Baisiau už Kaligulą: šokiruojančios Romos imperatoriaus Lucijaus Komodos pramogos

Kaligulos vardas tapo ištvirkavimo ir prievartos, viešpatavusios imperatoriaus rūmuose, sinonimu. Tačiau Romos imperijoje netrūko ir kitų, ne mažiau žiaurių, negailestingų valdovų, kurie savo žiauraus elgesio gausa galėtų konkuruoti su pačiu Kaligula. Vienas iš tokių buvo Lucijus Komodas (Lucius Commodus), pagarsėjęs ištvirkavimais, lėbavimu ir valstybės iždo grobstymu. Jis gimė su Kaligula tą pačią, rugpjūčio 31, tik pusantro šimto metų vėliau.

161 metų rugpjūčio 31 dieną Romos imperatoriui filosofui Markui Aurelijui gimė sūnus, kuriam senelio Lucijaus Veros garbei buvo suteiktas Lucijaus vardas. Lucijus Komodas turėjo visas galimybes pratęsti „penkių geradarių imperatorių“, valdžiusių iki jo, dinastiją. Geriausi mokytojai mokė berniuką filosofijos, literatūros, oratorinio meno, tačiau jaunuolis tam didelio susidomėjimo nerodė. Kur kas labiau jį domino gladiatorių kovos, dainavimas ir šokiai. Dar ankstyvoje jaunystėje pasireiškė blogosios jo charakterio savybės: jis buvo nesąžiningas, ištvirkęs ir žiaurus. Būdamas 12-kos, jis pareikalavo sudeginti pirtininką, kuris per neatsargumą perkaitino vandenį prausimuisi.

Iki Marko Aurelijaus mirties jie su Komodu buvo bendravaldžiai, o vėliau visa valdžia atiteko pastarajam. Gavęs sostą, jis atsisakė naujų žemių užkariavimo, ką buvo pradėjęs jo tėvas, sudarė taiką su dakais ir sarmatais, neteko Marko Aurelijaus atkovotų žemių už Dunojaus. Valdymo pradžioje jo politika susilaukė tautos palaikymo, nes jis naudojo populistinius metodus, dažnai rengdavo grandiozines šventes. Tačiau netrukus visi pastebėjo, kad valstybės reikalams naujasis imperatorius visai neskiria dėmesio, visą savo laiką ir energiją švaistydamas pramogoms. Iždas greitai išseko, o imperatoriaus reikalus tvarkė jo patikėtiniai.

Vida Press

Linksminosi Komodas su imperatorišku užmoju: jo hareme buvo trys šimtai moterų ir tiek pat vyrų. Jis mėgo persirengęs vežiku važnyčioti vežimaitį ir puotauti su gladiatoriais. Komodas pats ne kartą dalyvavo gladiatorių kovose, nors buvo manoma, kad laisvų piliečių pasirodymas gladiatorių arenoje yra negarbingas. Imperatorius dalyvavo 735 kovose ir visas jas laimėjo, pirmiausia todėl, kad, reikia pripažinti, pats puikiai valdė kalaviją, antra, kiti gladiatoriai nedrįso pasipriešinti imperatoriui. Kai Komodas arenoje nugalėdavo eilinį priešininką arba nudobdavo žvėrį, senatoriai turėdavo skanduoti: „Tu – dievas, tu – pirmas, tu – sėkmingiausias iš visų žmonių. Tu – nugalėtojas ir visada juo būsi“.

Komodas pasižymėjo savitu humoro jausmu: jis mėgo svečiams patiekti fekalijas prabangiuose induose, žaisti gydytoją, operuojant gyvus žmones, dėvėti moteriškus drabužius. Kartą vieną iš savo prefektų jis privertė išsirengti nuogai ir ištepliotu veidu šokti prieš savo suguloves bei skambinti varpeliais.

Tuo tarpu, kai imperatorius ištvirkavo ir dalyvavo gladiatorių kovose, Romą valdė prefektas Tigidijus Perenis (Tigidius Perenni). Jis visapusiškai palaikė Komodo palaidą gyvenimo būdą, tuo pačiu stiprindamas savo valdžią. Perenis apšmeižė imperatoriaus patikėtinius, o šis visus įtariamuosius sąmokslu nužudė. Tačiau ne už ilgo ir pats Perenis buvo apkaltintas pasikėsinimu į imperatoriaus gyvybę ir buvo nužudytas kartu su savo sūnumi.

Vida Press

Netrukus Komodui imperatoriškos valdžios pasirodė per mažai ir jis panoro prilygti dievui. Jis buvo rytų kultų garbintojas, ant galvos nešiojo dievo Anubio atvaizdą, viešai pasirodydavo apsirengęs vaidilutės Izidės aprėdais. Paskutiniaisiais gyvenimo metais Komodas susitapatino su Jupiterio sūnumi Herakliu ir reikalavo, kad taip būtų vadinamas. 190 metais jis Romą paskelbė savo asmenine kolonija ir pavadino ją Komodiana arba Komodos miestu.

193 metais prieš Komodą buvo suregztas naujas sąmokslas ir šį kartą jis davė norimų rezultatų. Imperatoriaus meilužė Marcija pabandė jį nunuodyti, tačiau nuodai nesuveikė, tuomet Komodą pasmaugė jo vergas, su kuriuo Komodas treniruodavosi imtynių sporte. Senatas nieko nelaukdamas Komodą paskelbė „tėvynės priešu“, o valdžią perėmė Septimijus Severas (Septimius Severus), kuris savo pirmtaką priskyrė dievams, tokiu būdu siekdamas pelnyti jo galingos šeimos palankumą.

Šaltinis

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis