Pavojus – jis tave iškeitė į alaus bokalą

Valgyti ir gerti dera, kad atkurtum jėgas. Deja, ne visiems vaikinams priimtina ši sena tiesa – kai kurie geria ir užkanda, kad nuskriaustų mylimus, artimus ir... save.

Įsislaptinęs monstras

Apie trečdalį visų registruotų nusikaltimų Lietuvoje padaro neblaivūs asmenys. Ši statistika nedavė ramybės valstybės tarnautojai Almai. Ji niekaip negalėjo atsitokėti pamačiusi, kad jos tykus sužadėtinis išgėręs virsta monstru. „Niekada prieš tai nebuvau pastebėjusi, kad jis turėtų problemų dėl alkoholio – gerdavo jo labai nedaug. Pirmą kartą prisisriaubė pas draugus ir ėmė ieškoti progų pasiginčyti. Išsiblaivęs atgailavo: vakar buvau ne aš. Bet poreikis išgerti dažnėjo, agresija didėjo ir vis dažniau krypo į mane. Protestuodama atsisakiau su juo rodytis viešumoje. Jis išgugrdavo butelį alaus ir dingdavo pusdieniui.“ Kartą sužadėtinis išsivedė ir Almos jaunesnį brolį. „Grįžo abu sveiki. Brolis – šiek tiek įkaušęs, o sužadėtinis vos laikėsi ant kojų.“ Tačiau jam pakako jėgų pulti Almą ir pradėti tampyti už plaukų po visą butą. Kaimynai iškvietė policiją. Pareigūnai smurtautoją išvežė, bet pagal įstatymą jį galėjo laikyti tik penkias valandas. Moteris suvokė: atsikratė jo neilgam, grįžęs jis bandys suvesti sąskaitas. „Man buvo aišku: antro tokio siaubingo karto mano gyvenime nebus.“ Alma dingo iš buto, nespėjus sužadėtiniui grįžti iš policijos. Savo daiktų pasiimti ji atvyko su būriu draugų. Laimė, mušeika šįkart buvo nusiteikęs geranoriškai.

Blaivus požiūris

Gydytojai tvirtina: jeigu vaikinas kaskart paragavęs alkoholio pasigeria, jam jau kilo problemų dėl svaigalų. Nebūtina net gerti kasdien – nuolatinis gėrimas laisvalaikiu taip pat yra tam tikra alkoholizmo forma.
Jeigu vaikinas nekontroliuoja, kiek alkoholio gali išgerti, įkaušęs nuolat įsivelia į konfliktus – tai rimti pavojaus signalai. Paklausk savęs: ar jam svarbiau santykiai su tavimi, ar jis renkasi butelį? Kiek kartų per savaitę vaikinas geria, kiek laiko praleidžia baruose, o kiek – namuose? Ar dėl pagirių vėluoja į darbą, praleidžia arba atšaukia svarbius susitikimus? Ar jo nuotaika dažnai mainosi, ar jis dažnai praranda motyvaciją, gyvenimo kryptį? Turbūt jis ras daugybę priežasčių savo elgesiui pateisinti: tu mane įsiutinai, todėl einu, įkalsiu.

Kalta be kaltės?

Psichiatrų nuomone, alkoholio įtakai lengviau pasiduoda uždaresni, mažiau savimi pasitikintys žmonės. Tačiau visi mėgstantieji išgerti ginasi nuo artimųjų panašiais metodais – meluoja, apgaudinėja, kaltina juos nebūtais dalykais, tampa agresyvūs, nevaldo pykčio, grasina nusižudysiantys. Artimieji, žinoma, reaguoja – stengiasi alkoholikui padėti, tačiau jo destruktyvus elgesys gali jiems patiems labai pakenkti.

„Dažnai šeimos nariai alkoholikui daro meškos paslaugą dangstydami alkoholizmo problemą – tarsi jos nebūtų. Tokiu atveju besisvaiginantis žmogus niekada negalės sau padėti. O jo šeimai poreikis maskuoti problemą virs įpročiu. Artimieji nuolat jausis atsakingi už geriančiojo sveikatą bei jo ateitį“, – įspėja psichologė V.Gaudiešiūtė. Artimųjų atsparumas tragiškai šeimos situacijai ilgainiui slopsta, kantrybė senka. Jie kankinasi kartu su geriančiu žmogumi. Emociškai nykstančioms ar dėl alkoholiko kapituliuojančioms šeimoms patariama pirmiausia atsikrayti gėdos jausmo. Alkoholizmas – liga, tad jiems tenka gyventi su ligoniu. Kai baigiasi artimųjų moralai, apeliacijos į sąžinę, su alkoholiku nebesielgiama kaip su mažu vaiku, jis neretai pats praregi ir susimąsto. O artimieji turi laiko pasirūpinti savo gerove.

„Jeigu vaikinas nepaisydamas tavo nepritarimo geria ir toliau, tai jau neturi nieko bendra su jo jausmais tau, – tai reiškia, kad jaunam žmogui reikia profesionalų pagalbos“, – pataria nepuoselėti rožinių vilčių psichologė. Tikrovė karti: nuo alkoholizmo vaistų nėra, jis priskiriamas neišgydomų ligų grupei, tačiau alkoholikui gali padėti medikai ir jo paties noras keistis. Svarstydama, likti ar nelikti su tokiu žmogumi, tyliai sau atsakyk: tu jį myli? Esi pasiryžusi visą gyvenimą kovoti su jo liga? Gali įsivaizduoti, kad judu auginsite vaikų?

Kad ir kokį sprendimą priimtum, įsidėmėk: su melu kurį laiką dar įmanoma taikstytis, tačiau jei prasidėjo smurtas, išvadas daryk skubiai. Nevalia su tuo kažkaip susigyventi. Juk savo elgesiu mokai kitus gerbti tave.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis