Psichologė apie moteris, kurios visuomet renkasi ne tuos vyrus

Kadaise Jennifer Lopez gavo žiniasklaidos antausį, nes neva yra nepataisoma savanaudė. Dainininkė buvo viešai pareiškusi, jog nelakstys savaitgaliais į pataisos darbų koloniją, kur gero elgesio mokėsi tuometis jos vaikinas Diddy.

Deja, gyvenime moterys iš tiesų mėgsta aukotis, nors pačios dažnai to net nesupranta. Tad kur baigiasi gerumas ir pradeda keroti desperatiškas poreikis slaugyti sveiką žmogų?


Didžiosios baltosios svajonės


Psichologės Erikos Sasnauskienės teigimu, paslaugumas, gerumas ir užuojauta glūdi kiekviename mūsų. Normalu turėti noro bei ryžto padėti kitam, bet kai kurie žmonės peržengia ribas. Jie stengiasi bet kokia kaina keisti ir rūpintis partneriu. O jei nusiteikusio keistis žmogaus greta nėra, jis tampa tikslu.


JAV psichologės Mary Lamia ir Marilyn Krieger daug metų tyrinėjo aukotis linkusius žmones. Šį polinkį jos pavadino baltojo riterio sindromu. Mokslininkių nuomone, baltasis riteris — žmogus, dažniausia palaikantis romantiškus santykius su netinkamu partneriu ir aklai tikintis, kad meilė pakeis išrinktąjį: jo elgesį, o gal net visą gyvenimą.


Baltuosius riterius psichologės suskirstė į tris stovyklas. Vienoje jų — labai malonūs ir perdėtai susirūpinę nelaimingaisiais. Jie bijo būti palikti, vieniši, todėl be atvangos rūpinasi kitų žmonių problemomis. Tokiu būdu jie mano garantuojantys emocinį artumą su aukomis. Antroji stovykla — nuolat gyvenimu nepatenkinti tipai, kurie visada renkasi už save silpnesnius partnerius, kad šie juos besąlygiškai dievintų. Tretieji — terorizuojantys aplinkinius (neretai sužalotos psichikos vaikystėje). Jie ieško žmonių, kurių gyvenime galėtų dominuoti ir kontroliuoti šį iki smulkmenų. Net išsiskyrus su partneriu jie įsigudrina eksui nurodinėti teisingo gyvenimo gaires. Visas tris baltųjų riterių stovyklas vienija bendras likimas: jų draugysčių istorijos retai baigiasi laimingai, nebent... tikėtume pasakomis.


Kilnūs ketinimai


Ekspertų duomenimis, liguistai aukotis dėl partnerio labiau linkusios moterys nei vyrai. Čia įtakos turi ir mergaičių auklėjimas — nuo mažens jos mokomos užjausti, padėti. Antra vertus, nemažai grožinės literatūros kūrinių įkvepia nepalūžti ir tempti savo meilės kryžių per visą gyvenimą.


Elena*, tipiška mergina, kuri sutikusi silpnesnį vaikiną skuba jį gelbėti. Ji tvirtai tiki, kad yra jam reikalinga. Mergina jaučia giminystę su kiekvienu, kuris patiria emocinį skausmą. Elena bet kokiomis aplinkybėmis laiduoja už tris buvusius savo vaikinus.


Tadas buvo švelnus, tingus, visada bedarbis ir visada sugniuždytas. Jis dar metus gyveno Elenos bute, kai jie jau buvo išsiskyrę, mat neturėjo kur eiti.


Aurimas buvo pagautas policijos besilaužiantis į kaimynų automobilį. Elenai jis sriūbavo buvęs neteisingai apkaltintas. Jo žlugusi vagystė, pasirodo, turėjo kilnų meilės atspalvį — trūko pinigų merginai žiedui nupirkti. Kai jį nuteisė, Elena kone kasdien rašydavo jam laiškus ir lakstydavo pasimatyti.


Ir galop finalas — Tomas, kuris gerdavo (ir geria) iki sąmonės netekimo, o vėliau siautėdavo bute. „Išsiskyrusi su juo bandžiau palaikyti ryšį, nes jaučiau, kad be manęs degraduos.”


Merginai akis atvėrė psichoterapeutė — ji padėjo suvokti tokių partnerių pasirinkimo priežastis. „Mama mane paliko mažą. Įsivaikino kita šeima. Nuolat bijojau, kad įtėviai manęs viena dieną atsisakys...“ Todėl suaugusi Elena imasi ekstremalių priemonių išsaugoti draugus — net jeigu akivaizdu, jog be jų gyventi jai daug geriau.


Besąlygiška meilė


Neretai pasiaukojančių merginų veiksmams lemiamos įtakos turi keistai suvokiama savirealizacija. Pažeidžiami nesavarankiški vyrukai pasirenkami, kad iš jų būtų suformuoti svajonių partneriai. Tik tada besiaukojančiosios jaučiasi gerai (o kaip jaučiasi partneris, pačios suprantate).


Aida* jau metus draugauja (labiau tiktų sakyti — kovoja) su savo vaikinu, bet pasitraukti neketina. Tiesa, ji galėtų pasirinkti nuolankų draugą, kuris jai atsidėkotų už motinišką priežiūrą. Bet Aidai patinka taisyti blogus berniukus. Žinoma, taisymas vaikiną siutina — kuo toliau, tuo jis tampa agresyvesnis. Ankstesnysis Aidos vaikinas skendėjo apimtas gilios depresijos.


„Daugumą laiko praleisdavome lovoje: jis liūdėdavo, o aš jį guosdavau. Beveik nesimylėdavome, nes jis buvo psichologiškai užspaustas, nejuto sekso poreikio. Supratau, jog pasirinkau jį dėl bejėgiškos būklės. Ir svarsčiau, kodėl abu vaikinai atkreipė mano dėmesį.“ Aida sako paauglystėje sirgusi anoreksija. Ji kėlė sau didžiulius reikalavimus, sunkiai susitaikė su kūnu — tokiu, koks jis yra. Dabar jai sunku priimti žmones tokius, kokie jie yra, ir pasirinkti geriausią draugystės variantą.


Išgelbėk mane


Dauguma vaikinų nuo mažens žino: privalu būti stipresniems ir tvirtesniems nei mergaitės. Bet kai kurių tai nesustabdo, užaugę jie mielai atsisėda merginoms ant sprando. Kokio tipo vaikinai leidžia, kad merginos juos gelbėtų? Pirmiausia tai menkai save vertinantys, nuolat pageidaujantys girdėti patarimų ir patvirtinimų, kaip elgtis. Kiti kenčia nuo depresijos, nori, kad merginos juos palaikytų bei išgelbėtų. Psichologų teigimu, trečiasis tipas — plėšrūs veikėjai, mokantys manipuliuoti. Jų nuotaika svyruoja nuo labai geros iki demoniškai blogos. Priekaištai aplinkiniams nepagrįsti, o draugės apskritai visada ir visur lieka kaltos. O jie? O jie niekada neklysta.


Subalansavimo veiksmai


Draugaujant su vaikinu gana sunku įvertinti savo elgesį: gal jau pavirtai gailestingąja seserimi? O gal nuo pirmosios pažinties minutės patologiškai trauki jį iš keblių situacijų? Atsakymas — tavo veiksmų priežastys. Veiki altruistiškai ar tikiesi už tai sulaukti grąžos? Siūlai pagalbą, o gal sieki prisidengdama ja daryti įtaką kitam žmogui? Atsakyk sau, ar yra skirtumas tarp to, kai norėdama greta išlaikyti žmogų perki jam brangų daiktą ir kai padedi jam užsidirbti pinigų trokštamam daiktui įsigyti? Jauti pradėjusi žaisti gelbėtoją?


Atidžiau panarstyk susiklosčiusią padėtį. Tavo vaikinas nuolat veikiamas nepaaiškinamų vidinių krizių? Jis turi darbą, yra finansiškai atsakingas, emociškai stabilus, jo nekamuoja priklausomybės? Kad ir kokia būtų draugo problema, jeigu ji tave nuolat alina, atlieki baltojo riterio vaidmenį. Bet tai nereiškia, jog viskas prarasta. Psichologės E.Sasnauskienė tvirtinimu, daug porų geba išsivaduoti iš globotinio ir gailestingos seselės dueto.


Identifikavusi problemą, pakalbėk apie ją su vaikinu. Išsiaiškink, kaip jis įsivaizduoja savo ateitį, perspektyvas. Tada galėsi pakoreguoti judviejų ryšį. Tarkim, vaikinui kilę problemų dėl alkoholio ir sutinka, kad jam padėtum. Bet jis privalo suvokti, jog gydosi ne dėl tavęs — dėl savęs. Jis turi susiimti į rankas ir tapti atsakingas. Nepulk kas kelias minutes klausinėti, kaip jam sekasi, nesekiok, nekontroliuok ir nebūk aukle. Jeigu vaikinas pasiryžęs keitis, jis tai padarys. Jeigu ne, vadinasi, santykiams lemta baigtis. Psichologė priduria: baltieji riteriai, gelbėdami kitus, žaloja savo sveikatą. Jeigu nori išsaugoti santykius, atmink: tai priklauso ne nuo tavęs vienos. Nesileisk į derybas su vaikinu (tik pora taurelių, ir viskas). Jeigu laikai save gelbėjančia heroje, susiimk ir vieną kartą didvyriškai padėk pati sau.


*Merginų vardai pakeisti.


Beviltiškai pasiaukojantis elgesys prieš subalansuotą elgesį


Scenarijus. Tavo vaikinas negali susimokėti buto nuomos.

Besiaukojanti mergina nesiginčydama sumoka už vaikiną.

Balanso ieškotoja paskolina mylimajam pinigų ir sutaria dėl skolos grąžinimo datos (ar kelių, jei pinigai bus grąžinami dalimis).


Scenarijus. Vaikinas prarado darbą.

Besiaukojanti mergina pasiūlo nelaimėlį paremti, kol tas voliojasi ant sofos apimtas depresijos.

Balanso ieškotoja primena vaikinui jo pranašumus, padeda parašyti CV, paieško darbo skelbimų ar interneto svetainių, kur būtų galima patalpinti skelbimą, padeda pasiruošti interviu.


Scenarijus. Naujasis vaikinas vis dar neatsigauna dėl santykių su buvusiąja.

Besiaukojanti mergina klauso nesibaigiančių dūsavimų apie eksę ir vaikino saviplakos (liežuviu, savaime suprantama) seanso. Kaip paguodą siūlo seksą.

Balanso ieškotoja pasako vaikinui, kad juo žavisi, išvardija jo teigiamas charakterio savybes, bet santykiai lieka platoniški, kol jis bus visiškai pasiruošęs pradėti naujus santykius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis