erekcija ir trūksta pinigų. Visa kita – lengvai išsprendžiami niekai.

Gali būti, kad mūsų gyvenimas iš tiesų susideda iš smulkmenų. Tačiau blogai, kai smulkmenos ima gožti esmę. Moteris gali ištisas valandas skųstis, kaip kadaise jos vyras pamiršo padėkoti už pietus ar pasakė ką nors pašiepiama apie naują šukuoseną, – ir stebuklingai pamiršti, kad tai tas pats vyras, kuris slaugė ją sergančią ar išlaikė ne mėnesį ir ne du, kol ji ieškojo darbo.
Smulkmeniškumas – puikus bruožas, jei esi nusiteikusi visą gyvenimą tyrinėti kokio nors vabzdžio sandarą, tačiau jis pakiša koją, kai tenka kurti toli siekiančius projektus.

Nr. 6. Pasiduoti avantiūroms

Gali būti, kad tokį vyrų elgesį lemia vyriškasis hormonas testosteronas, jo genami jie skuba į karus ir veliasi į muštynes. Spausdami greičio pedalą ar spardydami kamuolį vyrai atsiduoda aistrai ir džiaugiasi kaip maži vaikai, visiškai nesirūpindami dėl to, kaip atrodo. Jie gali akimirksniu palikti jų netenkinantį darbą ir nerti į nuosavą verslą. O štai mes tūkstantį kartų apskaičiuosime visus už ir prieš. Ir kai galop apsisprendžiame, Didysis Šansas jau gali būti praėjęs pro šalį. Dėl to, kad pagautų didžiausią savo gyvenimo žuvį, vyrai štai nukeliauja net iki Marso. Vaikiška? Lengvabūdiška? Bet nesakyk, kad giliai širdyje nejauti jiems pavydo.
Ne, nesiūlome tau šokti su parašiutu, jei vien nuo minties apie tai pykina. Tačiau kodėl negalėtum ryžtis beprotiškam pirkiniui ir va taip staiga vieną kartą išleisti pusę algos išsvajotiesiems bateliams? Arba netikėtai išeiti nemokamų atostogų ir leistis į kokią nors egzotišką kelionę? Gebėjimas pasiduoti azartui išlaisvina. Galbūt po šių mažų žingsnelių išdrįsi žengti ir didesnį – metusi nekenčiamą darbą (ar netikusį vyrą) susirasi tai, apie ką svajojai visą gyvenimą.

Nr. 7. Nesijausti kaltai

Graužtis – labai mėgstama mūsų veikla. Teisė rinktis, be laisvės, mums suteikė ir nepaliaujamą kaltės jausmą, kad pasirinkome neteisingai. Jei sėkmingai kopiame karjeros laiptais, jaučiamės kaltos, kad neskiriame pakankamai laiko namams ir draugams. Jei pasineriame į artimųjų rūpesčius, kenčiame dėl primirštų profesinių ambicijų. O štai vyrai, regis, dėl nieko nekvaršina galvos – jiems gerai taip, kaip yra. Bent iš dalies. Adelaidės universiteto mokslininkų teigimu, vyrai, kaip ir moterys, jaučia kaltę, tik jie tą jausmą geba lengviau įveikti. Tai ir yra esminis skirtumas. Moterys pernelyg ilgai ir kone mazochistiškai išgyvena savo kaltę. Be paliovos narplioja, kodėl taip nutiko ir kaip blogai tai baigsis. Maža to, jos nuolat su kitais aptarinėja savo liūdnus potyrius, kaskart iš naujo išgyvendamos širdgėlą. Galbūt tai padeda suartėti, tačiau tų artimų santykių kaina – emocinė gerovė. Tad ko dar stebėtis, kad depresija sergame dažniau nei vyrai? Jie, užuot analizavę tai, ko neįmanoma pakeisti, mieliau imasi malonios veiklos, kuri padeda užsimiršti. Pavyzdžiui, sekso. Vyrams seksas – būdas pabėgti nuo problemų ir atsipalaiduoti. O mes turime atsipalaiduoti ir pamiršti problemas, kad galėtume mylėtis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis