Kodėl šiais laikais taip sunku sukurti ilgalaikius santykius

Jis pažvelgė tau į akis, ir tu jau šoki rinkti vardų jūsų vaikams. Dažnas atvejis. Deja, visiškai priešinga atomazga. Kodėl ryžtamės megzti romanus net matydamos, kad nieko rimta iš to neišeis?

Momentiniai, nieko nereiškiantys romanai – kaip vienkartinis kavos puodelis. Abiejų paskirtis tokia pat: greitai sušildyti, išbudinti, įpūsti jėgų ir pagerinti nuotaiką.


Greitis ir lakoniškumas – apskritai mūsų dienų požymiai. Retas dabar prisiverčia perskaityti ilgesnį nei keturių puslapių straipsnį. Net tinklaraščiai trumpėja – kur kas paprasčiau įmesti nuotrauką su trumpa replika šalia. Meilės laiškus išstūmė SMS žinutės. Trumpiau tariant, atėjo mažųjų žanrų karaliavimo metas. Tai ankstesnių meilės romanų herojės keliasdešimt puslapių giliai dūsaudavo, dar tiek pat kankindavosi, paskui šiaip ne taip išsiaiškindavo santykius, o tada pikta lemtis jas su mylimaisiais išskirdavo keliems šimtams puslapių.


Kada prasideda gyvenimas


Dabar įvykiai klostosi žaibo greičiu: susipažinote – ir iš karto į svečius. Jokio skirtumo, pas tave ar pas jį. Artimiausią savaitgalį praleidote drauge, gal net Paryžiuje. Tu įsimylėjusi, akys dega, atrodai nuostabiai be jokių kosmetologų. O jau po mėnesio kito suprantate: nebėra apie ką kalbėti. Kodėl taip nutinka? Ogi todėl, kad vis ilgėja lengvabūdiškumo periodas ir brendimas.


Viena tavo bičiulė, sulaukusi 35-erių, keliauja į Indiją atrasti savęs, o kita tikina vis dar nepasirengusi kurti šeimą. Nieko tai nebestebina. Frazė sulaukus keturiasdešimties gyvenimas tik prasideda jau seniai nebeskamba kaip iš fantastikos srities. Niekas tuo nebeabejoja. Dėl tokio požiūrio galime ištempti nuostabų bandymų ir klaidų periodą laaabai ilgai. Mūsų nebevaržo ribojimai iš serijos sulaukus tavo amžiaus jau reikėtų surimtėti. Be to, psichologų teigimu, nebeliko vieningos santykių koncepcijos. Anksčiau egzistavo du legalūs variantai: „Susitikinėjame, tuoksimės“ ir „Susituokėme“. Na, dar sudėtinga ir draudžiama meilė, apie kurią kalbėti apskritai buvo nepriimta. O dabar visi ieško tokios formos santykių, kad jaustųsi patogiai.


Bakst, ir viskas


Dar vienas mūsų laikų požymis: ir daiktas, ir veikla, ir romanas turi teikti malonumą. Čia ir dabar. Vos tik to malonumo nelieka, viskas – metas keisti: daiktą, veiklą, romano herojų. O juk vienkartinių daiktų kultūra prigijo lėtai ir skausmingai. Buvo laikai, kai naivūs vartotojai tiesiog nesuprato, kaip tai įmanoma: pasinaudoji daiktu – ir iš karto į šiukšliadėžę? Nereikia taisyti (plauti, skalbti, pirkti baterijų) – tiesiog imti ir išmesti? Pardavėjams teko pasitelkti į pagalbą pigumą (tarkim, kaip vienkartinių skutimosi peiliukų atveju) arba gąsdinti infekcijomis (taip į apyvartą buvo įtraukti vienkartiniai švirkštai, popieriniai ir plastikiniai indai). O paskui viskas pradėjo slysti kaip per sviestą: atsirado vienkartinių sauskelnių, įklotų, žiebtuvėlių, kontaktinių lęšių, net šlepečių. Pervartojimo epocha rožinės spalvos akiniais papuošė vis daugiau daiktų. Nėra jokios būtinybės tęsti naudojimo laiko: kur kas maloniau nusipirkti naują daiktą. Dar geresnį! Gal trečdaliu našesnį, veiksmingesnį, naudingesnį!


Ši tendencija pamažu pereina ir į santykius. Iš pradžių – drugeliai pilve, šimtai skambučių, tūkstantis žinučių ir kava į lovą. Paskui prasideda ginčai, trintis, buitis. Daugelis tam būna visiškai nepasirengę. Kam taisyti seną, kai galima nupirkti naują? Tegyvuoja nuostabus naujas romantinių santykių pasaulis!


Štai vienas entuziastas nepatingėjo ir išanalizavo visas populiariausias pastarųjų 50 metų dainas – tas, kurios užėmė pirmąsias vietas klausomiausiųjų sąrašuose nuo 1960 iki 2013 metų. Sunku patikėti, bet štai kas išaiškėjo: ogi žodžių „meilė“ ir „namai“ dainose vis mažėja. Prisipažinimų „Aš tave myliu“ – taip pat. Kokių žodžių daugėja? „Seksas“, „bučinys“ ir „pinigai“. Pabrėžtinas pasitikėjimas savimi tai pat tapo visuotiniu prekės ženklu. Gėdytis, neduokdie, raudonuoti ir refleksuoti – visiškai nemadinga. Kaip ir tie romanai po kelis tūkstančius puslapių.


Baisu susisaistyti rimtai – iš karto netenki šarvų, tampi pažeidžiamas, nesaugus. O štai nerimti santykiai padeda viso to išvengti – jie suvartojami kaip pats gardžiausias patiekalas. Nes dar vienas kartos Aš aš aš (gimusieji 1980–2000 metais) bruožas – narcisizmas. Net statistikos duomenimis, 2009 metų studentai 58 proc. narciziškesni nei 1982-ųjų.

Grįžtant prie romanų, nuolatiniai, trumpi, bet ryškūs, jie leidžia pasijausti nuostabiai: unikalia, mylima asmenybe. Todėl mums jų ir reikia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis