Moterų tipas, kuriam vyrai negali atsispirti

Kodėl vyrams patinka moterys, kurios verkia net žiūrėdamos komedijas, o per barnius daužo indus? Atsako psichologas Andrejus Judinas.

Net šiandien, neurofiziologijos ir psichologijos klestėjimo laikais, mums labai sudėtinga atsikratyti viduramžiškų lyties stereotipų. Vienas jų – mitas, kad skirtingų lyčių žmonės skirtingai jaučia ir reiškia emocijas, kad vyrai iš prigimties yra racionalūs, o moterys – emocingos.


Skirtumas egzistuoja, tačiau jį greičiau lemia kultūra ir auklėjimas, o ne biologija. Visuomenė paprastai neigiamai reaguoja į vyro jausmus arba traktuoja juos kaip silpnumą ar agresiją. Berniukai įpranta slopinti, slėpti nuo aplinkinių didžiąją emocijų dalį, o suaugę nustoja pastebėti daugybę emocijų, išskirdami tik grubiausias, kurių ignoruoti nebeįmanoma.


Patys vyrai dažnai sako, kad bendraudami su draugais ar verslo partneriais patiria palyginti skurdų emocijų diapazoną, o štai su merginomis galima įsijausti iki ausų. Ir kuo moteris temperamentingesnė, tuo geriau. Aiškina jie tai skirtingai. Vieni visa širdimi tiki, kad moterys papildo vyrus. O kai kurie net tiki, kad emocionalios partnerės pasirinkimas užprogramuotas evoliucijos: kuo stipriau išvystyta ši asmens savybė, tuo didesnės galimybės išgyventi ir jam, ir jo palikuoniams.


Vyrai myli isterikes?


Būna, bendrauja jaunuolis su protinga, ramia, supratinga mergina. Staiga jo gyvenime atsiranda kita – ta, kuri kiaurą parą knisa jam smegenis. Ir jis netenka galvos. Iš meilės. Pamesta ir supratinga daro išvadą, kad mylimajam su ja buvo tiesiog nuobodu. Tik ar čia esmė?


Emocijomis kunkuliuojančios moterys dažniausiai traukia psichologiškai traumuotus vyrus, tuos, kurių nuslopinta emocinė sfera. Jiems tokie santykiai gali būti net kaip vaistai: susidūrę su labai stipriais kito žmogaus išgyvenimais jie gali iš naujo identifikuoti savo jausmus ir adekvačiai juos išreikšti. Tačiau jei vyrą saugoti santykius skatindavo tik tai, ilgainiui, atkūręs kontaktą su savimi, jis pavargs nuo amžinos „fejerijos“.


Aišku, stiprius jausmus reikšti moka ne tik isterikės. Tai – bet kurio psichologiškai brandaus asmens savybė. Tik jis dar moka parinkti, kokiomis situacijomis emocijų audra priimtina, o kokiomis – ne. Jis natūraliai rodo džiaugsmą, liūdesį, pyktį – taip, kaip jam priimta. Jei tokie pasirodymai ir erzina, tai tikrai mažiau nei perdėti.


Vyrai myli kales?


Vėliau atsiranda emocionalumo kaip savęs supratimo tema. Ją vyrai taip pat labai vertina. Moterys, kurios suvokia savo poreikius ir jausmus, nebijo atvirai jų reikšti, visada atkreipia dėmesį.


Kai kurie jas vadina kalėmis, tačiau taip nėra. Tiesiog gilus kontaktas su savimi veda prie to, kad tokia moteris neleis sau lengvai užsėsti ant galvos, nesileis įtraukiama į manipuliacijas. Pernelyg stipriai išsivystęs jos vidinis regėjimas – ji labai jautriai seka savo pojūčius, jais pasitiki. Visa tai formuoja stiprios, savarankiškos, vientisos asmenybės įvaizdį.


Vyrai myli gyvas


Tačiau svarbiausia, kas lemia žmogaus emocinį gyvenimą pačiu giliausiu lygiu: tai – jo gebėjimas išgyventi, suvirškinti jausmus. Jis pradeda formuotis vaikystėje, tačiau iškreipiamas auklėjimu ir traumuojama patirtimi. Dėl nepalankios atmosferos tėvų šeimoje ar nuoskaudų, baimės, netekčių, dalis psichikos užšąla, o išgyvenimai tarsi sumažėja.


Kasdienybėje tai atsiskleidžia taip: vienas žmogus bendrauja su kitu, mato jame tai, ką nesąmoningai blokuoja savyje, ir nesugeba to priimti. Kyla skausmas, nerimas, susierzinimas, nuoskauda, gėda, pyktis ir kiti jausmai. Kai kada jie tokie neištveriami, kad norisi pokalbį tiesiog baigti. Kontaktuoti su kitais žmonėmis tokiais momentais gali tik psichologiškai brandi asmenybė. Ir kuo labiau emocionaliai subrendęs vyras, tuo stipriau jį traukia prie moters, kuri pripažįsta turinti daugybę skirtingų jausmų ir bendraudama leidžia prie jų prisiliesti mylimam žmogui.


Kam jiems mūsų jausmai?


Idėjai „Vyrai vertina moterų emocijas“ vis dėlto būdingas racionalus grūdas. Iš tiesų artimų, šiltų, nuoširdžių ir stiprių santykių neįmanoma sukurti per galvą, be širdies. Jie atsiranda, kai abu partneriai išreiškia nuoširdžius jausmus ir jais dalijasi – konstruktyviai ir pagarbiai. Vyrams sunkiau išmokti tokios saviraiškos formos – dėl tos paties per ilgus dešimtmečius išvystyto įpročio ignoruoti vidinį regėjimą.


Ir šiuo atveju moterys gali tapti puikiomis pagalbininkėmis. Jos moka suteikti geros kokybės atgalinį ryšį ir būti pavyzdžiu, sukurti saugią atmosferą, kurioje partneris pamažu sušildys tai, kas užblokuota, ir priartės prie tikrojo savęs.


Kodėl tai svarbu? Todėl, kad bet kuriai asmenybei aukščiausia santykių laimė – galimybė vienam šalia kito likti savimi. Galimybė būti išgirstiems, pastebėtiems, suprastiems – be pasmerkimo, manipuliacijų, agresijos, atstūmimo. Reta savybė, todėl tokia vertinga.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis