Kaip suprasti, kad esu jam tokia pat svarbi, kaip ir jo šeima iš pirmos santuokos

Atsako santykių ekspertė Inga Aukštakojienė

Turiu draugą. Abu esam brandaus amžiaus, jau turėję nenusisekusias santuokas ir savų vaikų. Problema tame, kad mano draugas, mano manymu, pernelyg daug laiko praleidžia su savo vaikais. Nesupraskit manęs klaidingai, neturiu nieko prieš jo vaikus ir jo laiko leidimą su jais, bet kai per visas šventes ir savaitgalius aš neturiu galimybės būti su juo, nes jis būna su vaikais – tai jau kelia nerimą. Nuolatos turiu taikytis prie jo galimybių ir tenkintis tik šiokiadieniais. Taip išeina, kad kaip buvau vieniša laisvadieniais, taip ir likau. Jis labai nuoširdus ir geras žmogus, mūsų charakteriai sutampa, bet juk noriu draugo, su kuriuo šventes ir savaitgalius galėčiau planuoti kartu.


Aš taip pat turiu vaikų, jie man svarbūs, bet aš nesu tik mama. Esu moteris, kuriai reikalingas vyras, o dabar tik užsiminus apie kokią nors artėjančią šventę ar savaitgalio planus, paaiškėja, kad jis jau kažkur suplanavęs laiko praleidimą su vaikais, o mes neva galim susitikti bet kurią kitą dieną po darbo.


Nenorėdama atrodyti nepatenkinta ir nesupratinga (juk vaiko ir tėvo santykiai - tai šventa!), nutyliu savo nepasitenkinimą. Psichologai sako: neduok Dieve, tik neuždavinėkit vyrams nepatogių klausimų, nes atbaidysit! Tai palaukit, man juk irgi reikia aiškumo. Juk kurdama santykius atiduodu savo laiką, emocijas, energiją, jausmus.


Apmaudu, kad radau tokį gerą žmogų ir gaila, kad turiu tiek abejonių jo ketinimais ir planais mano atžvilgiu. Bet juk kaip čia dabar moteriškė pradės sąlygas kelti ir bambėti! Juk vyrams reikia lengvumo! Čia ne aš taip manau, čia psichologai taip mano. Tai palaukit, o kam nors įdomu, ko reikia moteriai?! Kaip sužinoti, ar kas nors pasikeis? Juk negaliu sau leisti šitaip žaisti kelis metus. Noriu šeimos.


ATSAKO SANTYKIŲ EKSPERTĖ Inga Aukštakojienė

Tobulasjausmas.lt autorė


Jūsų analizės logiškos. Ne be reikalo jūs apie tai susimąstėte. Apie viską iš eilės...


... Taip išeina, kad kaip buvau vieniša laisvadieniais, taip ir likau. Jis labai nuoširdus ir geras žmogus, mūsų charakteriai sutampa, bet juk noriu draugo, su kuriuo šventes ir savaitgalius galėčiau planuoti kartu...


Tai jau pirmas SOS signalas, iškeliantis klausimą: „AR JIS YRA TAS ŽMOGUS, KURIO MAN REIKIA?“

Asmeniškai man susidarė vaizdas, kad šiam vyrui esate tik patogi, pridėtinė gyvenimo opcija, pavadinimu „Moteris“. Jam, kaip ir kiekvienam sveikam vyrui, reikalinga moteriška draugija, energija, jos kūnas, patenkinantis jo vyriškus poreikius. Kodėl gi tuo nepasinaudojus, jei yra geraširdė, supratinga draugė, kuri pilnai patenkina ir pasitenkina tuo, ką gauna?


... Aš taip pat turiu vaikų, jie man svarbūs, bet aš nesu tik mama. Esu moteris, kuriai reikalingas vyras...


Šioje vietoje jūs, kaip mama, aiškiai suprantate, kad net turint mylimus vaikus, noras leisti savaitgalius su širdies draugu yra lygiai toks pat svarbus, kaip noras leisti laiką su vaikais. Jeigu taip nėra, vyras nepareiškia noro ir iniciatyvos leisti savaitgalius kartu su jumis, deja, peršasi liūdnos išvados - jūs nesate traukos subjektas. Panašu, kad jam patogu dangstytis vaikais, idant išvengtų savaitgalio praleidimo kartu su jumis. Tai antras SOS signalas, kurio negalima ignoruoti.


... Nenorėdama atrodyti nepatenkinta ir nesupratinga (juk vaiko ir tėvo santykiai - tai šventa!), nutyliu savo nepasitenkinimą...


Jūs turite teisę jaustis nepatenkinta, nes realiai tokia situacija jūsų netenkina. Klausimas, ką jums daryti su tuo nepasitenkinimu: išreikšti jį, rizikuojant prarasti santykius su šiuo žmogumi, ar neutralizuoti nepasitenkinimą, keičiant požiūrį į situaciją. Pasirinkimas jūsų rankose.


Ko aš tikrai nepatarčiau, tai išreiškus nepasitenkinimą likti santykiuose su juo, jei situacija nesikeis. Tas pareiškimas turi būti pareiškiamas be baimės jį prarasti: „Arba aš išsiskirsiu su žmogumi, kuris manęs netenkina, arba laimėsiu galimybę pagerinti santykius, jei bus atsižvelgta į mano nepasitenkinimą.“ Tuo atveju, jei pareiškimas pareikštas, pokyčių nėra, o jūs tęsiate santykius su šiuo vyru - jūs automatiškai save pažeminate. Tampate moterimi, kuri tik tiek verta – vyro, su kuriuo ji nėra laiminga. O tai savaime reiškia savivertės ir savigarbos problemų atsiradimą, kurios tikrai turės neigiamos įtakos jūsų santykiams ir jūsų asmeninei psichologijai. Neįmanoma gerbti žmogaus, kuris negerbia savęs. Kaip ir neįmanoma mylėti to, kurio tu negerbi.


Jei mintis apie tai, kad galit prarasti santykius su šiuo vyru jus gąsdina labiau, nei galimybė turėti trokštamus santykius – tuomet neverta rizikuoti prarasti jo pagarbą jums. Kaip jau minėjau, likti santykiuose su vyru, kuris žino apie tavo nepasitenkinimą juo yra tolygu negerbti savęs. Tokiu atveju reiktų padirbėti su savo poreikių susiaurinimu ir išmokti pasitenkinti tuo, ką gaunate, be nepasitenkinimo pretenzijų.


... Psichologai sako: neduok Dieve, tik neuždavinėkit vyrams nepatogių klausimų, nes atbaidysit! Tai palaukit, man juk irgi reikia aiškumo. Juk kurdama santykius atiduodu savo laiką, emocijas, energiją, jausmus...


Vyrus galima atbaidyti nepatogiais klausimais, bet... tik tuos, kurie nėra suinteresuoti išlaikyti santykius su konkrečia moterimi. Vyrai, kuriems santykiai su moterimi yra svarbūs ir brangūs - atsižvelgia į moters poreikius ir abipusį komfortą santykiuose.


Jei jums reikalingas aiškumas, paklauskit savęs, kodėl jūs iki šiol jo neturite? Bijote, kad išgirdęs šio pobūdžio klausimus jis pabėgs? Tuomet užduokit sau kitą klausimą: ar jums reikalingas vyras, kuriam nerūpi jūsų poreikiai? Kurį galima atbaidyti nepatogiu klausimu?


... Apmaudu, kad radau tokį gerą žmogų ir gaila, kad turiu tiek abejonių jo ketinimais ir planais mano atžvilgiu...


Nežinau, kiek jūs laiko esate kartu, bet jei jau praleidote ne vieną svarbią šventę atskirai, manau draugaujate pakankamai, kad vyras turėtų suvokimą dėl jūsų bendros ateities. O kai jūs išdrįsite išgirsti tiesą be baimės jį prarasti –išsisklaidys visos jūsų abejonės.


... Bet juk kaip čia dabar moteriškė pradės sąlygas kelti ir bambėti! Juk vyrams reikia lengvumo!..


Lengvumo santykiuose nori visi. Nerasite sveikos psichikos žmogaus, kuris trokštų sunkumų santykiuose.

Kelti sąlygas („jei nori būti su manimi, tai turi ..... tai... tai... ir tai...“) - tolygu kelti ultimatumus, prieš pastatant savo sureikšmintą asmenybės didenybę. Maždaug: „Jeigu nori būti su mano didenybe - Manimi – daryk taip, kaip aš sakau“. Tai niekam nepatinka ir tai veikia atstumiančiai.


Jūs turite aiškiai žinoti, kokių santykių jūs norite. Kaip norite jaustis juose? Kokios jūsų santykių vertybės, lūkesčiai? Jei partneris nepatenkina jūsų partnerystės lūkesčių, jūs turite imtis tam tikrų sprendimų ir veiksmų. Nereikia bambėti ir prievartauti jums duoti tai, ko jūs norite. Reikia viską sudėlioti taip, kad jis pats panorėtų jums tai duoti. Kaip tai vyksta?


Visų pirma, sakot maždaug tokį tekstą: „Tu esi įdomus žmogus, man patinka su tavimi bendrauti, mylėtis, leisti laiką kartu (žodžiai, kurie leidžia suprasti, kad jums jis imponuoja kaip vyras), bet mūsų santykių modelis manęs netenkina. Man nepatinka... (aiškiai išvardinat, kas būtent NEPATINKA, konkrečiai nurodote problemos esmę), tai verčia mane jaustis nelaiminga, o aš taip jaustis nenoriu (parodote savo vertę ir poreikį santykiuose jaustis laiminga).“


Jei po tokio pareiškimo jis nesiims jokių veiksmų, bandant patenkinti jūsų poreikius (pradžiai turi bent pažadėt eliminuoti savo veiksmus, kurie sukuria jums neigiamus pojūčius ir tokiu būdu parodyti, kad esate jam svarbi), tuomet turi sekti sekantis žingsnis: „Man labai gaila, kad mūsų santykių situacija nesikeičia (parodot, kad vien pažadais soti nebūsit, parodot savo vertę, savo ambicijas gauti tai, ko jaučiatės esanti verta), laisvalaikiu aš kaip buvau, taip ir esu vieniša moteris (dėstot faktus, įrodančius jo veiksmų nebuvimą), aš neturiu kitos išeities, kaip tik nutraukti santykius (ryžtas, drąsa, savivertė – visa tai kuria žmogaus autoritetą ir pagarbą jam), kurie manęs netenkina (parodot, kad esat priversta nutraukti santykius dėl jo kaltės).


Šio pobūdžio pareiškimas sudrebina žmogaus sąmoningumą. Žmogus, kuriam yra brangūs santykiai, pajaučia praradimo baimę, ko pasekoje imasi radikalių veiksmų, aiškiai įrodančių, kad santykių prarasti jis neketina. Tokiu būdu žmogus PATS, NATŪRALIAI PAJAUČIA NORĄ patenkinti partnerio lūkesčius be jokios prievartos. Praradimo baimė išgrynina jo jausmus ir santykių vertę.


Jei draugas išliktų abejingas jūsų poreikiams ir nesiimtų jokių veiksmų, idant išsaugotų santykius su jumis, išsiskyrusi su tokiu vyru jūs nieko neprarasite. Tik sutaupysite savo brangų laiką, kurį išeikvotumėte ne su tuo žmogumi. Išlaikysite savo savivertę, savigarbą, psichologinę sveikatą – kas yra labai svarbu, norit gyventi gyvenimą laimingai ir pritraukti trokštamus santykius.


... Kaip sužinoti ar kas nors pasikeis? Juk negaliu sau leisti šitaip žaisti kelis metus. Noriu šeimos...


Kas jus verčia žaisti kelis metus ir veltui švaistyti savo gyvenimo turtą - laiką? Jei negalit sau leisti paikai santykiauti ir gyventi iliuzijoje – nedarykite to! Gyvenime labai svarbu žinoti KO NORI. Kai žmogus aiškiai žino, ko iš gyvenimo nori, jis žino gyvenimo kryptį. Toks žmogus lengvai atmeta tai, kas jam netinka. Jis ima iš gyvenimo tik tai, ko jam reikia.

Jei norite šeimos, o šis žmogus negali jums to duoti, vadinasi jis nėra tas žmogus, kurio jums reikia. Išmokite į gyvenimą žiūrėti be iliuzijų, adekvačiai vertinti situaciją, atsižvelgti į savo vidinius pojūčius. Išmokite paleisti tuos, kurie jums netinka ir suteikite sau galimybę turėti tai, apie ką senai svajojate. Sėkmės jūsų pasirinkimuose!


Jei nežinai kaip pasielgti susiklosčiusioje situacijoje, ar nesupranti kodėl vienaip ar kitaip elgiasi tavo antra pusė, siųsk savo problemos aprašymą mums el. paštu portalas@cosmopolitan.lt arba rašyk tiesiogiai Ingai. Į visus skaitytojų klausimus bus atsakyta COSMO portale ar privačiai į pateiktą el.paštą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis