Mano gyvenimas: renkuosi meilužės vaidmenį

Šventines dienas ir naktis ji praleis viena. Na, nebent su draugais arba giminaičiais, bet ne su juo. Pasimatymą jis paskirs iki arba po to, o švęs jis jaukiai su savo žmona ir vaikais.

Kodėl kai kurios moterys sutinka su tokiais santykiais? Anksčiau tokia meilė atnešdavo tik širdies skausmą ir svarbiausia - gėdą. Tačiau šiuolaikinėms moterims tai nebegresia. Šių dienų meilužės sąmoningai vadovaujasi savo jausmais ir yra atsakingos už savo pasirinkimą. Tačiau kančių neišvengia ir jos. Kyla klausimas: kaip žavios, nepriklausomos, pasitikinčios savimi moterys savanoriškai sutinka su antraeilės moters vaidmeniu mylimojo gyvenime?

Ištekėti – būtina?

Vedybos – toli gražu ne gamtinis poreikis, o paprasčiausias visuomenės primestas stereotipas. Ką duoda santuoka? Socialinį statusą, saugumo jausmą, seksą, galimybę susilaukti vaikų ir pagalbą juos auklėjant, materialinį išlaikymą, dvasinį artumą. Išskyrus pirmąjį (socialinį statusą), visus kitus poreikius galima patenkinti ir nesantuokiniuose santykiuose.

30 metų Asta savąjį Tomą sutiko prieš 10 metų. Būtent tiek metų jis gyveno santuokoje. „Iš pat pradžių žinojau, kad jis nesiskirs. Buvo skaudu, tačiau tokios buvo jo gyvenimo nuostatos ir jos man suprantamos. Galiu sakyti, kad joms netgi pritariu. Nepaisant to buvau tikra, kad jis – vienintelis vyras, su kuriuo norėčiau susilaukti vaikų. Šiandien mes turime du sūnus. Tomas mus lanko kada tik gali, remia finansiškai, dovanoja dovanas, o likusį laiką man padeda mama“- pasakoja Asta.

Kitos kategorijos meilužės renkasi trumpalaikius, neįpareigojančius santykius. 28-etės Karinos romanai trunka ne ilgiau poros mėnesių: „Vedęs jis ar ne, koks man skirtumas? Tai jis apgaudinėja savo sutuoktinę, o ne aš. Prasidėjus problemoms, santykius iš karto nutraukiu. Užmezgant naują romaną, man visai nesvarbu vedęs jis ar ne. Man reikia meilės, aš nepakenčiu vienatvės“.

Šiuolaikinės moterys sutinka atlikti meilužės vaidmenį, nes jis suteikia nepriklausomybę nuo vyro, išlaisvina iš patriarchalinio santykių modelio ir leidžia savo jėgas nukreipti kitų tikslų siekimui. Meilužės vaidmuo gali būti ir laikinas etapas moters gyvenime. Šios moterys nesiekia bet kokia kaina ištekėti ir, galbūt, dėl pernelyg didelio užimtumo mokslais ar karjera, jos negali skirti laiko tinkamo jaunikio paieškai. O kol tokio nėra, jos neatsisako intymių santykių, tačiau nenori suvaržyti savęs įsipareigojimais. Ar tai blogai – priklauso tik nuo požiūrio.

Linkėjimai nuo Edipo

22-jų Simona susipažino su vedusiu vyru ir jų aistringas romanas truko ketverius metus. Kartą jo namuose ji pamatė vonios kambaryje kabantį žmonos chalatą, labai panašų į tą, kurį dėvėjo jos mama. Lidiją vienu metu užvaldė dvejopi jausmai: liūdesys ir didžiulis malonumas: jai pasirodė, kad ji daug stipresnė už jo žmoną. Tačiau jis taip ir nepaliko šeimos. Tuo metu Simona nesuprato jos santykių su tuo vyriškiu realios prasmės. Tik po kelerių metų jai atsivėrė akys: šiuose santykiuose ji siekė susigrąžinti iš jos gyvenimo dingusį tėvą ir išstumti mamą.

Anot psichologų, atsidūrus viename iš meilės trikampio kampų, tarsi iš naujo išgyvename Edipo komplekso laikotarpį, su kuriuo nesusitvarkėme vaikystėje. Meilužė teisėtoje žmonoje mato konkurentę ir nori atskirti nuo jos vyrą, kaip kad vaikystėje nesąmoningai ji bandė atskirti tėvą nuo motinos, kad tik ji viena būtų jo širdyje. Vaikystėje neišspręsta užduotis, kurios tikslas buvo vieno iš tėvų (priešingos lyties) dėmesį sutelkti į save, gali persekioti ir įžengus į suaugusiųjų pasaulį. Ir tokia suaugusio žmogaus kova už meilę ir dėmesį sau negali būti sąžininga ir atvira. Prigimtinė konkurencija, kurią vaikas suvokė neteisingai, nes jam nebuvo išaiškinta, įsitvirtina jo pasąmonėje ir daro įtaką jo santykiams suaugus.

Kitais atvejais prisiimtas antraeilės vaidmuo vyro gyvenime atkartoja tą situaciją, kurią mergaitė patyrė vaikystėje arba paauglystėje gyvendama su broliais ir seserimis. Jeigu šeimoje ją engė broliai ar seserys arba tėvai daugiau dėmesio skyrė kitiems vaikams šeimoje, jos savivertė bus sumažėjusi. Būdama suaugusi moteris, ji gali būti tiesiog įsitikinusi, kad jai lemtas antraeilės vaidmuo ir nepasitenkinimas meilės srityje.

Vyrai nemėgsta kentėti

Dėl „slaptos meilės“ sprendimų į psichologus dažniausiai kreipiasi moterys. Tai paaiškinama tuo, kad visuomenė meilužes dar vis tebevertina kaip „puolusias moteris“ ir „svetimos laimės griovėjas“. Tuo tarpu į vyrų dvipatystę žiūrima kaip į vyriškų galių įrodymą. Vyrų auklėjime neakcentuojama privaloma ištikimybė vienai partnerei. Jų gyvenime nėra vietos aukojimuisi ir laukimui. Jie linkę kovoti, o ne kentėti. Tipiška schema: moteris prašo, o vyras sprendžia. Tačiau šią schemą galima pakeisti. Moterims nėra lengva atsiriboti nuo per amžius skiepytos joms kaltės, nuolankumo jausmo, tačiau laikai keičiasi ir naujos kartos auga jau su kitokiomis nuostatomis. Klasikinėje literatūroje aprašomi meilės trikampiai palaipsniui nueina į praeitį, užleisdami vietą lygiateisiams santykiams ir partnerystei.

Scenarijaus kartojimas

Mūsų gyvenimo istorija ir mūsų psichikos ypatumai gali nesąmoningai pastūmėti karčios patirties kartojimuisi. Vaikas sugeria į save motinos būsenas, jos pergyvenimus ir atkartoja tėvų elgesio modelius. Nereikėtų pamiršti ir apie slaptas meilužes, kurių gyvenimo istorijų apstu knygose. Kai kurios moterys tampa geros dukros vaidmens įkaitėmis. Pavyzdžiui, motina nebuvo ištekėjusi arba jos santuoka truko neilgai ir jos dukra širdies gilumoje neleidžia sau būti laimingesne už savo mamą. Pavyzdžiui, Asta patvirtina, kad jos mama, kuri dabar padeda auginti anūkus, ją augino viena: „Kiek atsimenu, mes visada buvome tik dviese ir aš niekada net minties tokios neturėjau, kad galėčiau gyventi atskirą gyvenimą be jos. Jeigu ne ji, aš ko gero kur kas skausmingiau išgyvenčiau tai, kad Tomas negali būti su manimi kiekvieną dieną“.

Beveik visos moterys pripažįsta, kad joms gerai pažįstami kankinančio laukimo, nerimo ir nusivylimo jausmai. Ir tai nestebina, nes vargu ar kuri jaustųsi kitaip, jeigu ji visas savo atostogas ir šventes perspektyvoje matytų vienišas. Svarbiausia yra ne vaidmuo, o santykių esmė. Tai, kiek su tuo vyriškiu esi artima realiai, o ne savo svajonėse. Ar santykiai padeda tau augti, tobulėti, kiek džiaugsmo jie tau suteikia? Tik atsakiusi sau į šiuos klausimus, galėsi nuspręsti ar tęsti santykius ar ne. Kokį sprendimą bepriimtum, jis bus tavo ir tik tu pati žinai, teisingas jis ar ne.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis