Lytiškai plintančios ligos, nuo kurių prezervatyvai tavęs neapsaugos

Praplėši blizgų paketėlį, saugiai slepiamą kišenėje ar stalčiuke prie lovos, užmauni savo vakaro kavalieriui ir gali drąsiai mėgautis saugiu (?) seksu! Ar tikrai? Na, taip, nėštumo greičiausiai išvengsi, nuo kai kurių lytiškai plintančių ligų apsisaugosi, bet prezervatyvas – tikrai ne stebuklinga piliulė... Būk budri, kad paskui netektų sakyti „Bet aš juk saugojausi!“

Genitalijų karpos

Genitalijų karpos – tai Žmogaus papilomos viruso (ŽPV)dėka atsirandantys maži gumburiukai, kurie dažniausiai turi netaisyklingą žiedinį kopūstą primenantį paviršių. Dažniausiai paveikiamos moterų vietos yra vulva ir tarpvietė. Genitalijų karpos taip pat gali atsirasti ant makšties, kaklelio ir išangės. Šis virusas dažniausiai atakuoja aktyvų lytinį gyvenimą praktikuojančius 20–40 metų žmones, kartais pamirštančius apie asmeninės higienos laikymosi taisykles. Į šios viruso rizikos grupę pirmiausiai patenka tie, kurie iki galo neišsigydė chlamidiozės, trichomonozės ir gonorėjos.

Kadangi ŽPV infekcija apima visą tarpvietės sritį – gaktą, genitalijas, kirkšnis, išangės sritį ir t.t., o prezervatyvai negali apsaugoti tokios didelės srities – jų efektyvumas tikrai ne šimtaprocentis. Žinoma, geriau su prezervatyvu, nei be jo.

Sifilis

Įprastai sifilis pirmiausia pažeidžia genitalijas, odą ir gleivines, o negydomas ilgainiui apima ir visą organizmą. Pirminis susirgimo simptomas – neskausmingos opelės, dar vadinamos šankeriais. Opelės dažniausiai susidaro išoriniuose lytiniuose organuose, makštyje, apie išangę ar tiesiojoje žarnoje. Jos gali atsirasti ir ant lūpų, burnoje, net ant pilvo ar ant delnų, priklausomai nuo to, kuriomis kūno vietomis buvo liestasi su užsikrėtusiuoju. Taigi, suprantama, jog viso kūno sargis apsaugoti nepajėgus.

Minkštasis šankeris ir genitalinė pūslelinė

Minkštasis šankeris yra bakterinė infekcija, kurios metu genitalijų srityje atsiranda žaizdelės, primenančios sifilio ar lytinių organų pūslelinės sukeltas opeles. Jau po 2-3 dienų nuo apsikrėtimo, genitalijų srityje pasirodo atviros, skausmingos žaizdelės. Kirkšnyse gali padidėti limfmazgiai. Beje, moterims simptomai gali būti ne tokie pastebimi, todėl ligos iš karto gali ir nepastebėti.

Panašiai būna ir užsikrėtus genitaline pūsleline. Praėjus trims-šešioms dienoms nuo užsikrėtimo, lytinių takų viduje arba išorėje atsiranda mažos žaizdelės. Viskas prasideda nuo mažos niežtinčios dėmelės, po to išsivysto vandeningos pūslelės, kurios po kurio laiko pratrūksta palikdamos žaizdeles. Žaizdelės gali būti labai skausmingos ir jų gali būti daug. Genitalijų pūsleline dažniausiai užsikrečiama užsiimant oraliniu seksu, o juk dauguma prezervatyvo tokiais atvejais nenaudoja!

Anot specialistų, nuo gonorėjos prezervatyvai apsaugo iki 90 proc., nuo žmogaus papilomos viruso – 70 proc., nuo herpeso 2-to tipo viruso – iki 92 proc. UNESCO centro darbuotojas, sveikatinimo programų organizatorius Aleksandras Usaninas teigia, kad įvairių sričių sveikatos specialistų teiginiai, jog prezervatyvai patikimai apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo, tik dar labiau prisideda prie infekcijų plitimo visuomenėje.Anot jo, žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) dydis – 0,1 mikrono, sifilio – 1,5, spermatozoido – 3 mikronai. Tuo tarpu lateksinio prezervatyvo poros svyruoja nuo 5 iki 50 mikronų. Taigi jos nuo 50 iki 500 kartų didesnės nei ŽIV.

Prezervatyvas – bene patikimiausia priemonė nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau ir jis negarantuoja visiškos apsaugos. Visų pirma kalti gali būti patys: per vėlai užsidėjome, netinkamai naudojomės... Antra – prezervatyvas uždengia tik dalį kūno, taigi apsaugomos ne visos ligos pažeistos vietos, per kurias virusas gali būti perduotas.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis