Įsivaizduojama meilė: jis - tas vienintelis, o tu jam - niekas?

Kai kurie vyrai nė neįtaria, kad įsimylėjo, vedė, susilaukė vaikų, stato šeimai namą priemiestyje. Kodėl? Nes tapo tik iš matymo pažįstamų merginų aistringų romanų herojais.

Noriu geriausio
Dažnai pradėti pažintį trukdo per dideli reikalavimai potencialiam jaunikiui. “Vieni mano pažįstami pernelyg smulkmeniški, žemiški, kiti – pamišę dėl sekso. Kai sutikau Vitalijų, supratau, kad jis kitoks. Nors susitikome tik kelis kartus, nes santykiai nesusiklostė, jis ir šiandien man atrodo lyg vyro idealas”, – pasakoja Lukrecija. Tačiau psichologai tokias kalbas traktuoja racionaliai: fantazija neretai iškreipia tikrus įspūdžius. Ypač jei poros santykiai apsiribojo pažintimi ar keliais pasimatymais. Kuo daugiau laiko praeina nuo susitikimo, tuo labiau idealizuoji nepažįstamą žmogų ir jūsų galimą bendrą ateitį. Fantazija įsisiūbuoja: judu jau leidžiate laiką kartu, supažindini jį su savo tėvais, išteki, išvykstate į povestuvinę kelionę. Atrodo, geresnės poros nerasi. Deja, įsiaudrinusi vaizduotė gali suklaidinti ir nutempti į vienatvės liūną. Psichologės Jūratės Mickienės tvirtinimu, moterų fantazija veikia žaibiškai. Jeigu gatvėje pamatei simpatingą jaunuolį, pradedi svarstyti, kas būtų, jei tai nutiktų. Puikiai supranti, kad nereikėtų užkibti už tokių svaičiojimų, bet kartais nusileisti ant žemės labai nesinori.

Kaip grįžti į realybę? Idealaus vyro paveikslas dažniausia formuojasi iš knygų ir kino filmų. Kad nekurtum išgalvotų santykių, reikėtų pirmiausia susigaudyti, koks žmogus turėtų būti būsimasis partneris. Geras ir rūpestingas, o gal stiprus ir ryžtingas? Atsakymai padės suformuluoti pageidaujamus charakterio bruožus. Kitas žingsnis – labai paprastas. Įdėmiai apsižvalgyk aplink, gal išrinktasis sukinėjasi čia pat, tik tu per toli žiūri ir po kojomis nematai? Galima ir labiau pasvarstyti, kokius vaikino trūkumus galėtum toleruoti. Juk kai kurie pranašumai yra trūkumų pradžia, ir atvirkščiai. Tarkim, jeigu vaikino namuose nėra kūrybinės netvarkos, vadinasi, nėra kūrybingo žmogaus apskritai.

Puiki apsauga
Fantazija apie šaunų vaikiną gali būti ne geresnio ieškojimas, bet bėgimas nuo blogiuko. Tai patvirtina Erika: “Skyrybos buvo sopulingos ir triukšmingos, todėl sunku pradėti naujus santykius. Turiu gerbėjų, bet nė vienu negaliu pasitikėti. Nors... dažnai įsivaizduoju, koks galėtų būti romanas su vienu ar kitu pažįstamu.” Remiantis moksliniais tyrimais, nesidalyti intymiausiais jausmais žmogui yra didžiulis stresas. Ypač tada, kai jausmai lydimi abejonių: jeigu būčiau pasielgusi kitaip, būtume galėję būti laimingi. Nieko keista, kad dauguma merginų nesąmoningai nenori antrą kartą patirti smūgių: juk tai mažina savivertę ir pasitikėjimą savimi. O fantazijose gali be didelės baimės išgyventi kokių tik nori santykių formų. Ir niekas tavęs neatstums. Mintyse pati gali reguliuoti liūdną santykių pabaigą. Gali pati palikti niekdarį arba daug anksčiau sužinoti apie neištikimybę. Tavo vaizduotėje jis demaskuotas kenčia, o tu – triumfuoji. Kita vertus, jei niekada nepatirtum kartėlio, nežinotum, kas yra išskirtinės laimės minutės.

Kaip grįžti į realybę? Tavo įpročiui svajoti būdinga ir pranašumų. Rask juos. Jeigu santykiai su vaikinu nesidėliojo, fantazija padės rasti išeitį. Kartais, kad padėtum tašką nesėkmių ruože, pasak psichologės J.Mickienės, pakanka sau užduoti keletą klausimų: ko išmokau ir kokios patirties gavau bendraudama su tuo žmogumi? Ar galėjau tai gauti, jei nebūtume susitikę? Atsakymai atves prie neįtikėtinų atradimų. Tik tokiu būdu kartais gali sužinoti, koks santykių scenarijus provokuoja nesėkmę. Išsiaiškinus priežastis, tikėtina, pavyks pakeisti ir bendravimo įpročius. Įsidėmėk: nesėkmė ne tik grūdina, bet ir lavina, moko nedaryti naujų klaidų. Ir padeda kurti santykius.

Nėra laiko
Pati banaliausia priežastis, eliminuojanti tave iš realybės, – per didelis užimtumas. Augustė tikina pastaruoju metu daug dirbanti, neseniai pradėjusi labai svarbius projektus, todėl sau laiko neturinti: “Noriu rasti savo laimę, ištekėti, tapti mama, tačiau kol kas galiu tik pasvajoti, kaip pavogti laiko nueiti į pasimatymą.” Fantazija – laikina priemonė meilės poreikiui patenkinti. Iš išgalvoto vaikino nesulauksi gerų žodžių ir komplimentų, su juo nenueisi į filmą ir vaikus bus sunku išauklėti, jei jų turi su partneriu, kuris gyvena tik tavo galvoje.

Kaip grįžti į realybę? Svajonės pajėgios pakeisti gyvenimą. Ne veltui Waltas Disney sakė: “Jeigu gali apie tai svajoti, vadinasi, gali ir įgyvendinti”. Psichologai pataria, kaip protingai pasinaudoti šiuo posakiu. Egzistuoja toks metodas – vizualizacija, kuris skiriasi nuo paprasto fantazavimo. Kad jis veiktų, reikia aiškiai įsivaizduoti savo tikslą: suprasti, kam reikia ilgalaikių santykių su vaikinu. Atsakymas gali būti labai rimtas, o gali atskleisti, kad reikia ne santykių, bet statuso visuomenėje arba motinystės ramybės. Vos tik mintis užplūs suvokimas, kad partneris tikrai reikalingas, – rasi laisvo laiko. Jeigu jauti sielos giminystę konkrečiam vaikinui, vaizduotėje tikrai iškils bendros ateities kontūrai: tai – pirmasis psichologinio darbo laiptelis. O dėl antrojo laiptelio teks atsukti fantazuotų įvykių juostelę atgal, atkurti chronologinę tvarką, kuri svajonėse nuvedė prie trokštamo rezultato. Paklausk savęs, ką gali padaryti jau šiandien, kad pasimatymas su vaikinu priartėtų. O tada verta imtis realių veiksmų. Tarkim, paprašyti to vaikino pagalbos, nes kompas ir vėl durniuoja.

Savęs paieškos
Santykiai su kitu vyru fantazijose kuriami net tada, kai realybėje esi kartu su rūpestingu ir mylimu partneriu. Vilija dalinasi patirtimi: “Esu visiškai patenkinta savo santuoka. Bet kai užeinu į socialinius tinklus, žvalgausi po senų pažįstamų paskyras, mėgstu pafantazuoti, kaip viskas būtų susiklostę, jei būčiau ištekėjusi už kito...” Nieko smerktina čia nėra, tokios fantazijos, psichologų teigimu, ne visada signalizuoja apie santuokos problemas. Ieškome ne tik idealaus vyro, bet ir bandome sukurti savo idealų atvaizdą. Per fantaziją mėginame realizuoti bruožus, kurių niekaip nepavyksta atskleisti gyvenime. Pavargusi namų šeimininkė vaizduotėje save regi romantišką merginą, o pedantiška vadybininkė – aistringą gundytoją. Fantazijos kokia norėčiau būti išsiskleidžia dar paauglystėje. Beje, tai – vienas iš būdų moteriškam seksualumui formuoti. Jei nuolat fantazuoji, kokia norėtum būti su artimu žmogumi, vadinasi, judviejų santykiai – smarkiai besivystantis procesas.

Kaip grįžti į realybę? Kad fantazijos padėtų geriau pažinti save, būtina analizuoti, kokiomis situacijomis jos dažniausia atsiskleidžia. Kodėl norisi pasislėpti iliuzijų pasaulyje? Gali būti, kad išsigalvojimais dangstai skausmingus momentus, kurių bandai išvengti. Atsakymai padės geriau pažinti save, suvokti, kaip reikia keisti esamus santykius.

Psichologai rekomenduoja akyliau analizuoti savo fantazijas. Kas jose svarbiausia? Kaip jautiesi, kai įsivaizduoji save vienokių ar kitokių santykių įkarščiu: aistringa, patraukli, graži, sumani? Kas padėtų tai atskleisti realybėje? Gal verta užsirašyti į šokių pamokas arba nueiti į klubą, o gal būtina nubėgti į grožio saloną, nes į jį net kelią pamiršai?

Ir dar atskleisime paslaptį: visi žmonių santykiai iš dalies yra įsivaizduojami. Net gerai pažįstamas žmogus iš vaikystės gali nustebinti, jei išmesi iš galvos viską, ką apie jį žinai, užbrauksi etiketes ar pakeisi požiūrį. Tada suvoksi, koks jis dabar realybėje yra. Dėl šios priežasties patartina būti atlaidesnei žmonėms, esantiems aplink.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis