Žiauriausia Rusijos dvarininkė, kurios bausmės tarnaitėms tiesiog šokiruoja

Jos oda buvo nepriekaištingai lygi, skruostikauliai parausvinti skaistalais, plaukai glotnūs ir suimti į viršų, kaip tais laikais buvo itin madinga. Ji visuomet buvo pasitempusi, aukštai iškėlusi galvą, kaip ir dera tikrai aukštuomenės damai. Tačiau už uždarų savo dvaro durų, ši moteris buvo tikra siaubūnė, kankinusi ir į mirtį pasiuntusi dešimtis nekaltų žmonių.

Nelaiminga ir nemylima vyro

Apie Darjos Saltykovos jaunystės metus žinoma mažai. Ji kilusi iš kilmingos šeimos. Kalbama, kad jos seneliui tarnavo 16 000 pavaldinių (neskaičiuojant moterų ir vaikų) ir savo laiku jis buvo vienas turtingiausių žemvaldžių.

Pačią Darją dar visai jauną ištekino už pulko karininko Glebo Saltykovo, su kuriuo moteris susilaukė dviejų sūnų – Fiodoro ir Nikolajaus. Kai kurių šaltinių teigimu, santuoka nebuvo laiminga. Kalbama, kad Glebas mylėjo moteriškų apvalumų nestokojančias damas, o į žmonas gavo lieknutę, išblyškusią mergaitę, kuri tiesiog jo netraukė. Žinoma tik tiek, kad Glebas mirė 1756 metais, kuomet Darjai tebuvo 26, o kaip į tai reagavo jo žmona – telieka spėlioti. Faktas vienas: likusi našle, Darja stipriai pasikeitė.

Šventoji, kurios namuose buvo tikras pragaras

Iš pradžių ją tiesiog erzino tarnaitės. Tame, kad šeimininkė savo įsiūtį ant jų išliedavo fiziškai, nebuvo nieko keisto, mat tais laikais patarnaujančios dvaro merginos buvo prilyginamos kalbantiems baldams, kitaip tariant, su jomis skaitytis nereikėjo. Darja buvo įsitikinusi, kad tokiu būdu jas pamokydama, daro paslaugą toms iš prigimties kvailoms tinginėms.

Tačiau paprastomis bausmėmis ir retkarčiais visiems pasitaikančiais pykčio priepuoliais Darja neapsiribojo. Savo valdas ji pavertė tikrų tikriausia kankinimo kamera. Priežastimi atsidurti nemalonėje ir patirti visą dvarininkės žiaurumą, galėjo tapti visiškas menkniekis – prastai išplautos grindys, atšalusi kava, negražiai paklota lova... Ir, tiesą sakant, visai nesvarbu, kad galbūt dėl atšalusios kavos kalta buvo pati Darja – bausmė laukė tos, kuri tą akimirką pasitaikė šalia.

Įprastai tarnaites Darja mušdavo surištomis vytelėmis arba tiesiog tuo, kas pasitaikydavo po ranka – kočėlu, pagaliu ar kumščiais. Galėjo be jokio gailesčio šliūkštelėti nekaltai merginai verdančiu vandeniu į veidą, nudeginti odą lygintuvu ar išrauti plaukus. Atrodė, kad Darjos žiaurumas nuolatos augo ir ji kiekvieną dieną sugalvodavo vis naujesnių bausmių savo tarnams. Tačiau už dvaro durų Darja buvo laikoma vos ne šventąja: itin pamaldi, puikiai su visais sutarianti, padedanti ir netgi aukojanti pinigus nelaimėliams bei cerkvei.

Įdomu tai, kad su vyrais Darja elgėsi visai kitaip, nei su moterimis. Pastarųjų ji tiesiog nekentė. Pavyzdžiui, jos žirgais besirūpinantis Jermolajus sulaukdavo nemažai dvarininkės dėmesio ir rūpesčio, tačiau jo gyvenimo moterims dėl to teko atsiimti. Pirmoji Jermolajaus žmona dvare plaudavo grindis. Darjai nepatiko, kaip ši atlieka savo darbą, todėl mergina buvo nuplakta rimbu iki mirties. Visai netrukus pati Saltykova surado savo našliu likusiam pavaldiniui antrąją žmoną, tačiau nepraėjus nė metams ši taip pat mirė siaubingai nukankinta. Trečios žmonos, kurią Jermolajus nuoširdžiai pamilo, laukė tas pats likimas. Trejų žmonų mirtį išgyvenęs vyras to daugiau kentėti nebegalėjo...

Darjos žiaurumas buvo sunkiai suvokiamas protu. Tiesą sakant, vargu ar dvarininkė ir pati suvokė, ką daro. Visos jos įvykdytos žmogžudystės buvo persmelktos sunkiai paaiškinamos neapykantos. Kai buvo atliekamas jos padarytų nusikaltimų tyrimas, ant mirusių nuo jos rankos moterų galvų tyrėjai nerasdavo praktiškai nei vieno plauko. Pasirodo, Saltykova juos paprasčiausiai išraudavo plikomis rankomis.

Dar viena Saltykovos pramoga buvo tampyti savo aukas po namus už ausų, pravertų karštais virbais. Tarp dvarininkės aukų buvo ištekėti besirengiančios merginos, nėščios moterys, jaunutės mergaitės ir net kūdikiai. Žudydama valstietę Larinovą, Saltykova nudegino jai plaukus su žvake. Kai moteris pasimirė, dvarininkės bendrininkai karstą su mirusiosios kūnu išnešė į šaltį, o ant lavono paguldė gyvą mirusiosios kūdikėlį. Mažylis mirtinai sušalo. Ši moteris tiesiog neturėjo jokio kaltės jausmo.

Pabaiga, kurios ji nesitikėjo

Teoriškai kiekvienas tarnas galėjo pasiskųsti teismui dėl blogo elgesio iš šeimininkų pusės, tačiau praktiškai tokie atvejai buvo labai reti, juk dvarininkų ratas siauras, visi vieni kitus gina, o kas tas tarno žodis, palyginus su šeimininko. Per penkerius metus teismas gavo 21 skundą dėl Darjos Saltykovos elgesio. Kuo baigėsi visiems tiems, kurie išdrįso taip pasielgti, nežinia.

Saltykovos žiaurumai gal taip ir būtų likę paslaptyje, jeigu ne 1762 metais pas ką tik sostą užėmusią Jekateriną II nebūtų įsiprašę du baudžiauninkai: Savelijus Martynovas ir jau minėtas Jermolajus Iljinas.

Tyrimas truko trejus metus. Nuosprendį turėjo paskelbti pati Jakaterina, tačiau tai buvo pirmas toks atvejis, kuomet viešai dėl siaubingo masto žmogžudysčių teisiama dvarininkė, todėl Jakaterina nuosprendį perrašinėjo aštuonis kartus, kol galiausiai priėmė galutinį verdiktą. Buvo nustatyta, kad laikotarpiu nuo 1757 iki 1762 metų pas Darją Saltykovą įtartinomis aplinkybėmis mirė 138 baudžiauninkai, iš kurių 50 oficialiai buvo laikomi mirę nuo ligų, 72 – dingę be žinios, 16 – pabėgę.
Saltyčichai buvo atimtas dvarininkės titulas ir iki gyvenimo pabaigos ji prarado teisę turėti vyro ar tėvo pavardę. Taip pat ji buvo nubausta valandą laiko stovėti prirakintai prie gėdos stulpo su užrašu: „Žmogžudė ir kankintoja“. Po to ji buvo išvežta į vienuolyną iki gyvos galvos kalėti požeminėje belangėje kameroje, kur jai buvo draudžiamas bet koks bendravimas su žmonėmis, išskyrus sargybinį ir vienuolę prižiūrėtoją.

Po 11 kalėjime praleistų metų režimas jai buvo šiek tiek sušvelnintas – Saltykova buvo pervesta į akmeninį priestatą su mažu grotuotu langeliu. Vienuolyno lankytojams buvo leidžiama ne tik pažiūrėti į nuteistąją, bet ir ją pakalbinti. Žmonės ėjo pažiūrėti į ją kaip į laukinį žvėrį narve. Mirė Saltykova 1801 metų lapkričio 27 d., sulaukusi 71 metų ir kalėjime praleidusi daugiau nei 30 metų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis