Vyro sveikata pagal amžių

Tam, kuris pavadino vyrus stipriąja lytimi, tikrai nestigo humoro jausmo. Juk jie gyvena trumpiau, serga dažniau, o sunegalavę laukia, kol liga praeis savaime.

Padėk mylimajam nepamiršti, jog lengviau ligų išvengia tas, kuris sveikata rūpinasi būdamas sveikas.

Jam iki 30

Saldus gyvenimas. Statistikai grūmoja pirštu: daugiausia vyrų cukriniu diabetu suserga būdami 20–29 metų! Priežastis – stresas, alkoholis, rūkymas. Beje, apie tai, kad gliukozės mylimojo kraujyje smarkiai padaugėjo, dažna sužinome tikrai ne iš to, kad vaikinas ima norėti vandens labiau nei alaus: ši liga išprovokuoja kraujagyslių ligas, dėl kurių jauniems vyrams kyla erekcijos problemų. Va taip! Įsigyk vaistinėje specialų aparatą gliukozės kiekiui kraujyje matuoti ir porą kartų per metus patikrink, ar vaikino kraujas ne per saldus. Taip pat stenkis įkalbėti jį neberūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, saldumynais.

Kūju per galvą. Ūmus galvos skausmas dažniausia užklumpa 20–30 metų vyrus, apmalšta perkopus 65 metų ribą. Žodžiu, kankintis gali tekti ilgokai. Vėlgi – jokio alkoholio ir cigarečių. Prižiūrėk, kad vaikinas laikytųsi dienos režimo: įprasto ritmo pokyčiai gali paskatinti skausmo ataką. Beje, miegas šiuo atveju nepadės. Kaip tik atvirkščiai: pasivartysite savaitgaliais ilgiau lovoje – žiūrėk, skausmas jau ir čia. Užtat labai praverstų kontrastingi kompresai: paruošk karšto vandens vonelę ir 2–3 kartus kas 30 sekundžių keisk kompresus – dėk prie kaktos tai karštą, tai šaltą. Pamažu procedūrą ilgink: ir karštus, ir šaltus kompresus laikyk po 1,5 minutės.

Jam per 30

Man dar anksti keltis! Rytą iš lovos išverčia ne žadintuvo garsas, o vaikino kosulys. Ne šiaip švelnus kosčiojimas – kriokimas! Jam gali būti chroniškas rūkalių bronchitas. Privalu padaryti krūtinės rentgenogramą ir kreiptis į pulpomonolgą dėl vaistų chroniškam bronchitui gydyti. Turbūt nereikia aiškinti, kad neatsisakius rūkymo problema taps dar opesnė. Tavo įkalbinėjimai jam nė motais? Nušviesk mylimajam ateities perspektyvas: bronchito priepuoliai kaskart, kai oras atvėsta ar tampa drėgnesnis, kitos kvėpavimo takų problemos, tikėtina – ir onkologinė liga.

Hormonų krizė. Andrologai juokaudami testosteroną vadina hormonu, kuris žmogų paverčia vyru. Tik štai paradoksas: jėgos ir vyriškumo hormonui būdinga moteriškų kaprizų. Pakanka vyrui bent truputį pasinervinti, susirgti ar praalkti – ir testosterono kraujyje tuoj pat sumažėja. Pravartu atlikti tyrimą testosterono lygiui nustatyti. Mažiausia, ką gali padaryti, – pasirūpinti, kad mylimasis daugiau ilsėtųsi, ir palepinti jį riešutais, jūros gėrybėmis (jose yra gausu medžiagų, būtinų testosterono gamybai).

Jam per 40

Būk prakeiktas, mano groži! Tikro vyro aršiausias priešas – nereikalingi kilogramai, kurie pirmiausia kaupiasi pilvo srityje. Ir dėl to ne tik alus kaltas. Apskritai čia net ne gėrimas svarbiausia, o maistas, kuriuo užkandama, – juk paprastai tai būna ne salotos lapas. Taigi pirmiausia privalu keisti mitybos įpročius, duagiau judėti. Skirtingai nei daugumai moterų, vyrams riebalai kaupiasi ne po oda, o gerokai giliau – aplink vidaus organus. Ir iš ten juos iškrapštyti oi kaip nelengva! Tavo vyro apimtis – daugiau nei 100 cm? Priversk jį laikytis griežtos dietos ir sportuoti. Žinoma, lengva nebus, bet dėl ilgo visaverčio gyvenimo dar ir ne tokiems išbandymams verta ryžtis, argi ne?

Atbulinė eiga. Vyrai hemorojumi serga keturis kartus dažniau nei moterys. Šis nemalonumas neabejotinai siejamas su aštriu maistu, alkoholiu, nejudriu gyvenimo būdu, net paveldimumu. Pirmasis žingsnis – čiupk jį už rankos ir vesk pas proktologą. Jokių neisiu, nenoriu, man gėda. Antrasis žingsnis – subalansuok mitybą: kad virškinamasis traktas veiktų kaip laikrodukas, privalu valgyti skaidulų gausaus maisto, gerti daug vandens. Trečiasis žingsnis – užuot tingiai drauge tysojusi prie televizoriaus, išviliok jį vakarais pasivaikščioti: ir romantika dvelkia, ir abiejų sveikatai naudinga.

Antrasis raundas. II tipo diabetas labiausiai kimba prie vyresnių kaip 40 metų žmonių, kurie tipo antsvorio. Jokia paslaptis, dažniausia antsvorio priežastis – netinkamas gyvenimo būdas: piktnaudžiavimas alkoholiu, cigaretėmis, menkas fizinis aktyvumas, netinkama mityba. Toks gyvenimas atrodo labai neblogas, kol... parodo savo nagus. Dar prasčiau, kad ne iš karto. II tipo cukrinio diabeto pradžia neryški, ligos požymiai (troškulys, dažnas šlapinimasis, niežulys) išryškėja vėliau. Įtikink vyrą reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir kasdien pasportuoti. Ne, devynių prakaitų lieti nebūtina: specialistų teigimu, cukrinio diabeto rizikai sumažinti pakanka 10 tūkst. žingsnių per dieną. O jei dar riebią mėsą, sviestą, kvietinių miltų gaminius valgiaraštyje pakeistų vištiena, žuvis, rupi juoda duona, būtų išvis puiku!

Naktiniai žygiai. Praėjo tie laikai, kai prostatos problemos buvo vyresnių vyrų galvos (ir ne tik!) skausmas. Daugėja keturiasdešimtmečių, kuriems keltis naktį į tualetą tampa nuolatiniu ritualu. Tai yra pirmasis prostatos veiklos sutrikimo požymis, tačiau dėl jo retas kreipiasi į medikus – juk ypatingų skausmų nėra... Įtikink mylimąjį, kad jam jau laikas lankytis pas urologą. Tai padės išvengti itin rimtos ligos – prostatos vėžio. Pirmosiomis jo stadijomis beveik jokių požymių nejuntama, todėl tik reguliarūs vizitai pas gydytoją gali padėti užbėgti šiai bėdai už akių!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis