Makšties išskyros: kada tai – ligos požymis?

Makšties išskyros – visiškai normalus dalykas. Įprastos fiziologinės išskyros yra bekvapės ir savo išvaizda primena žalio kiaušinio baltymą. Jų kiekis ir pobūdis nuolatos kinta, priklausomai nuo menstruacinio ciklo fazės ir moters amžiaus. Tačiau kada tai – norma, o kada ligos simptomas?

- Iki lytinio brendimo gali pasirodyti nedidelis kiekis pieno spalvos bekvapių išskyrų;
- Paauglystėje išskyrų kiekis padidėja. Jos yra bespalvės, bekvapės ir nesukelia diskomforto: niežulio ar deginimo pojūčio;
- Prieš menopauzę išskyrų sumažėja, tačiau jos tampa baltos spalvos;
- Po menopauzės išskyros praktiškai visai išnyksta.

Kada vertėtų sunerimti? Jei daugiau nei tris dienas pastebi, kad išskyros pakitusios, tai gali būti ligos simptomas.

Grybelinės infekcijos (pienligė). Vienas iš pagrindinių simptomų – gausios, varškės konsistenciją primenančios išskyros, turinčios šiek tiek rūgštoką kvapą. Jų daugiau būna ryte. Gali pastebėti odos paraudimą, lytinių organų gleivinės niežėjimą, perštėjimą, pajusti deginimą.

Ligos priežasčių – daugybė: nusilpęs imunitetas, vartojami vaistai, netinkamos higienos priemonės ar net perdėta higiena. Statistikos duomenimis, šia grybelinės infekcijos liga yra persirgusios apie 75% moterų, o daliai iš jų pienligė – nuolatinė gyvenimo palydovė.

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Vaistai gali būti įvairių formų: žvakutės, geriamosios kapsulės ar makšties kremas. Priklausomai nuo ligos įsisenėjimo, gali užtekti ir vienkartinės dozės, tačiau būna atvejų, kuomet reikia pusės metų kurso.

Bakterinės infekcijos (bakterinė vaginozė). Pastebimos gausios, drumzlinos, baltos išskyros su nemaloniu žuvies kvapu. Šiuo atveju gleivinė taip pat gali parausti ir niežtėti. Didžiausia problema ta, kad simptomų apskritai gali nebūti.

Bakterinės vaginozės priežastys nėra visiškai aiškios. Įprastai liga siejama su makšties bakterijų disbalansu. Kiekvienos moters makštyje būna tiek gerųjų, tiek blogųjų bakterijų. Kuomet padidėja blogųjų bakterijų kiekis, prasideda infekcija. Svarbu, kad tai nėra lytiškai plintanti liga, tačiau ji gali būti kitų ligų simptomas, todėl infekcijai kartojantis, vertėtų atlikti išsamius tyrimus ir pasitikrinti dėl lytiškai plintančių ligų.

Liga nustatoma paimant išskyrų mėginėlį. Gydymui vartojamos tabletės arba makšties žvakutės. Įprastai gydymo kursas trunka 7 dienas, bet simptomai praeina per kelias dienas. Svarbu gydymo metu atsisakyti lytinų santykių.

Lytiškai plintančios ligos. Gleivinė ne tik parausta ir niežti, bet gali ir patinti. Išskyros labai nemalonaus (puvėsių) kvapo. Šlapinantis ir mylintis gali būti juntamas skausmas. Gali pasirodyti lytinių organų išbėrimas, užsikrėtus santykiaujant klasikiniu seksu, apie išangę – po analinio lytinio akto, aplink burną – po oralinio lytinio kontakto, taip pat galimas ir viso kūno bėrimas. Kai kuriais atvejais padidėja limfmazgiai, gali nežymiai pakilti kūno temperatūra (37 – 37.5 C), sutrikti mėnesinių ciklas.

Simptomų specifika priklauso nuo užsikrėtimo būdo, o taip pat nuo bendros organizmo būklės: patiriant stresą, nuovargį ar sergant kitomis ligomis, infekcijos požymiai bus ryškesni.

Pagrindinė problema ta, kad LPL turi inkubacinį 2-3 savaičių laikotarpį arba ligos požymiai yra neryškūs, o tai reiškia, kad slapto meilužio „dovanėlė“ pasimatys tik praėjus šiam laikotarpiui. Tuo tarpu sergantieji nieko neįtaria ir toliau platina ligą per lytinius santykius. Be to, kai kurios ligos perduodamos ir buitiniu keliu, tad pavojus užsikrėsti gresia ir artimiesiems (vaikams, tėvams).

Išskiriamos trys LPL priežastys: bakterijos (gonorėja, sifilis, chlamidiozė), parazitai (trichomonozė)ir virusai (žmogaus papilomos virusas, genitalijų herpes, ŽIV).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis