„Nematomi vaikai“ - tikrasis nesibaigiančio pabėgėlių košmaro veidas

„Nematomi vaikai“ - taip buvo pavadintas fotografės Ranios Matar nuotraukų projektas apie Sirijos ir Palestinos pabėgėlius, kurie, gelbėdami savo ir vaikų gyvybes, pasmerkė save skurdui ir atskirčiai.

Rania Mataro gimė ir užaugo Libane, todėl šios šalies kultūrą pažįsta iš arti. Į Jungtines Amerikos Valstijas moteris persikėlė gyventi 1984 metais, tačiau emocine prasme niekuomet nenutolo nuo savo gimtinės. Įprastai Ranios nuotraukose dažniausiai atspindimas moterų ir mergaičių gyvenimas, tačiau šį kartą visas dėmesys buvo skirtas vaikams.

Projektas prasidėjo 2014 metais, kuomet Rania sugrįžo į gimtąjį Libaną. Pamačiusi vaikus gatvėje fotografė buvo sukrėsta ir tiesiog negalėjo tylėti apie šią tragediją. Pirmas berniukas, kurį ji užkalbino, pasirodė labai panašus į jos pačios sūnų. Abejonių daugiau neliko - ji privalėjo padėti šiems žmonėms.

Prieš įamžindama kiekvieną savo herojų, pirmiausia Rania su jais pasikalbėdavo, kad galėtų labiau atskleisti kiekvieno vaiko individualumą ir esybę. Fotografė įsitikinusi, kad skaitant vien žiniasklaidoje platinamus pranešimus, Rytų konfliktas tampa tik sausa statistika, o jos tikslas - parodyti tikrąjį šio košmaro veidą: „Gyvenu JAV, tačiau gimiau Artimuosiuose Rytuose. Kuomet čia įsijungi žinias, girdi tik apie konfliktą ir terorizmą. Tačiau man tai ne tas Libanas, kurį aš žinau. Žmonės lieka žmonėmis. Man buvo labai svarbu papasakoti šių vaikų istorijas ir parodyti, kad jie - tokie patys, kaip ir jų bendraamžiai visame pasaulyje“.

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Sep 19, 2016 at 7:49am PDT

Dvejus metus Rania nuolatos lankėsi Libane ir bendravo su palestiniečiais pabėgėliais, kurie iki šiol gyvena laikinose stovyklose bei Sirijos pabėgėliais, kurie atvyksta kaip tik dabar. Fotografė turi tikslą parodyti, kad vaikai - tai nauja karta ir jie turi teisę gauti tinkamą išsilavinimą bei viską, ką turi kitų valstybių vaikai. Šie vaikai nekalti, kad likimas nubloškė juos į tokias sunkias aplinkybes.

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Jan 29, 2016 at 11:22am PST

„Ten buvo vienas 12-metis berniukas, vardu Mahomedas. Jis man pozavo kaip tikras modelis iš žurnalo Gentlemen's Quarterly. Dienos pabaigoje turėjau palikti tuos vaikus ten, kur ir radau - gatvėje. O jiems taip norėjosi dėmesio ir bendravimo. Jau antrus metus jie neturi galimybės lankyti mokyklą ir tai siaubinga“ - savo emocijomis dalinosi Rania.

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Jan 21, 2016 at 4:42am PST

Beveik visose Ranios Matar nuotraukose vaikai pozuoja šalia grafičiais išpaišytos sienos. Būtent šias sienas dabar jie priversti vadinti savo namais. „Ankstesniuose mano projektuose buvo įamžintos mergaitės ir jų kambariai, žmonės ir juos supanti aplinka. Šį kartą stengiausi išlaikyti tą pačią idėją, ir šios sienos man ypatingai svarbios...“

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Jan 22, 2016 at 7:09am PST

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Jan 21, 2016 at 3:31am PST

A photo posted by Rania Matar (@raniamatar) on Nov 2, 2015 at 11:09am PST

A photo posted by INSTITUTE (@instituteartist) on Mar 18, 2015 at 10:23am PDT

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis