Nėštumo nutraukimas: ką turėtum žinoti

Abortas vis dar yra itin kontraversiška tema, tačiau šįkart neketiname rinktis nė vienos iš „teisingų“ stovyklų. Pažvelkime į nėštumo nutraukimą iš medicininės pusės, pasigilindami į svarbius faktus, poveikį sveikatai ir dabartinę Lietuvos statistiką. Mums padės medicinos mokslų daktarė, gydytoja ginekologė Žaneta Kasilovskienė.

Abortas – kas tai?

Abortas yra embriono, esančio moters gimdoje (priklausomai nuo vystymosi stadijos, gemalo arba vaisiaus), sunaikinimas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Tai pakankamai skausminga procedūra, todėl ji atliekama su bendra ar vietine nejautra. Lietuvoje šiuo metu moters pasirinkimu nėštumą galima nutraukti iki 12 savaičių. Po 12 nėštumo savaitčių abortas atliekamas tik esant dviems svarbioms išimtinėms sąlygoms: rizika dėl nėščiosios sveikatos būklės ar gyvybės, tęsiant nėštumą, arba kliniškai reikšmingi, vaisiaus mirtį galintys sąlygoti vaisiaus apsigimimai.

Kaip dažnai abortai atliekami Lietuvoje?

Lietuvoje nėštumo nutraukimo atvejų tikrai mažėja. Tarkime, dar 1997 m. jų buvo užfiksuota virš 30 tūkstančių, prieš 10 metų beveik 15 tūkst. Paskutiniai duomenys siekia 2014 m., kuomet aborto atvejų galime suskaičiuoti jau kiek daugiau nei 9 tūkst. Svarbu paminėti tai, kad iš jų 55 proc. buvo atlikti būtent moters noru.

Kokios priežastys priverčia priimti tokį sprendimą?

Galima išskirti dvi ryškiausias amžiaus grupes – kai nėštumas nutraukiamas moterims iki 30 m. ir jau po 40 m. Pasak gydytojos Ž. Kasilovskienės, šiam sprendimui didelės įtakos turi amžius ir gyvenimo sąlygos. Tarp pagrindinių priežasčių galima įvardinti merginos, moters nenorą gimdyti, auginti vaiką ir prarasti asmeninę laisvę arba priverstinai susieti gyvenimą su vaiko tėvu. Dažnas atvejis – moters socialinis ir fiziologinis nebrandumas. Be to, reikšmingos ir tokios gyvenimiškos situacijos, kuomet šeimai finansai neleidžia auginti dar vienos atžalos, gresia skyrybos arba bijoma auginti vaiką vienai.

Kaip galima dar labiau sumažinti abortų skaičių?

Nėštumo nutraukimas siejamas su nesaugiu seksu, todėl kiekvienai merginai, tiksliau porai, svarbu naudoti saugias ir patikimas kontraceptines priemones. Neveltui pagrindinis patarimas būtų dažniau apsilankyti pas gydytoją ne tik apžiūrai, bet ir konsultacijai, su juo pasikalbėti apie galimus kontracepcijos būdus.

Apskritai reikia tobulinti lytinį švietimą, kuo daugiau kalbėti apie saugų seksą. Netgi iškilus rizikai pastoti, kuomet nesisaugojama arba paveda pasirinktas metodas, reikia žinoti apie alternatyvas. „Escape metodas“ arba kito ryto tabletė, yra tikrai geriau nei abortas, nors klaidingai jie sulyginami. Ekstrinė kontracepcija, vartojama per 72 val. po nesaugaus lytinio akto, aborto nesukelia, ji slopina ovuliaciją ir padeda išvengti nėštumo dar prieš jam užsimezgant. „Escape metodo“ tabletė, vartojama išimtiniais atvejais, nedaro jokios žalos organizmui ir neturi įtakos moters emocinei savijautai, kitaip nei abortas.

Kokios galimos aborto komplikacijos?

Abortas, vaisiaus ir nėštumo audinių šalinimas iš gimdos ertmės, yra įprastinė operacija ir dažniausiai praeina be jokių komplikacijų. Operacijos eiga priklauso nuo esamų pakitimų, nėštumo dydžio, gimdos kaklelio būklės. Pavyzdžiui, negimdžiusioms ar po cezario pjūvio operacijos moterims kyla didesnė komplikacijų rizika. Taip pat reikšmės turi gimdos padėtis, jos forma bei gretutiniai susirgimai kaip krešėjimo sutrikimai, dubens kaulų patologijos ir pan.

Retai galimas gimdos sienelių ir gretimų organų pažeidimas, todėl gali būti reikalingas ilgesnis stebėjimas ir gydymas stacionare, kartais atvira operacija – gimdos defekto susiuvimas. Be to, po operacijos gali likti vaisiaus ir nėštumo audinių gimdoje, kurie gali sukelti gimdos uždegimą, kraujavimą arba toliau vystytis nėštumas, jei jo nepavyko nutraukti. Tokiais atvejais bus reikalinga pakartotinė operacija. Jei kiltų gimdos ir jos priedų uždegimas, dėl jų gali pradėti vystytis sąaugos gimdoje, netgi nevaisingumas.

Kokias pasekmes gali suketi abortas?

Šioje vietoje svarbu išskirti psichologines aplinkybes. Moterims po nėštumo nutraukimo gali pasireikšti depresija, nerimo sutrikimai, kartais ilgalaikiai. Gali būti rekomenduojama psichologo konsultacija, o sudėtingesniais atvejais paskirti ir antidepresantai.

Iš fiziologinės pusės po operacijos gali atsirasti gimdos kaklelio kanalo susiaurėjimas, dėl kurio gimdos ertmėje gali kauptis kraujas ir krešuliai (hematometra). Esant šiai patologijai, atliekamas gimdos kaklelio kanalo praplėtimas.


Užsakymo nr.: PT_71190888

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis