Kiek verta aukotis dėl meilės?

Gyvenime, kaip ir mene, moterys mėgsta slapta aukotis, juokauja dailininkai. Prisimink šizofrenija sergančio matematiko pasiaukojančią žmoną filme „Nuostabus protas“. Paskaityk apie Salvadoro Dali ryšį su žmona, kurios meilė buvo persunkta motiniškos globos. Įkandin skandalingojo rokerio Ozzy Osbourne'o irgi jau daugelį metų seka tolerantiškoji Sharon, laikanti šeimoje visus keturis kampus. Ir tu jautiesi nuolat globojanti ir gelbėjanti savo vaikiną? Pamąstyk minutę: gal jau laikas gelbėtis pačiai.

Kaip išlaikyti pusiausvyrą, nevirsti amžina savo vaikino atrama? Kur baigiasi gerumas ir suveši desperatiškas poreikis slaugyti sveiką žmogų?

Didžiosios baltosios svajonės

Psichologės Erikos Sasnauskienės teigimu, paslaugumas, gerumas ir užuojauta – visiems būdingi jausmai. Normalu turėti noro bei ryžto padėti kitam, tačiau kai kurie žmonės peržengia ribas. Jie stengiasi žūtbūt pakeisti partnerį ir juo rūpintis.

JAV psichologės Mary Lamia ir Marilyn Krieger daug metų tyrinėjo aukotis linkusius žmones. Šį polinkį jos pavadino baltojo riterio sindromu. Mokslininkų nuomone, baltasis riteris – žmogus, dažniausia palaikantis romantiškus santykius su netinkamu partneriu ir aklai tikintis, kad meilė pakeis išrinktąjį.

Kilnūs ketinimai

Ekspertų teigimu, moterys liguistai dėl partnerio aukotis linkusios labiau nei vyrai. Iš dalies tai nulemta auklėjimo – mergaitės nuo mažens mokomos užjausti, padėti.

Elena – tipinė mergina, kuri skuba gelbėti silpnesnį vaikiną. Ji tvirtai tiki, kad yra jam reikalinga. Mergina jaučia giminystę su kiekvienu, kuris patiria emocinį skausmą. Elena galvą dėtų už visus tris buvusius savo vaikinus. Tadas buvo švelnus, tingus, visada bedarbis ir visada sugniuždytas. Net išsiskyręs su Elena jis dar metus gyveno jos bute, mat neturėjo kur eiti.

Aurimą policija pagavo besilaužiantį į kaimynų automobilį. Elenai jis sriūbavo buvęs neteisingai apkaltintas. Jo žlugusi vagystė, pasirodo, buvusi kilnaus meilės atspalvio – trūkę pinigų merginai žiedui nupirkti. Kai jį nuteisė, Elena kone kasdien rašydavo jam laiškus ir lakstydavo pasimatyti.

Galiausia jos gyvenime atsirado Tomas, kuris gerdavo (ir tebegeria) iki sąmonės netekimo, o vėliau siautėdavo bute. „Išsiskyrusi su juo bandžiau palaikyti ryšį, nes jaučiau: be manęs jis degraduos“, – pasakojo mergina. Akis jai atvėrė psichoterapeutė – padėjo suvokti tokių partnerių pasirinkimo priežastis. „Mama mane paliko mažą. Įsivaikino kita šeima. Nuolat bijojau, kad vieną dieną įtėviai manęs atsisakys...“ Tad ir suaugusi Elena stengiasi žūtbūt išsaugoti žmones šalia, net jeigu akivaizdu, jog be jų gyventi jai būtų daug geriau.

Besąlygiška meilė

Neretai pasiaukojančių merginų veiksmams lemiamos įtakos turi keistai suvokiama savirealizacija. Jos renkasi opius nesavarankiškus vyrukus, kad suformuotų iš jų svajonių partnerius.

Ankstesnis Aidos vaikinas buvo apimtas gilios depresijos. „Didumą laiko praleisdavome namuose: jis liūdėdavo, o aš jį guosdavau. Supratau pasirinkusi jį dėl bejėgiškos jo būklės.“ Aida sako paauglystėje sirgusi anoreksija. Ji kėlė sau didžiulius reikalavimus, sunkiai susitaikė su savo kūnu. Dabar jai sunku priimti žmones tokius, kokie jie yra, ir išsirinkti geriausią draugystės variantą.

Išgelbėk mane

Dauguma vaikinų nuo mažens žino: privalu būti stipresniems ir tvirtesniems nei mergaitės. Bet kai kuriems tai nekliudo suaugus atsisėti merginoms ant sprando. Kokio tipo vaikinai leidžiasi gelbėjami merginų? Pirmiausia tai menkai save vertinantieji, nuolat pageidaujantieji patarimų ir patvirtinimų, kaip elgtis. Taip pat kamuojamieji depresijos, norintieji, kad merginos juos palaikytų ir išgelbėtų. Trečiasis tipas, psichologų teigimu – plėšrūs veikėjai, mokantys manipuliuoti. Jų nuotaikos svyruoja nuo labai geros iki demoniškai blogos. Priekaištai aplinkiniams nepagrįsti, o draugės apskritai visada ir visur lieka kaltos. Jie? Jie niekada neklysta.

Subalansavimo veiksmai

Jauti pradėjusi žaisti gelbėtoją? Atidžiau panarstyk susiklosčiusią padėtį. Tavo vaikinas nuolat veikiamas nepaaiškinamų vidinių krizių? Jis turi darbą, yra finansiškai atsakingas, emociškai stabilus, jo nekamuoja priklausomybės? Kad ir kokia būtų draugo problema, jeigu ji tave nuolat alina, atlieki baltojo riterio vaidmenį. Bet tai nereiškia, jog viskas prarasta. Psichologės E.Sasnauskienės teigimu, daug porų geba išsivaduoti iš globotinio ir gailestingosios seselės dueto.

Identifikavusi problemą, pakalbėk apie ją su vaikinu. Išsiaiškink, kaip jis įsivaizduoja savo ateitį. Tada galėsi pakoreguoti judviejų ryšį. Tarkim, vaikinui kilę problemų dėl alkoholio, ir jis sutinka priimti tavo pagalbą. Tačiau jis privalo suvokti: gydosi ne dėl tavęs – dėl savęs. Jis turi susiimti ir tapti atsakingas. Nepulk kas kelias minutes klausinėti, kaip jam sekasi, nesekiok, nekontroliuok, nebūk aukle. Jeigu vaikinas pasiryžęs keistis, jis tai ir padarys. Jeigu ne, vadinasi, santykiams lemta baigtis.

Psichologė priduria: baltieji riteriai gelbėdami kitus žaloja savo sveikatą. Jeigu nori išsaugoti santykius, atmink: tai priklauso ne nuo tavęs vienos. Nesileisk į derybas su vaikinu. Jei laikai save heroje gelbėtoja, pasiryžk ir vieną kartą didvyriškai padėk pati sau.

Beviltiška auka prieš subalansuotą elgesį

Situacija: vaikinas negali susimokėti buto nuomos.
Besiaukojanti mergina: nesiginčijusi sumoka už jį.
Balanso ieškotoja: paskolina jam pinigų ir sutaria dėl skolos grąžinimo datos (ar kelių, jei pinigai bus grąžinami dalimis).

Situacija: vaikinas prarado darbą.
Besiaukojanti mergina: pasiūlo jį remti, kol pabos voliotis ant sofos apimtam depresijos.
Balanso ieškotoja: padeda parašyti CV, ieško darbo skelbimų ar interneto svetainių, kur galima patalpinti skelbimą, padeda rengtis darbo interviu.

Situacija: naujasis vaikinas vis dar negali pamiršti santykių su buvusiąja.
Besiaukojanti mergina: klauso dūsavimų apie eksę ir vaikino saviplakos (liežuviu, aišku) seanso. Kaip paguodą siūlo seksą.
Balanso ieškotoja: pasako, kad juo žavisi, išvardija teigiamas jo charakterio savybes, bet santykiai lieka platoniški, kol jis bus pasirengęs pradėti naujus santykius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis