Žiauri tradicija: kodėl senovės Graikijoje buvo žudomi fizinių trūkumų turintys žmonės

Antikinė Graikija – tai ne tik epiniai didvyriai, filosofai baltais chitonais, politikai, karštai diskutuojantys apie demokratiją ir skulptoriai, kalantys nuostabias skulptūras iš marmuro. Istorija mena ir tamsias senovės graikų visuomenės puses, apie kurias paprastai nutylima. Pavyzdžiui, buvo šventai tikima pragaru – mirusiųjų karalyste, kurią valdo demonai ir vaiduokliai, įkūnijantys senojo pasaulio žmonių didžiausius siaubus ir baimes.

Asociatyvinė nuotr.
Asociatyvinė nuotr.
Vida Press

Antikinės Graikijos klestėjimo laikais, nuo VIII iki V amžiaus prieš mūsų erą antikos graikų visuomenė buvo apsėsta švaros tikrąja to žodžio prasme. Viskas, kas nors truputį neatitiko normos, buvo laikoma keliančiu grėsmę. Fiziniai trūkumai buvo vertinami kaip bausmė už moralinius nusižengimus, todėl apsigimimų turinčius vaikus paprasčiausiai išmesdavo už miestų sienų.

Asociatyvinė nuotr.
Asociatyvinė nuotr.
Vida Press

Jauna antikinės Graikijos visuomenė sunkiai kovojo už išgyvenimą. Maro ar sausros, bado ar karo laikotarpiais graikų miestuose buvo ieškoma fizinių trūkumų turinčių žmonių. Vadinami farmakais (gr. farmaki – nuodas), jie tapdavo žiauraus ritualo aukomis. Šiuos žmones nupenėdavo skaniausiu to meto maistu: figomis, miežiniais paplotėliais ir sūriu. Jų suvalgytas maistas buvo laikomas duokle dievams. Po to nelaiminguosius ištremdavo iš miesto. Negana to, minia juos mušdavo, stumdydavo ir visaip kaip tyčiodavosi.

Asociatyvinė nuotr.
Asociatyvinė nuotr.
Vida Press

Tolimesnis šių apsigimimo žymių turinčių miestelėnų likimas priklausė nuo to, kurioje vietoje jie gyveno. Kai kur farmakus tiesiog išvydavo iš miesto ir jie turėjo pasikliauti likimu, o kitur juos mirtinai užmėtydavo akmenimis, sudegindavo ar nustumdavo nuo uolos.

Kai kuriose vietovėse šis ritualas tapo kasmetiniu. Pavyzdžiui, Atėnuose jis būdavo atliekamas per kasmetinį festivalį Apolono ir Artemidės garbei. Aukomis tapdavo vyras ir moteris arba du vyrai.

Asociatyvinė nuotr.
Asociatyvinė nuotr.
Vida Press

Suprantama, kad fizinis farmakų nušalinimas pirminės problemos neišsprendė, tačiau bendrai visų išrinkto atpirkimo ožio sunaikinimas leido graikams sumažinti socialinę įtampą ir suvienyti žmones.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis