Ar esi emociškai priklausoma nuo meilės?

Nemanyk, kad priklausomybė nuo meilės – atradimas. Jai net mokslinis pavadinimas suteiktas: simbiozinis ryšys. Būdami tokios stadijos, įsimylėjėliai svaigsta vienas nuo kito, gyvena darniai, be barnių ir priekaištų, stengiasi drauge praleisti kuo daugiau laiko. Tai – pažinimo, prieraišumo formavimosi metas.

Vėliau simbiozę keičia kiti etapai. Partneriai pradeda pamažu tolti vienas nuo kito, mėgina rasti laiko sau ir apmąstymams apie santykius. Suvokę, ko iš šių nori, ima kelti reikalavimus ir tobulinti save kitose gyvenimo srityse: darbo, kūrybos, hobių. Galop vėl grįžta prie tokio pat švelnumo, kokį patyrė santykių pradžioje. Bet nepraranda savęs: užuot panirę į partnerio interesus, gludina savuosius. Ir dėl to meilės ryšys tampa harmoningas, įdomus abiem.

Kas kita – santykiai, kurie ir pradideda, ir baigiasi simbioze: t.y. vienas partneris tiesiog priauga prie kito, neleidžia šiam savarankiškai nė kveptelėti. Kitaip tariant, jeigu išrinktasis tau svarbesnis nei kiti, vadinasi, tai – meilė. Bet jei jis tampa tau svarbesnis nei tu pati, tai – jau emocinė priklausomybė. Kodėl mes nuolat painiojame šias dvi sąvokas?

Nuo ko bėgi?

Nuo meilės priklausomiems žmonėms, jausmoholikams, santykiai yra tik tiltelis į savojo gelbėjimą, bet ne dviejų lygiaverčių partnerių sąjunga. Jie iš pat pradžių laiko save niekam tikusiais ir menkesniais partneriais. Todėl puola už mylimąjį nudirbti jo darbų (net jei šis neprašo) ir visa galva neria į jo interesus. Žodžiu, tampa blyškia beveide mylimojo kopija. Kodėl jie taip elgiasi? Nes tai – proga negalvoti apie save ir būtinybę save keisti. Juk už kitą atsakyti visada paprasčiau – galima tą atsakomybę dalyti perpus: tam, kuris veikė, ir tam, kuris sutiko, kad už jį veiktų. Jausmoholikas vengia pokyčių, nes tai susiję su rizika, o ši siejama su baime, kuri yra dažna jo minčių viešnia.

Amžinai amžinai! Iki kito karto

Svarstai, gal ir pati esi priklausoma nuo meilės? Lengva patikrinti. Tik atsakyk, ką veiksi per artimiausius metus ar dvejus. Stipriai mylinti, bet laisva asmenybė visada ras, ką pasakyti: keisiu darbą, tobulėsiu, mokysiuos. O jausmoholikui atsakyti sunku: jis įprato gyventi pagal partnerio sudarytus planus.

Kaip tiesiog mylintis žmogus elgiasi po skaudžių skyrybų? Leidžia laikui gydyti žaizdas. Ką daro jausmoholikai? Nelaukia nė sekundės – puola ieškoti naukos aukos.

Abu partneriai privalo turėti ir savo interesų, ir savo gyvenimą? Tai jausmoholikui visiškai nepriimtina. Na taip, sau jis gali leisti ir vienam kur nors nueiti, nes juk yra šimtu procentų tikras dėl savo jausmų. O štai dėl partnerio, nepaisant visos romantikos ir deklaruojamo pasitikėjimo, abejonių kirba. Menkiausias partnerio mėginimas ištrūkti iš globos ir įkvėpti laisvės jausmoholikui kelia paniką ir vienintelį norą: dar tvirčiau įsikibti ir nepaleisti. Tai – ženklas, jog santykiams iškilo mirtina grėsmė.

Gailesčio liūne

Vienas labiausiai paplitusių būdų užkariauti ir susaistyti auką – sukelti kuo didesnį gailestį sau. Juk bejėgį kačiuką į lauką išspirti gerokai sunkiau nei išlepusią suaugusią katę.

Jei jausmoholikui pasiseka – partneris jį beprotiškai myli, – jis vis tiek ieško ir būtinai aptinka daugybę šio trūkumų. Charakterio, interesų, net finansinės padėties – viską lemia tai, kokius savo trūkumus nori kompensuoti partnerio sąskaita.

Savojo beieškant

Jausmoholizmą reikia gydyti? Taip. Kaip ir bet kurią priklausomybę. Nes tapusi nepriklausoma nuo partnerio planų bei emocijų gali atrasti kitą meilę – meilę sau. Išmokti priimti save tokią, kokia esi. Suvokti savo unikalumą ir vertingumą. Išgyventi savo emocijas, susikurti savo principus, puoselėti savo interesus – visa tai, kas anksčiau buvo aukojama dėl partnerio. Suprasti, kad esi verta patirti laimę nepriklausomai nuo santykių su mylimuoju.

Jeigu esi jausmoholiko partnerė, atmink, kad spausti tokį žmogų, skatinti jį keistis – beveik beviltiška. Sėkmė tikėtina vos 30 proc. atvejų. Tik jausmoholiko noras gydytis gali duoti teigiamų rezultatų. Be abejo, kantrus ir laukti nusiteikęs partneris gijimo procesą gali pagreitinti palaikydamas ne žodžiais, bet veiksmais.

Meilės priklausomybės atveju gyjama labai ilgai – tik laikas jausmoholiką išmoko megzti santykius ir išgyventi visas jų stadijas pradedant įsimylėjimu, pasitikėjimu, baigiant gyvenimu drauge.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis