5 baimės, griaunančios intymius tavo ir mylimojo santykius

Pagrindinis sekso priesakas skelbia: atsipalaiduok ir mėgaukis kiekviena akimirka. Tiek to, šiek tiek jaudulio prieš pirmąją naktį su nauju partneriu normalu. Bet ką daryti, jei seksas kelia patį tikriausią siaubą?

Kuo skiriasi paprasta baimė nuo fobijos? Įkyrumu ir jėga. Fobijos atveju baimė tokia milžiniška, kad žmogus arba visiškai atsisako tam tikrų veiksmų, arba jie jam klojasi taip sunkiai, kad galop paveikia nervų sistemą (ši gerokai pakrinka) ir reakciją (ši tampa visiškai neadekvati).


Gerai, galima suprasti, kodėl paniškai bijai vorų ir aukščio. Bet kodėl kai kurie žmonės taip siaubingai baiminasi sekso? Dažniausia taip nutinka dėl patirtų psichologinių traumų, susijusių su seksualumu. Kai kuriais atvejais viskas palyginti aišku. Patyrus išprievartavimą gali atsirasti vyrų baimė (androfobija). Kartais tokia būsena virsta itin skausminga ir stipria reakcija. Tokia, kad moteris net nebegali fiziškai suartėti su partneriu. Tai vadinama vaginizmu. O kartais nustatyti vienos ar kitos visiškai neracionalios baimės priežastį neįmanoma. Tik ką daryti, jei ji trukdo arba lytiškai suartėti su mylimu žmogumi, arba bent jau patirti bet kokį sekso teikiamą malonumą?


Sekso dovanojamos šlykštynės


Niekada nesimyliu su vyru, kol gaunu iš jo pažymą, kad neserga jokia LPL. Prezervatyvais aš nepasitikiu, — Elena.


Niekas nesiginčija: lytiniu būdu gali būti perduodama gausybė ne pačių maloniausių ligų bei infekcijų. Tačiau jei tai — pirmoji mintis, kuri šauna tavo galvon vos prabilus apie seksą, tai jau kvepia fobija (tiksliau, venerofobija — liguista lytiniu būdu plintančių ligų baime). Ji veikia panašiai kaip asociacija lėktuvas — katastrofa (aviafobija). Juk šiaip dauguma žmonių prabilus apie keliones oru galvoja ne apie tragedijas, bet apie atostogas ir komandiruotes. Taip ir tavo atveju: žodis seksas tau asocijuojasi ne su meile, malonumu, jausmais, bet su sifiliu, AIDS ir gonorėja.


Dažniausia tie, kurie lytinio akto metu ypač bijo užsikrėsti kokia nors bjaurastimi, apskritai yra linkę labiau nerimauti dėl sveikatos. Tokia būsena dažniau aplanko hipochondrikus — žmones, linkusius patologiškai ieškoti sveikatos problemų.


Kaip atskirti fobiją nuo tiesiog atsargumo ir normalaus nuogąstavimo? Tai padaryti visai nesudėtinga. Neturintis fobijos žmogus, užuot panikavęs, paprasčiausiai pasirūpina savo saugumu (turi prezervatyvų ar šiaip šiaip vengia atsitiktinių santykių). Ir mylėdamasis jis tikrai negalvos, kokia bjauri liga kėsinasi pakliūti į jo organizmą intymiausiu keliu. Tuo tarpu kankinamas nekontroliuojamos baimės žmogus nuolat nerimauja, kad nepakankamai gerai pasirūpino savo saugumu. Todėl nuo sekso jis arba bėga, arba niekaip negali liautis apie tai galvoti net ir įsimylėjęs ar mylėdamasis.

Iš kur atsiranda tokia fobija? Gal ir iš asmeninės neigiamos patirties (jau teko lankytis lytiniu būdu plintančių ligų dispanseryje), o gal jį paveikė koks nors matytas vaizdas, girdėtas pasakojimas ar perskaitytas straipsnis.


Gali būti ir taip, kad ši baimė — neurotinio sutrikimo išraiška. Ir taip atsiskleidžia artimų santykių baimė apskritai. Bet tokiu atveju tai gali nustatyti tik specialistas.


Sekso išprovokuotos šlykštynės


Tos, kurios pasakoja, kad joms malonu liesti penį ir maloninti partnerį oraliniu būdu, meluoja. Jos tiesiog nori išsaugoti santykius su vaikinu, — Jolita.


Fobijos, susijusios su fiziologinėmis žmogaus kūno išraiškomis (kvapu, skysčiais, lytinių organų vaizdu), gali būti psichologinių gniaužtų požymis. Seksualinio kontakto metu toks žmogus jaučiasi itin pažeidžiamas, todėl neįstengia atsipalaiduoti.


Be abejo, tai gali būti ne tik bendros neurozės, bet ir konkrečios psichologinės traumos padarinys. Pavyzdžiui, prievartos, itin ankstyvos seksualinės patirties — nebūtinai kas nors suviliojo tave, gal stebėjai, kaip tai daro kiti. Juk daugeliui vaikų stiprų paveikia jiems svarbių žmonių žodžiai, jų požiūris į lyčių klausimus. Jei jie buvo neigiami, tai gali įstrigti pasąmonėn. O kur dar pirmasis lytinis aktas, kuris retai praeina be problemų jausmų fronte — visa tai tik dar labiau sustiprina jau juntamą pasišlykštėjimą. Štai tau ir atsakymas, kodėl mylimo žmogaus liežuvis tavo burnoje kelia norą kuo greičiau išsivemti.


Sekso rodomos šlykštynės


Visiškai nesuprantu, kaip žmonės įsigudrina užsiimti seksu gyvendami su tėvais po vienu stogu, — Daiva.


Nekalbėsime apie vojeristus ir ekshibicionistus. Nei vieni, nei kiti nesudaro daugumos. O daugumai labiau patinka mylėtis saugiai. Veikiausia tai susiję su vis dar mūsų pasąmonėje slypinčiu archajiniu palikimu: nesinori susidurti su svetimu žmogumi ar (dar baisiau!) plėšrūnu esant tokios pažeidžiamos būsenos. Ir tai normalu.


Kas kita, kai ši baimė peržengia visas sveiko proto ribas: yra žmonių, kurie, pavyzdžiui, negali net pagalvoti apie glamones kambaryje su dideliu langu arba nervinasi, kad daugiabučiuose pernelyg plonos sienos. Tai — jau fobija. Būna ir taip, kad ji net nėra tiesiogiai susijusi su seksu. Toks žmogus ir šiaip visada rūpinasi savo saugumu: įsigyja šarvuotas duris su keliomis spynomis, ant langų pasikabina grotas ir t.t. Bet tokio elgesio priežastimi gali būti ir neigiama patirtis. Tarkim, audringos jaunystės metais buvo užkluptas tokios delikačios padėties.


Kita vertus, gaji nuomonė, kad sekso atveju visada egzistuoja kas nors trečias nematomas. Tai gali būti nuolat auklėję ir kritikavę tėvai, šiaip seksualinėse fantazijose gyvenantys žmonės, buvusieji ir jų suteikta patirtis, net asmeninė savivertė. Gali būti ir taip, kad tokiam elgesiui būdingas racionalus pagrindas. Žmogus tarsi stebi save iš šono, kad apmalšintų itin stiprų jaudulį ir ilgiau pratęstų aktą.


Sekso demonstruojamos šlykštynės


Palikau vaikiną, nes akto metu jis vis norėdavo atsukti mane į save nugara. Man atrodė, kad jis taip spaudžia mane užsiimti analiniu seksu, — Valerija.


Be abejo, jokia patologija, jei teiki pirmenybę vienai ar kitai seksualinei technikai arba vengi analinio (oralinio) sekso. Juk seksualinė sfera tokia įvairiapusė. Tačiau jei kokia nors paplitusi ir tikrai traumų nežadanti poza ar sekso būdas sukelia paniškos baimės priepuolį bei stipriai sumažina geismą, tai jau kvepia fobija. Ir gerokai gadina gyvenimą. Ypač jei vos peržengus miegamojo slenkstį į galvą šauna mintis: “Kad tik jis (ji) nepasiūlytų to ar ano”.


Jei taip nutinka ir tau, pamėgink panagrinėti, kokių asociacijų tau sukelia veiksmas/ poza, kurios taip bijai. Sekso atveju daugelį dalykų pasąmonė priima kaip simbolius. Tarkim, dominuojanti poza (kad ir Misionieriaus) partneriui gali būti nemaloni ne tik dėl fiziologinių pojūčių. O gal viskas kur kas paprasčiau — žmogus tiesiog nenori to, kas patiko tavo buvusiajam. Juk tai seksas — vienų taisyklių visiems čia nėra.


Sekso sukeliamos šlykštynės


Negaliu užmigti šalia vaikino. O ką, jei jis mane nufilmuos nuogą ir įdės į internetą? — Kotryna.


Nieko nuostabaus bijoti sekso dėl galimų bjaurių padarinių. Juk tikrai pasitaiko atvejų, kai kas nors pasinaudoja intymumu, vedinas ne pačių geriausių ketinimų. Tačiau jei įtarimai nuolat kankina tą, kuris neturi nei milijonų, nei valdžios (t.y. gali būti ramus, kad kam nors yra įdomus ne dėl šių dalykų), greičiausiai jis apskritai nepasitiki visa žmonija.


Seksualumas — viena iš jautriausių gyvenimo sričių. Viena vertus, čia kur kas aiškiau bei natūraliau nei kasdieniame gyvenime atsiskleidžia daugelis asmenybės būdo bruožų. Kita vertus, sugebėti pažvelgti į save iš šono ir pačiam paanalizuoti savo problemas ne taip jau paprasta. Apskritai tai — sfera, kurią vis dėlto geriau nagrinėti su specialistu. Tada nereikės lyginti savo lytinio gyvenimo su tuo, kuris laikoma norma (o kas nors žino, kas ji tokia?). Be to, taip gauni realią galimybę prisikasti prie esmės.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis