Santykių ekspertė: ar reikia moteriai pasakyti apie jos vyro neištikimybę

Šio pobūdžio klausimas iškyla visiems, kurie tampa neištikimybės liudininkais. Šiuo delikačiu klausimu gaunu nemažai užklausų ir turiu aiškią bei argumentuotą poziciją, kuri atsispindės pateiktoje apklausoje ir situacijos analizėje.

- Laba diena, norėčiau su jumis pakalbėti vienu mane neraminančiu klausimu. Susiradau naują darbą dideliame kolektyve. Su visais susipažinau, viskas buvo šaunu, kol susidūriau su vienu įžūliu tipu. Jis, beje, vienas iš tos įmonės vadovų. Iš pradžių tai buvo lengvas flirtas, juokeliai, kavos atsigėrimai. Sužinojau, kad jis turi šeimą, du vaikus ir viskas tame būtų puiku, jei ne jo pasiūlymas pasilikti po darbo ir paišdykauti. Iš pradžių galvojau, tai bajeris, bet kai prasidėjo seksualinis priekabiavimas su tuo pačiu pasiūlymu, aš sutrikau. Toks pyktis apėmė. Jis gi turi žmoną, kurią aš pati mačiau, kai sykį užsuko pas jį į ofisą. Man jie pasirodė tokia laiminga šeima.

Pradėjau kitų klausinėti apie jį ir paaiškėjo, kad jis visiems žinomas donžuanas. Kad jau ne viena yra papuolusi į jo žavesio pinkles, kad jis savotiškai tuo didžiuojasi, o žmona nieko nežino apie jo „viršvalandžių“ subtilybes. Jaučiu dėl to pyktį ir norėčiau, kad apie jo visas neištikimybes sužinotų jo žmona. Norėčiau jai papapasakoti, ką man siūlo jos vyrelis. Ką jūs apie tai manot? Man įdomi jūsų, kaip santykių ekspertės nuomonė. Kaip man geriausia pasielgti šioje situacijoje: papasakoti jo žmonai ar būti dar viena auka jo sąraše?

Jūsų laiške išdėstytos dvi alternatyvos: arba pasakyti žmonai, arba būti dar viena jo sąraše. Aš siūlyčiau trečią variantą: nebūti donžuano eiline auka ir nesikišti ten, kur jums nedera kištis. Jūs nesat nei jo žmonos sesuo, nei geriausia draugė, nei juolab Dievas, kuris sprendžia, kaip žmonėms reikėtų gyventi savo gyvenimą.

Jūs manote, kad pasakiusi tiesą palengvinsite jos gyvenimą? Iš tiesų su tokia tiesa jūs paversite jos gyvenimą košmaru, jei iki šiol ji apie tai nieko nežino. Ar jūs norite prisiimti tokią atsakomybę? Ar jūs išties norite būti tas žmogus, kurio dėka prasidėtų nekalto žmogaus kančios? Mano atsakymas vienareikšmiškas: tai ne jūsų reikalas ir kištis į svetimą šeimą nevalia!

- Taip, trečias variantas man priimtiniausias, bet man gaila jo žmonos, kad jis taip niekšiškai su ją elgėsi. Norisi pamokyti tokius, kad žinotų, jog negalima šitaip su moterimis elgtis.

Mano požiūriu išdavystė yra šis tas daugiau, nei savo poligaminės prigimties realizavimas. Rusų kalboje yra du žodžiai: „izmena“ ir „pridatelstvo“. Lietuvių kalboje analogų nėra, bet tie, kas supranta rusiškai, gali pajausti, kokie esminiai skirtumai egzistuoja tarp tų dviejų žodžių. Išdavystė yra ganėtinai plati ir filosofiška tema, nenorėčiau dabar išsiplėsti, bet norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad dulkindamasis su kitomis moterimis jis tiesiogiai nieko blogo savo žmonai nedaro. Jis tiesiog egoistiškai tenkina savo geidulius t.y. daro gera sau.

Didžiausios problemos prasideda tada, kai informacija apie vyro neištikimybę pasiekia žmoną. Dažniausiai tai įvyksta natūraliai, tokie būna lemties dėsniai. Per tas patirtis žmonės įgyja gyvenimo patirties, tampa protingesni, išmintingesni ir gyvenimas tęsiasi toliau. Tad tikrai neverta kištis į svetimo gyvenimo procesus ir juos dirbtinai trikdyti. Juk jūs nesate gyvenimo teisėjas, kuris baudžia nusidėjėlius, tiesa?

- Asmeniškai aš norėčiau žinoti jei mano vyras miega su kitomis...

Daugelis taip galvoja, kol ši patirtis nepaliečia asmeniškai su visomis to „sužinojimo“ pasekmėmis. Labai lengva pasakyti: „aš niekada neatleisiu neištikimybės, aš iš karto išsiskirsiu“ – kol tavęs tai neliečia. Deja, tai tik gražūs žodžiai. Realybėje, sulig ta informacija, moters gyvenime prasiveria pragaro vartai. Nėra taip lengva išsiskirti su tuo, kurį myli. Nėra lengva atleisti... Užtrenkti to pragaro vartus ir oriai iš viso to išeiti pavyksta tik vienetų vienetams. Visi kiti pradeda skęsti savo agonijoje, tampa kitokiais žmonėmis, kitaip pradeda elgtis ir prireikia nemažai laiko iš viso to skausmo išlipti.

Patikėkit manim, daugelis moterų būtų norėjusios to nesužinoti. Ši informacija naudinga tuomet, kai tu jau esi apsisprendusi išsiskirti su savo vyru. Tuomet ši informacija palengvina moters skyrybų naštą ir atsakomybę. Arba tada, kai pačią moterį kankina josios neištikimybės šešėlis. Tuomet tai gal padėti išsivaduoti nuo moralinių pagirių.

- Manau, kad jei šeimoje viskas būtų gerai, vyras tikrai neitų pas kitas. Jei taip nutinka, vadinasi šeimoje jau yra problemų.

Tai nėra aksioma, kuri vienareikšmiškai pasako apie santykių problemų egzistavimą poroje. Akademiniais tikslais esu atlikusi ne vieną socialinį tyrimą, atsakantį į klausimą: „kodėl vedę vyrai sąmoningai ieško meilužių“. Tyrimų rezultatai šokiruojantys ir paneigiantys mitą, kad į kairę suka tik tie, kurie šeimoje yra nelaimingi. Neištikimais būna ir tie, kuriems šeima yra didelė vertybė, kurie myli ir yra mylimi, kurie turi nuostabius šeimyninius santykius su savo žmonomis ir kurie nė už ką neiškeistų savo mylimosios į meilužę. Jie aiškiai suvokia, kam jiems to reikia ir aiškiai žino, kad žmona nieko bendro su tuo neturi.

Visuotinai priimtas, stereotipinis požiūris į neištikimybę turi dideles pasekmes. Lengvabūdiškai sugriaunamos šeimos, sužalojama asmenybių psichologija, įgyjamos likimą keičiančios baimės ir panašiai. Negalima to vertinti vienareikšmiškai, neišanalizavus visos situacijos ir nesusumavus visų situacijos dėmenų.

Be kita ko, nepamirškite, kad svetimos šeimos problemos - nėra jūsų problemos. Nėra įstatymo draudžiančio neištikimybę. Nėra vieno požiūrio į neištikimybę. O jūs nesate įpareigota kištis į kitas šeimas su savo požiūriu ir savo nuostatom.

- Bet ar gali būti laiminga žmona, kai jos vyras dulkinasi su kitom? Aš nemanau, kad išdavystė yra geras dalykas. Juk jis apgaudinėja ją.

Afrikoje badaujantys vaikai irgi nėra geras dalykas. Karas Sirijoje taipogi nėra geras reiškinys. Bet ar jūs apie tai galvojate? Ar tai turi kažkokios įtakos jūsų gyvenimui? Nemanau. Jūs nepasijaučiate mažiau laiminga, kai kažkur pasaulyje nuo bado ar karo miršta žmogus. Taip yra todėl, kad jūs tame nedalyvaujate, to nemato jūsų akys ir jūsų psichika į tai niekaip nesureaguoja. Jūs toliau laimingai sau gyvenate. Bet jei staiga numirtų jūsų mylimas žmogus, jūsų gyvenimas išsyk pasikeistų. Lygiai taip pat gyvena neištikimų vyrų žmonos. Kol jos to nežino ir neturi pagrindo nepasitikėti savo vyru, jų niekaip nepaveikia tas faktorius, kad vyras vaikšto į kairę. Iki tol, kol jos tai sužino...

Stereotipinis mąstymas, kad mylėdamas savo moterį ir būdamas su ja laimingas vyras negalėtų mylėtis su kitomis, verčia daryti skubotas išvadas ir skubotus sprendimus. Gyvenime yra pavyzdžių, kurie visiškai paneigia šį mitą. Pasirodo gali vyrai mylėti vieną bei būti atsidavusiu, geru šeimos vyru, ir tuo pačiu mylėtis su kita ar kitomis.

Meilužės rolėje atsidūrusios moterys, dažniausiai mano, jog vyras negražiai elgiasi su savo žmona ją apgaudinėdamas. Bet realybė yra visai kita. Tai jos būna apgaudinėjamos. Joms žadami tušti pažadai. Jos yra išnaudojamos vyrų troškimams patenkinti. Kai tuo tarpu žmonos sau laimingai ir saugiai gyvena tradicinį šeimyninį gyvenimą bei mėgaujasi partnerystės statuso privalumais, kuo negali pasimėgauti meilužės rolę atliekanti moteris.

- Kam jiems to reikia, jei šeimoje jiems nieko netrūksta?

O kam žmonėms reikia skirtingo skonio maisto, jei sotumo jausmo patenkinimui pakaktų kelių produktų? Jiems tai seksualinė įvairovė, savirealizacija, gyvenimo malonumas. Tai, kad vyrams norisi turėti daugiau nei vieną sekso partnerę lemia jų poligamiška (patiniška) prigimtis. Aišku, ne visi vyrai yra tokie. Būna ir monogamiškų, kuriems pilnai užtenka vienos moters patenkinti visus partnerystės poreikius.

Nebūkite kitų žmonių gyvenimo teisėjais. Nemanykite, kad jūsų rankose vienintelė gyvenimo tiesa. Jų yra daug. Ir kiekvienas turi teisę turėti savąją.

ATSAKO SANTYKIŲ EKSPERTĖ
Inga Aukštakojienė
Tobulasjausmas.lt autorė

Jei nežinai kaip pasielgti susiklosčiusioje situacijoje, ar nesupranti kodėl vienaip ar kitaip elgiasi tavo antra pusė, siųsk savo problemos aprašymą mums arba rašyk tiesiogiai Ingai. Į visus skaitytojų klausimus bus atsakyta COSMO portale ar privačiai į pateiktą el.paštą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis