Gera žinia – pasaulyje mažėja skyrybų

Turbūt nėra savaitės, kad spaudoje nepasirodytų detalių apie įžymybių skyrybas. Tačiau mokslininkai nusiteikę optimistiškai: net jei, regis, visi aplink tik ir skiriasi, tendencija nutraukti santuoką pasaulyje silpnėja.

Statistika atveria akis: JAV jau 15 metų mažėja skyrybų. Ir Lietuvoje jų nepadaugėjo, kaip kartais pesimistiškai skelbiama spaudoje. Štai 2007 metais Lietuvoje buvo sudarytos 23 065, nutrauktos – 11 363 santuokos, 2009-aisiais sudaryta 21 063, nutraukta – 9 270 santuokų.

Išvada? Taip, žmonės ir toliau skiriasi, tačiau tai nereiškia, jog nėra šansų išsaugoti santuoką. Kad šis teiginys skambėtų įtikimiau, pažeriame mokslininkų ir psichologų argumentų.

Tikėjimas iš prigimties

Jei tikėtum, kad santuoka – tai vien problemos ir skausmas, vargu ar ryžtumeisi tekėti. Tačiau žengti prie altoriaus – labai populiari ceremonija, nes artimi šeimos santykiai ir yra tikroji laimė, teigia psichologai. Seksualinis potraukis – taip pat svarbi geidžiamo intymumo dalis, tačiau noras, kad kitas žmogus tave pažintų ir vertintų, yra prigimtinis ir daug stipresnis, nei manai.

Kreivi veidrodžiai

Mokslininkų teigimu, pasaulis santuokos varžtus atleido 7-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį, 8-ąjį dešimtmetį tai bandyta kompensuoti seksu. Visi nelaimingi sutuoktiniai pasijuto galį ką nors keisti. Iš tiesų tai buvo puiki išeitis poroms, kurios nesugebėjo įveikti šeimos problemų. Tada buvo paskleista nemažai informacijos, kaip išsaugoti laimingus santykius su nauju žmogumi, o žinios apie šeimos pranašumus priblėso. Skyrybos atrodė geriausia išeitis, jei nepavyksta puoselėti šeimos santykių. Kaip ir reikėjo tikėtis, ištuokų, pasaulinės statistikos duomenimis, padaugėjo 50 proc., nes tendencijos bėgti nuo problemų propaguotojai nutylėjo svarbų dalyką: o kas gi pasikeis po skyrybų? Kokia bus antroji santuoka? Trečioji?.. Deja, skyrybos patrauklios liovėsi atrodyti tik tada, kai žmonės patys įsitikino: santykiai ir vėl gali būti tokie pat nesklandūs, jei nesikeiti pats, kartoji tas pačias klaidas. Kitaip tariant, paaiškėjo, jog buvę sutuoktiniai po skyrybų nebūtinai tampa laimingesni, jų ryšys su kitu partneriu taip pat dažnai išyra. Pasirodė, kad santuokos pabaiga, nesvarbu, kelinta ji būtų, yra skausminga, todėl pradėta rinktis gyvenimą kartu – kaip bandymą ar generalinę repeticiją prieš vestuves.

Neskubėti naudinga

Visoms skyryboms būdingas šalutinis poveikis: jas išgyvenusieji bijo tuoktis antrą kartą. Tačiau, psichologų teigimu, esama ir tokios situacijos pranašumų: stebėdami besivaidijančias poras imame atsakingiau vertinti santuoką. Praėjusio amžiaus 7-ąjį dešimtmetį šeimos nariai merginas dažnai ragino kuo greičiau ištekėti, todėl jos tuokdavosi su pirmu įsimylėtu vaikinu. Šiandien to paties amžiaus merginos įvertina: romantika – dar ne viskas. Tai – ne argumentas žengti prie altoriaus. Žmogumi reikia pasitikėti, su juo turi sieti bendri tikslai, nuoširdus bendravimas.

Nes viskas bus gerai

Dar vienas didelis skirtumas tarp tada ir dabar. Kai santykiai su mylimuoju, regis, jau trūkinėja, mūsų paslaugoms – šūsnys informacijos, kaip įveikti problemas: knygos, psichologų konsultacijos, žurnalai. Beje, mokslininkai tikisi, jog gyvenimo drauge nesusituokus laikas tolydžio trumpės, nes poros supras: jos gyvena čia ir dabar – jokios generalinės repeticijos nėra. „Skyrybų mažės“, – optimistiškai teigia JAV ekspertai, nes žmonės atsigręžia į tikrąsias vertybes. Dabartiniai dvidešimtmečiai ir trisdešimtmečiai labiau išprusę santykių srityje, mat gauna daugiau informacijos ir turi kur bei su kuo apie tai padiskutuoti. Be to, žinia, jog nemažai porų išsiskiria, skatina dėti į santykius daugiau pastangų – kad tik pasisektų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis