17 dalykų, kuriuos apie nėštumą turi žinoti dar negimdžiusios

Tu dar neketini į šiukšlių dėžę mesti kontracepcijos priemonių? O gal priešingai - jau nori pastoti? Turbūt bet kuriuo atveju knieti sužinoti, ką reiškia devynis mėnesius įsčiose nešiotis mažutę savo kopiją.

Kad padėtume tau suvokti, kas vyksta užsimezgus gyvybei, paprašėme mūsų konsultantės gydytojos ginekologės Danguolės Vildaitės ir jaunų mamų atsakyti į keletą opiausių klausimų.


Ar mano kūnas praneš, kad pastojau?


Veikiausiai ne. Daugelis nėščiųjų nieko nenutuokia, kol išnyksta mėnesinės. Vis dėlto kai kurios būsimosios mamytės tvirtina, kad tai pajuto vos po keleto dienų. “Vieną sekmadienį mylėjausi su savo vyru. Po poros dienų pasijutau tokia pavargusi ir išpurtusi, kad iš karto supratau: kažkas nutiko”, — sako 29 metų Lina. Krūtys taip pat praneša apie nėštumą: pastojus organizme itin padaugėja hormono progesterono, todėl jos tampa kur kas jautresnės.


Kas gi tas rytinis pykinimas? Ar tai reiškia, kad žiaukčiosiu iki vidurdienio?


“Apie 75 procentus nėščiųjų vargina didesnis ar menkesnis pykinimas arba vėmimas. Tai prasideda iškart, kai išnyksta mėnesinės, ir trunka visą pirmąjį nėštumo trečdalį. Žodis rytinis klaidina. Šleikštulys gali apimti bet kuriuo paros metu. Kartais jis būna silpnas, panašus į tą, kurį patiriame sūpuojami. Bet gali būti kankinama tikro pykinimo ir vemti kiaurą dieną. Kas sukelia tokį nemalonų reiškinį? Gydytojų manymu, tai reakcija į hormonų santykio pokyčius kraujyje. Dažni vemti gali ir dėl to, kad organizmas stengiasi apsaugoti būsimą mažylį nuo kenksmingų mikroorganizmų, kurių kartais pasitaiko piene, mėsoje ar žuvyse.


Ar tiesa, kad įsigeidžiama pakramsnoti keisčiausių dalykų?


Kai valgai už du, ne tik apetitas padidėja. Kyla ir kuo keisčiausių norų. Vienos nėščiosios trokšta nuolat misti kokiais nors konkrečiais produktais, kitos (tokių dauguma) neištveria be neįtikėtinų derinių, tarkim, gruzdintų bulvyčių su rūgščia grietine. Tokie dalykai ima dėtis pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais ir neišnyksta iki pat gimdymo. Medikų manymu, tai natūralu: organizmas reikalauja tų maisto medžiagų, kurių gauna nepakankamai.


Ar nėštumo metu nuotaika tikrai šokinėja kaip pasiutus?


“Kai buvau ketvirtą mėnesį nėščia, vyras rytą į darbą išėjo manęs nepabučiavęs. Žliumbiau keletą valandų — nusprendžiau, jog jis liovėsi mane mylėti”, — pasakoja 34 metų Laima. Nėštumo metu labai kinta estrogenų bei progesterono kiekis organizme. Dėl to moterys gali pasijusti emociškai prislėgtos ar pradėti siautėti lyg pamišėlės. “Savaitę buvau tokia dirgli, kad vyrui neleidau savęs net paliesti. Tai priminė patį klaikiausią PMS, tik padaugintą iš 100”, — guodžiasi 26 metų Sandra.


Ar įmanoma išvengti persileidimo?


Viena atsargumo priemonė tikrai nuo tavęs priklauso: mesk rūkyti. Tyrimų duomenimis, rūkalės kur kas dažniau persileidžia. Deja, savaiminio aborto, t.y. vaisiaus pasišalinimo iki dvidešimtosios nėštumo savaitės, pati moteris beveik niekada negali valdyti. Jo nesukels mitybos įpročiai, sportas, lytiniai santykiai, tai neįvyks netgi pargriuvus ir nestipriai užsigavus. Apie 80 proc. persileidimų lemia chromosomų dalijimosi sutrikimai iš pat pradžių, vos pastojus. Yra ir gerų naujienų — 85 proc. kadaise šią nelaimę patyrusių moterų vėliau pastoja ir sėkmingai pagimdo.


Ar odoje atsiras dėmių?


Gali būti. “Nėštumo biblijos” (The Pregnancy Bible) leidėjos ginekologės Joanne Stone aiškinimu, dėl hormonų santykio pokyčių gali atsirasti spuogų, paraudimų, bėrimų ar dėmių. Be to, gali patamsėti speneliai ar kitos kūno dalys — hormonai skatina gamintis melaniną. Dėl jo pertekliaus kai kurioms moterims atsiranda linea nigra — tamsesnis ruožas nuo gaktikaulio iki bambos, taip pat vadinamoji nėštumo kaukė (patamsėja skruostų ir nosies oda). Pagimdžius visa tai išnyksta. Žinoma, įsčiose besispardantis rubuilis ne visada pasmerkia vaikščioti atgrasiu veidu. “Šiaip nuolat iškildavo spuogų, bet nėštumo metu nepasirodė nė vieno”, — stebisi 29 metų Simona.


Ar nutuksiu? O galbūt, atvirkščiai, netgi sulysiu?


Pamiršk siaubo filmų scenarijus primenančias pasakas, jog būsimos mamytės sustorėja lyg peniukšliai. Daugelis moterų priauga 11—16 kg. Bandysi nevalgyti, laikytis dietos? Rizikuosi savo kūdikio sveikata. Antra vertus, jei priaugsi per daug, gali šoktelėti kraujospūdis arba netgi prasidėti cukrinis diabetas. 11 kg gali pasirodyti labai daug, tačiau tai — ne riebalai. Iki 50 proc. šio kiekio — skysčiai, visa kita — placenta, vaisiaus vandenys, išbrinkę pieno liaukų audiniai ir, be abejo, mažylis. “Buvo labai neįprasta tampytis papildomus 13,5 kg. Ir visus priekyje. Vis bijojau, kad imsiu ir pargriūsiu ant nosies”, — juokiasi 27 metų Kristina.


Nebijok, pagimdžiusi tikrai atsikratysi nereikalingo svorio — tik reikės deramai maitintis ir reguliariai sportuoti. Deja, keblumų gali sukelti skrandis — jis jau išsitampė, todėl reikalaus daugiau maisto. Vadinasi, yra tikimybė užsiauginti ir riebaliukų, kurių, deja, nelengva atsikratyti.


Ar dažnai teks lakstyti į tualetą?


Taip. Laukiantis viską tenka derinti prie noro šlapintis, o ne atvirkščiai. Kodėl šlapimo pūslė tampa tokia įnoringa? Pirma, kraujyje padaugėja hormonų, be to, kūdikis ir padidėjusi gimda spaudžia šlapimo pūslę. Artėjant gimdymui vaikutis guli tiesiai ant jos, todėl visą laiką atrodo, jog nebeištversi, tuoj per kojas ims tekėti gelsva srovelė.

Gali kilti ir kitų keblumų. Nėščiosioms neretai užkietėja viduriai. Ir dažniausiai dėl to, kad jos vartoja per mažai skysčių. Nuolatinis stanginimasis gali sukelti hemorojų. Tos išsiplėtusios išangės venos be galo skausmingos.


Ar galima tikėtis dar kokių nors keistų kūno pokyčių?


Padidėjęs seilėtekis — palyginti įprastas dalykas. Tačiau gydytojai nežino, kodėl kai kurios moterys seilių tiesiog nespėja ryti. Laimė, ne visi kūno pokyčiai tokie nemalonūs. Nuo trečiojo iki šeštojo mėnesio daugelis moterų patiria tikrą energijos antplūdį. Be to, stambėja krūtys. Būsimoji mamytė gali tikėtis, kad teks pirkti vienu dydžiu didesnes liemenėles. Būna ir taip, kad pinigus prireikia leisti vėliau — krūtys padidėja jau pagimdžius.


Iki kelinto nėštumo mėnesio galima lytiškai santykiauti?


Jei jaučiamasi gerai, jei kūdikis sveikas, mylėtis galima iki pat gimdymo. Tai kartais netgi slopina įtampą artėjant tai lemtingai dienai. Tiesą sakant, nemažai moterų pastojusios tampa netgi geidulingesnės — veikiausiai dėl to, kad į lyties organus priplūsta daugiau kraujo.


Ar tikrai geriausia gimdyti natūraliai?


Nevisiškai taip. Natūraliai gimdyti, — vadinasi, nevartoti jokių vaistų skausmui malšinti. Kai kurios būsimos mamos įsitikinusios, jog vartojant tokius vaistus per gimdymą sumažėja problemų. Vis dėlto nėra jokių įrodymų, jog šitokiu būdu vaikutis į pasaulį atkeliauja sveikesnis, palengvėja gimdymas. Kad ir kaip ten būtų, nei epiduraliniai (leidžiami greta stuburo), nei vaistai į raumenis tikrai nepakenks mažyliui, jei bus pavartoti tinkamu metu.


Ką reiškia posakis “ištekėjo vandenys”?


Tai reiškia, kad trūko vaisių gaubianti plėvė ir pasišalino joje buvęs skystis. To vandenėlio išteka ne tiek jau ir daug, tačiau kai kurios moterys apie tai kalba beveik kaip apie potvynį. “Tik šliūkšt — ir ant grindų liko telkšoti didžiulė bala” — prisimena 38 metų Jolanta.


Ar gimdant labai skauda?


Taip, skauda, tačiau skausmas gali būti ir didesnis, ir mažesnis. Gimdymas prasideda sąrėmiais, pamažu atsiveria gimdos kaklelis. Šiaip jau jis būna užsivėręs, tačiau dabar prasiveria apie 10 cm — tiek, kad prasiskverbtų kūdikio galvutė ir prasidėtų gimdymas. Vaikui keliaujant gimdymo kanalu sąrėmiai dažnėja, stiprėja — kūnas stengiasi išstumti mažylį laukan. Kai kurios gimdyvės teigia, jog toks skausmas prilygsta stipriems, bet ištveriamiems mėnesinių spazmams. Kitos meldžiasi, kad ta agonija kuo greičiau baigtųsi. “Kaip tai apibūdinti? Įsivaizduok, kad keli didžiausią savo gyvenime nešulį”, — sako 28 metų Jolanta.


Kaip nustatoma, kad reikia Cezario pjūvio?


Nors taip gimdo 26 proc. moterų, Cezario pjūvis — kūdikio išėmimas prapjovus pilvo sienelę ir gimdą — vis dar laikomas sunkia operacija. Daugelis gydytojų jos vengia, atlieka tik tuo atveju, kai vaginalinis gimdymas pernelyg rizikingas. Štai priežastys, dėl kurių dažniausiai prireikia skalpelio: gimdoje ne vienas, bet keli vaikai, kūdikis per stambus, kad prasiskverbtų gimdymo kanalu, jo padėtis netaisyklinga (pavyzdžiui, pirmiausia laukan lenda ne galvutė, bet sėdmenys).


Kas gi ta placenta?


Placenta — laikinas organas, kuriuo vaisius jungiasi su gimda. Per placentą jis aprūpinamas krauju bei maisto medžiagomis. Gimus mažyliui turi pasišalinti ir šis 20 cm skersmens darinys. Placentos šalinimas — nemalonus procesas, tačiau daugelis moterų to beveik nepajunta. “Kai ji pasirodė, tiesiog išsigandau. Tas daiktas priminė milžinišką purpuro spalvos medūzą ar per makštį išsprūdusį vidaus organą”, — prisimena 33 metų Julija.


Ar lengva maitinti krūtimi?


Daugelis mamyčių prie to įpranta maždaug per savaitę. Reikia truputėlio įgūdžių, kad kūdikį ant rankų paimtum taip, jog jis galėtų deramai žįsti, t.y. nuryti pakankamai pieno. Įveikus šį tarpsnį kyla kitų rūpesčių — suskirsta krūtų speneliai ar ima juos skaudėti. Bet visa tai įveikiama — su gydytojo ar mamos pagalba.


Po kiek laiko galėsiu mylėtis? Ar seksas po gimdymo skausmingas?


Jei gimdei natūraliu, vaginaliniu, būdu, palūkėk šešetą savaičių — tiek laiko pakaks atsigauti po šio svarbaus įvykio. Tavo makštis išsitampė ir yra labai gležna. Beje, kai kurioms moterims gimdymo metu atliekama epiziotomija — įpjaunama tarpvietė, t.y. tarpelis nuo makšties iki išangės. Taip daroma tuo atveju, jei spėjama, jog kūdikiui nepakaks vietos išlįsti. Dažniausiai pritrūksta 2—4 cm. Nepamiršk, kad maitinimas krūtimi bei hormonų pokyčiai dar ir sausina makšties gleivinę — štai kodėl tiek laiko prireikia grįžti į vėžes.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis