Nutrauktas lytinis aktas – kelios svarbios taisyklės, kurias privalai žinoti

Tikrai žinai apie patikimos apsaugos svarbą, tačiau statistika rodo – daugybė porų ir toliau kliaunasi kur kas mažiau patikimu nutraukto lytinio akto būdu.

Turbūt supranti, apie ką mes čia: nutrauktas lytinis aktas (lot. coitus interruptus) — tai toks kontracepcijos būdas, kai vyras, pajutęs artėjant kulminaciją, ištraukia varpą iš makšties ir ejakuliuoja ne moters viduje, — kitaip tariant, neleidžia spermai patekti į jos lytinius organus. Beje, klysti, jei manai, jog čia koks nors šių dienų išradimas. Coitus interruptus yra užfiksuotas Senajame Testamente dar prieš 2 500 metų.


Amžiai bėgo, žmonija tobulėjo, ir šis palyginti populiarus kontracepcijos būdas buvo kiek užgožtas naujų, patikimesnių metodų gimstamumui kontroliuoti. JAV žurnale “Contraception” buvo paskelbta: coitus interruptus — gal ir ne pati patikimiausia kontracepcijos priemonė, tačiau gali būti visai veiksminga, jei tik laikysiesi taisyklių. Rachel Jones, viena straipsnio autorių, JAV Alano Guttmacherio instituto, kuriame tyrinėjami šeimos planavimo ypatumai bei seksualinės sveikatos problemos, vyriausioji tyrėja, su savo kolegomis tvirtina: nėra svarių įrodymų, kad prieš ejakuliaciją išskiriančiame skystyje esama spermatozoidų. Taigi poros, propaguojančios nutrauktą sueitį kaip kontracepcijos priemonę neturėtų jausti nerimo dėl nepageidaujamo nėštumo.


Vis dėlto apsvarstykime visus ir prieš šiuo delikačiu klausimu.


Taip, mes


Coitus interruptus kaip kontraceptinė priemonė tikrai gali atrodyti patraukli. Pirmiausia ji nemokama ir natūrali — jokių chemikalų, pašalinio poveikio ar keblių akimirkų, kai per patį įkarštį reikia užmauti prezervatyvą. Matyt, tai ir lemia, kad net 56 proc. moterų yra tai bandžiusios kuriuo nors gyvenimo etapu. Tarp tokių bandytojų daugiausia jaunų merginų, tačiau esama yra ir įpareigojamus santykius užmezgusių moterų — nutrauktą lytinį aktą jos paprastai renkasi nerimaudamos dėl galimo neigiamo hormoninių kontraceptikų poveikio.


Rachel Jones ir jos bendraautorių teigimu, tikimybė per metus pastoti nutraukiant lytinį aktą (aišku, jeigu procesas atliekamas teisingai) yra tik keturi procentai — panašiai kaip ir tinkamai naudojant prezervatyvus. Atrodo, tai patvirtina ir 2005 metais Irane atliktos studijos: šios šalies regionuose, kuriuose buvo propaguojama nutraukti lytinį aktą, gimstamumas nebuvo didesnis nei ten, kur buvo naudojami prezervatyvai ar geriamos piliulės.


Ne, mes prieš


Charleso Westoffo, Prinstono universiteto (Naujasis Džersis, JAV) demografijos ir sociologinių studijų profesoriaus bei knygos “Contraceptive Revolution” autoriaus, teigimu, atvejai, kai renkantis nutrauktą lytinį aktą pastojama, labai įvairuoja: Indonezijoje tokių neplanuotų nėštumų yra maždaug 3 proc., Armėnijoje — net iki 21 proc. Jei žvelgtume pasauliniu mastu, naudojant prezervatyvus susimaunama rečiau, maža to, tų nesėkmių amplitudė ne tokia jau ir didelė: nuo vieno procento Etiopijoje iki dešimties procentų Azerbaidžane.


Bet turbūt svarbiausia, kad coitus interruptus kaip kontracepcijos priemonė, priešingai nei prezervatyvai, neapsaugo nuo ŽIV, AIDS ir kitų lytiniu būdu plintančių ligų.


Taip pat svarbu lytinį aktą nutraukti laiku, vadinasi, vyras turi gerai gebėti valdyti savo kūną, nes uždelsta akimirka ar prarasta savikontrolė — ir sperma išsilies makštyje ar netoli jos prieigų, vadinasi, spermatozoidai nukeliaus ten, kur jiems reikia. Specialistų teigimu, jei makštis išskiria ganėtinai drėgmės, sperma lengvai įplaukia į įsčias. Neįtikėtina: Johanesburgo (Pietų Afrika) DISA klinikos seksologės dr. Elnos Mclntosh tikinimu, jų klinikoje pasitaiko nekaltybės nepraradusių, bet nėščių merginų!


Coitus interruptus priešininkai tikina: prieš ejakuliaciją iš varpos išsiskiriančiame skystyje (jį gamina vadinamosios Kuperio liaukos, todėl jis vadinamas Kuperio skysčiu arba prejakuliatu) tikrai yra spermatozoidų, nors ir ginčijamasi, ar jie pajėgūs apvaisinti kiaušialąstę. Tiesa, normaliai išsiliejančioje spermoje yra apie 500 mln. spermatozoidų, prejakuliate — tik apie 30 tūkst. Bet tau juk reikia tik vieno!


Dar vienas svarus argumentas: net jei vaikinas viską padaro kaip dera, išsprūdęs iš tavęs prieš pat orgazmą jis praranda dalį malonumo. Tu — taip pat. Maža to, esi įpareigota besąlygiškai pasitikėti partneriu, nes tavo apsauga priklauso tik nuo jo valios stiprybės.


Taigi tau rinktis: coitus interruptus gali būti pigiausias ir patogiausias kontracepcijos būdas. Bet jis gali tapti ir pats brangiausias, jeigu teks spręsti dilemą, nori to kūdikio ar ne.


Kada tai tinka?


Atvejai, kai net ginekologų nuomone nutrauktas lytinis aktas laikytinas išeitimi.


* Kai tai yra antrinė (papildoma) priemonė — kartu naudojant ir prezervatyvus.

* Kai užmezgus įpareigojamus santykius nenorima vartoti hormoninių kontraceptikų, bet nėštumas nevirstų pasaulio pabaiga.

* Kai partneris seksualiai patyręs ir nelinkęs į ejakuliaciją prieš laiką.

* Kai po ranka neturi jokių kitų kontraceptinių priemonių — vis dėlto tai geriau nei nieko.


Dviguba apsauga


Nutarei, kad nutrauktas lytinis aktas — tau tinkama kontracepcijos priemonė? Vis tiek laikykis keleto taisyklių!


* Turi padėti vaikinui išsprūsti ir ejakuliuoti saugiu atstumu nuo tavo genitalijų.

* Venk pakartotinės sekso sesijos iš karto po šio proceso, nes prejakuliate dar gali būti tikrai veiksnių spermatozoidų.


Tik mitai


Netikėk, kad išvengsi nėštumo, jei...


... po lytinio akto smarkiai pašokinėsi;

... mylėsiesi stovėdama;

... iš karto pasimylėjusi apsiprausi;

... myliesi retai ir nereguliariai.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis