6 didžiausios klaidos, kurias darai naudodama apsaugos priemonę

Pasaulinė statistika liudija: jauni žmonės nebenori naudoti prezervatyvų. Gal netinka jų kvapas? Gal lateksas madingas tik tada, kai yra dėvimas kaip Kim Kardashian suknelė?

Šie ir kiti panašaus pobūdžio klausimai paskatino COSMO išsiaiškinti skaitytojų įpročius naudotis prezervatyvais – tiksliau, bauginamos tendencijos to nedaryti priežastis. Apklausus du tūkstančius 18–34 metų vyrų ir moterų, buvo prieita liūdna išvada: vos 30 proc. jų pastarąjį kartą mylėdamiesi naudojo prezervatyvus. Ir tai – dar ne visi šokiruojantys faktai!


Šiurpi statistika: beveik 20 mln. amerikiečių gresia šiais metais susirgti lytiškai plintančiomis ligomis (LPL). Pastaruosius ketverius metus JAV nuolat pasiekiami sergamumo LPL rekordai. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 2017 metais buvo diagnozuota 2,3 mln. chlamidiozės, gonorėjos ir sifilio atvejų, t. y. 200 tūkst. daugiau negu 2016-aisiais.


Lietuvoje situacija ne ką kitokia: 2017 m. duomenimis, mažėja gonorėjos ir sifilio atvejų, tačiau daugėja chlamidiozės ir ŽIV. Įrodyta, kad tikrai veiksmingas būdas apsisaugoti nuo šių ligų – prezervatyvai. Nuolat ir taisyklingai juos naudojant tikimybė išvengti lytiniu būdu perduodamų ligų (taip pat nepageidaujamo nėštumo) yra išties didelė – 98 proc.


JAV COSMO, kartu su ne pelno siekiančia organizacija apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo „Power to Decide“ atlikęs išskirtinę apklausą, atskleidė, kad sergamumas lytiškai plintančiomis ligomis iš dalies tokias aukštumas pasiekė dėl to, kad žmonės per seksą ne visada naudoja prezervatyvus. 61 proc. respondentų prisipažino, kad naudotų prezervatyvus, jei žinotų, kad partneris serga LPL, antra vertus, 60 proc. pareiškė, kad prezervatyvus naudoja labai retai, o 50 proc. apklaustųjų prisipažino išvis nenaudoję prezervatyvų – nė karto per gyvenimą! Apklausų duomenimis, panaši padėtis ir Lietuvoje. Kokios yra tokio neapgalvoto elgesio priežastys ir kodėl šią tendenciją turėtum ignoruoti?Pagrindinės priežastys, kodėl jauni žmonės nenaudoja prezervatyvų


1. „Nesibaiminu dėl LPL“

Jei atmestume dvi suprantamas priežastis nenaudoti prezervatyvų (kai išvis nesimylima arba norima pastoti), dažniausiai respondentai, paklausti, kodėl per seksą nenaudoja prezervatyvų, atsakė, kad jie nebijo užsikrėsti LPL. Jų nebaugina net ŽIV.


Taip, chlamidiozė, gonorėja ir sifilis įprastai yra išgydomi antibiotikais, tačiau nenustatytos ir negydomos šios infekcijos gali sukelti, pavyzdžiui, nevaisingumą. Ir, beje, tokie virusai kaip herpesas (jis sukelia ne tik paprastąją pūslelinę, bet ir kur kas skausmingesnes lytinių organų opas) bei ŽIV vis dar tebėra neišgydomi.


2. „Mano partneris nereikalavo naudoti prezervatyvo“

33 proc. respondentų prezervatyvus naudoja tik tuo atveju, jei to nori partneris. Tačiau 72 proc. teigia gerbiantys tokį partnerį ir tokį pageidavimą. Tad aišku kaip dieną: kalbėtis apie tai su partneriu tikrai reikia. Neskaudės ir ilgai neužtruks, jei prieš lytinius santykius jam pasakysi: „Palauk, aš tik pasirūpinsiu prezervatyvu.“


3. „Man atgrasu juos panaudotus išmesti“

Pasirodo, šis mažytis nepatogumas – kai kuriems žmonėms ganėtinai svari priežastis apskritai atsisakyti prezervatyvo. Beje, taip savo sprendimą nenaudoti prezervatyvų paaiškino daugiau moterų negu vyrų.

Tačiau seksu juk užsiima du žmonės – siūlome tuos šiokius tokius nepatogumus įveikti drauge. Tegu vaikinas prilaiko prezervatyvą ištraukdamas varpą iš makšties (kol penis dar stangrus – kad prezervatyvas nenusmuktų ir sperma neišsilietų!), tada tu pakiši popierinę servetėlę, vaikinas deda į ją panaudotą gumelę, suvyniojate servetėlę ir išmetate į šiukšlių dėžę.


4. „Vartoju kitas kontraceptines priemones“

Geriamieji kontraceptikai, intrauterinės spiralės, žiedai, pleistrai, injekcijos ir skubioji kontracepcija apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau nesitikėk visomis šiomis priemonėmis išvengti LPL pavojaus. Medikai įspėja: tu tik save apgaudinėji, jei manai, kad, patikimai saugoma nuo nepageidaujamo nėštumo, esi apsaugota ir nuo LPL. Moksliniais tyrimais įrodyta: prezervatyvai – vienintelė tikrai patikima priemonė, tuo pat metu sauganti ir nuo nepageidaujamo nėštumo, ir nuo LPL, tokių kaip gonorėja, chlamidiozė, trichomonozė, taip pat žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), nes jie užkerta kelią į organizmą kraujui, spermai, makšties sekretui, per kuriuos iš esmės ir perduodamos infekcijos, neleidžia su partneriu apsikeisti lytinių organų mikroflora. Tačiau būtinai įsidėmėk ir išimtis: prezervatyvas mažiau apsaugo nuo infekcijų, perduodamų per kontaktą su tų sričių, kurių jis neuždengia, oda, – pavyzdžiui, nuo lytinių organų pūslelinės, karpų, ŽPV, sifilio.


5. „Sergu menstruacijomis“

Tikimybė pastoti per mėnesines išties nedidelė, tačiau pavojus užsikrėsti LPL išlieka! Mylintis per menstruacijas prezervatyvas netgi labai patogus: visas procesas bus ne toks teplus.


44 % respondentų yra linkę naudoti prezervatyvą tik mylėdamiesi su nauju partneriu


„Išmintinga ir atsakinga naudoti prezervatyvą per intymius santykius su naujais partneriais“, – mano vienas iš respondentų. Taisyklė viena: jei nematei savo lovos kaimyno tyrimų dėl LPL rezultatų, negali būti 100 proc. tikra, kad jis LPL neserga. Tai galioja visais atvejais, net jei žmogų itin gerai ir seniai pažintum. Vieno tyrimo duomenimis, kuo artimiau pažįstamas žmogus (pavyzdžiui, yra vaikystės draugas), tuo labiau mes linkę manyti, kad jis neserga jokiomis infekcijomis.


Deja, laikytis nuostatos „Man nereikia prezervatyvų, nes aš miegu tik su padoriais žmonėmis“ yra labai rizikinga, nes net sveikai atrodantis žmogus gali būti infekcijos nešiotojas: dauguma LPL prasideda be jokių ženklų, pirmieji specifiniai (bėrimas, išskyros iš lytinių organų, skausmingas šlapinimasis ar pan.) ir nespecifiniai (nedidelis karščiavimas, nuovargis ar gelta) joms būdingi požymiai pasirodo vėliau, tad infekcijos (-ų) sukėlėjas (-ai) gali būti perduoti (-i) partneriams to nė nežinant. Išvada? Atsakingas partneris neturi žiūrėti kreivai, jei pareikalausi naudoti prezervatyvą, nes tai tik rodys, kad rūpiniesi savo ir jo sveikata. Vaikinas nepatenkintas? Gerai pamąstyk, ar verta dėl jo rizikuoti savo sveikata.


58 % nė kiek neabejoja savo gebėjimais taisyklingai naudoti prezervatyvus


Atnaujinkime žinias. Pirštais suspaudi prezervatyvo galiuką, kad neliktų oro, ir užmauni prezervatyvą ant sustandėjusios varpos galvutės (viršutinėje prezervatyvo dalyje turi likti šiek tiek laisvos vietos spermai). Tada iš lėto vyniok prezervatyvą žemyn per visą varpos ilgį. Dabar kur kas saugesniems meilės žaidimams esate pasirengę.


Svarbu: jei maunamo prezervatyvo nepavyksta vynioti, vadinasi, jis uždėtas blogąja puse. Nemėgink šio prezervatyvo apversti ir naudoti, nes jo gale jau galėjo likti spermos ar prejakuliato, verčiau imti naują prezervatyvą. Ir tikrai nebūsite dvigubai saugesni, jei naudosite du prezervatyvus iš karto. Atvirkščiai, per lytinį aktą trintis tarp prezervatyvų tik didins jų tikimybę plyšti.


88 % respondentų nenaudoja prezervatyvų per oralinį seksą


Dažnas mano, kad per oralinį seksą užsikrėsti LPL neįmanoma, tačiau ši nuomonė visiškai neatitinka tiesos. Laimė, šiais laikais yra visokių pagardintų apsisaugojimo priemonių – ir braškių skonio prezervatyvų, ir įvairių skonių oralinio sekso servetėlių moterims pamaloninti. Tokius daikčiukus naudojant ir gomurys liks patenkintas, ir oralinis seksas nesukels nemalonių komplikacijų.


5 % apklaustųjų saugosi moteriškais prezervatyvais


Moteriški prezervatyvai dar rečiau naudojami, nes jų pasiūla skurdi, o kaina didesnė nei vyriškų, be to, ir įsigyti jų bet kur nepavyks. Pranašumai: medžiaga, iš kurios jie pagaminti, yra triskart tvirtesnė už lateksą, juos, skirtingai nei lateksinius, galima naudoti ir su vandeniniais, ir su silikoniniais lubrikantais. Taip pat įsidėti šį prezervatyvą galima iš anksto.


16 % naudotųsi prezervatyvais, jei šie negadintų aistros akimirkų


Vienas respondentas prisipažino: „Kai mano žmoną užvaldo aistra mylėtis, nenoriu gaišti laiko su prezervatyvu, nes tas noras jai gali greitai ir praeiti.“ Sutinkame, prezervatyvai neturi gadinti lytinio akto teikiamo malonumo, tačiau pažvelk į šią situaciją kitu kampu: tos maždaug 30 sekundžių, per kurias užmaunamas prezervatyvas, garantuos tolesnę palaimingą meilės sesiją be jokių rūpesčių. Maža to, kai kurių rūšių prezervatyvais net galima atitolinti ejakuliaciją, kitaip tariant, pailginti lytinį aktą. Yra skirtingo dydžio, formos, storio, net skonio prezervatyvų – svarbu rasti tinkamą ir priimtiną abiem partneriams.


6 dažniausios prezervatyvų naudojimo klaidos


1. Prezervatyvas užmaunamas po įsiskverbimo

Apklausų duomenimis, 44 proc. moterų prezervatyvą prisimena tik prasidėjus lytiniam aktui. Aišku, labai lengva užsimiršti, leisti vaikinui įsiskverbti bent kelioms sekundėms, o tada pagaliau atsipeikėti. Tačiau įsikalk į galvą: galima ir pastoti nuo vyro prejakuliato, ir užsikrėsti LPL vien nuo odos kontakto su oda. Beje, patikimiausi šiuo metu yra latekso ir poliuretano prezervatyvai. Prezervatyvai su spermicidais (medžiagomis, naikinančiomis spermatozoidus) gali sudirginti odą, pažeisti gleivinę ir atverti kelią LPL, tarp jų ŽIV, sukėlėjams.


2. Nenaudojamas lubrikantas

Net ir taisyklingai užmautas prezervatyvas gali plyšti. To išvengti padeda lubrikantas, nes jis sumažina plyšimo tikimybę didinančią trintį. Įsidėmėk: aliejiniai produktai, pavyzdžiui, vazelinas, masažo ar vaikiškas aliejus, kūno losjonas, – netinkami lubrikantai. Priešingai, jie tik dar labiau didina latekso prezervatyvo plyšimo pavojų. Be to, aliejiniai lubrikantai gali dirginti vidines gleivines (makštį, tiesiąją žarną), žarnyno mikroflora lengvai prilimpa prie riebalinio pagrindo, be to, tokie lubrikantai sunkiai nuplaunami.


Pagrindiniai tinkamų lubrikantų tipai:


1) Vandens pagrindo lubrikantai. Gali būti naudojami su latekso prezervatyvais. Gerai įsigeria į odą, lengvai nuplaunami muilu ir vandeniu. Svarbu: jei yra su skoniu, juose gali būti glicerino, tokie lubrikantai tinkami tik oraliniam seksui, vaginaliniams ar analiniams lytiniams santykiams – ne.


2) Silikoniniai lubrikantai. Jie išlieka slidūs, kol nuplaunami muilu ir vandeniu, todėl gali ištepti drabužius ar patalynę. Tinka analiniams lytiniams santykiams ir aktui vandenyje, nes ne taip lengvai pašalinami, ilgiau išlieka slidūs.


3) Mišrūs (vandens ir silikono pagrindo) lubrikantai. Patys populiariausi. Suteikia daugiau drėgmės nei silikoniniai ir išlieka ilgiau nei vandeniniai. Tokio lubrikanto dažniausiai nereikia pakartotinai tepti.


3. Prezervatyvas yra netinkamo dydžio

Prezervatyvas turi standžiai apgulti varpą. Būdamas per laisvas, jis gali nuslysti. Antra vertus, jei prezervatyvas yra per mažas, jis gali plyšti.


4. Prezervatyvas netinkamai laikomas

Meilės pirštinaites reikia laikyti vėsioje, sausoje vietoje – nuolat būdami piniginėje, kišenėje ar automobilio daiktų skyrelyje, karščio ir drėgmės paveikti, gali tapti netinkami net ir tie prezervatyvai, kurių galiojimo terminas nepasibaigęs. Beje, nuo galiojimo datos visada ir pradėk gumytės tinkamumo vertinimą, nes pasenę prezervatyvai labiau plyšta.


5. Prezervatyvo pakuotė atsargiai plėšiama pirštais

Niekada nenaudok žirklių, dantų ar kito aštraus daikto, nes gali pažeisti ir patį prezervatyvą. Jei lytinis aktas trunka ilgiau kaip 30 min., skelbk pertrauką, kad pakeistumėte prezervatyvą.


6. Po meilės akto delsiama ištraukti varpą

Kai tavo partnerio pasididžiavimas ima glebti, iš prezervatyvo gali išsilieti sperma, tad vos tik įvyksta ejakuliacija, varpą reikia ištraukti prilaikant prezervatyvą už išorėje esančio galo.Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis